Zihni Kuvvetlendirmenin 5 Yolu


0

1. Gözlerinizi Haramdan Sakının

Asrımızın en büyük tehlikelerinden biri hiç kuşkusuz her an her dakika haram görüntülerle ve içeriklerle karşılaşıyor olmamız. Televizyonda, internette, ve dışarıdaki sosyal hayatımızda durum hep aynı ne yazık ki, kimi zaman isteyerek kimi zaman istemsiz olarak bu durumlara maruz kalıyoruz , fakat ayet çok açık  ‘’Gözlerini haramdan sakınsınlar..’’(Mümin/31). Ayet böyle söylüyorsa bu durumun muhakkak bize bir zararı dokunuyordur öyle değil mi? Konumuzla alakalı olan zararına gelecek olursak şu cümle gerekli açıklamayı yapıyor,  rivayete göre İmam-ı Şafi şöyle söyler; “haram-ı nazar, nisyan (unutkanlık) verir”.  Evet mükemmel bir şekilde işleyen zihnimiz her görüntüyü kaydediyor, kaydedilen bu görüntüler bize ve zihnimize zararlar verebiliyor. Hollanda’da bir üniversitede yapılan bilimsel araştırmaya göre bir erkek, güzel bir kadınla ders çalışırken dikkatini toplamakta zorlanıyor, işyerindeki birkaç dakikalık konuşmadan sonra erkeğin beyin fonksiyonlarındaki verimlilik azalıyor. Görüldüğü üzere, haram görüntülerin harekete geçirdiği mekanizma dolayısıyla, vücuttaki enerji boşa harcanıyor, algılamada ve yoğunlaşmada sorunlar yaşanıyor.

gozlerinizi-haramdan-sakinin

2. Sağlıklı Beslenmeye Gayret Edin ve Bol Bol Su Tüketin

Sağlıklı beslenmek ve su tüketmek beynimizin yanısıra tüm vucudumuzun sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Zihnimize  iyi gelen yiyeceklerin başında cevizin geldiğini hepimiz biliriz , beyne benzeyen şekliyle dikkat çeken  ceviz, beyne faydalı olan omega-3 yağları ve alfadinoleik asidi (ALA)  içeriğiyle  oldukça zengindir.   Özellikle kurutulmuş üzüm zihni kuvvetlendirir. Sınav dönemlerinde öğrenciler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Unutkanlık için her gün yenilmelidir. Son olarak su yaşamımızın vazgeçilmezidir.  Prof. Dr. Zeki Karagülle içilen su miktarının beynimiz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söylüyor. Günde ortalama 2 litre su sağlıklı bir bireyin vazgeçilmezi olmalıdır.
sağlıklı beslenin

3. Düzenli Olarak Spor Yapın

Yapılan araştırmalara göre spor yaparken beyne sürekli olarak oksijen gönderildiği için düşünme hızı artar ve hafıza sorunları azalır. Bunun yanında spor yapmak stresi azaltır ve bizi olumsuz düşüncelrimizden uzaklaştırır. Ben spor yapamam vaktim, imkanım yok en azından haftada üç gün yarım saat tempolu yürüyüş yapabilirsiniz.

spor yapın

4. Kitap Okuyun ve Ezber Yapın

Yapılan araştırmalara göre 20 yaşından sonra insan beyninde her gün yaklaşık 50 bin civarı sinir hücresi ölür. Okumayan bireyler zamanla sinir hücrelerini kaybettikleri için demans (bunama) gerçekleşir , bu tehlikeden ancak düzenli okuyarak korunabiliriz. Yapılan bilimsel araştırmalar okumanın, beyindeki elektrik aktivitesini ve kan akışını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca uzmanlara göre beynimizi geliştirmenin en etkili yolu bol bol ezber yapmaktan geçiyor. Japon eğitim sistemine baktığımızda da ezber çok önemli bir metod olarak kullanılmaktadır.

kitap okuyun

5. Zihninizi Yormayın

Özellikle genç ve çocuk nufüsun vaktini başında  çokça geçirdiği televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar en çok beynimizi etkiliyor. Gözümüzün önünden hızla geçen karelere uzun saatler boyunca maruz kaldığımızda  beynimizi hızlı düşünmeye ve hareket etmeye zorluyoruz hal böyle olunca beynimiz yoruluyor ve performansı düşüyor.

zihninizi yormayın


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. çok güzel bir site Allah razı olsun ama burada bile iphone reklamı var, yapmayın erenler

  2. Çok güzel bir site ve paylaşımlar MaşaAllah
    Allah-u zulcelal daimi ve başarılı eylesin

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı