Zemzem Suyunun 5 Faydası


0

1. Zemzem mübarek ve kutsal bir içecektir.

Bilindiği üzere zem zem Hz. İbrahim’in hanımı Hacer validemiz kundaktaki açlıktan ağlayan yavrusu Hz. İsmail’e rızık bulmak için için Safa ve Merve tepeleri arasında koşturken Cebrail aleyhisselam tarafından kazılan kuyudan çıkan bir sudur. Hacer validemiz suyun zeminden fışkırdığını görünce sevinçle , “Dur, dur” manasında “Zem zem” dedi ve suyun akmasını engellemekiçin önünü kesti, havuz gibi yaptı. Daha sonra bu mübarek sudan içerek Hz. İsmail’i emzirdi. Bunun üzerine Cebrail (a.s) şöyle seslendi: “Sakın, ‘Helak oluruz, zarara uğrarız’ diye korkmayın. İşte şurası Beytullah’ın (Kabe’nin) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez”( Buharı, Bedü’l-Halk: 29.). Zem zem kuyusu böylelikle ortaya çıkmış oldu. Hz İsmail ve Hacer validemiz uzun bir süre bu mübarek suyla hayatta kaldılar. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de zem zem suyuna çok ehemmiyet verirdi. Aişe radıyallahu anha’dan yapılan rivayete göre; Mekke’den ayrılınca beraberinde Zemzem suyu taşır ve Resulüllah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimizin de taşıdığını söylerdi.

zem

2. Doyurucudur.

İbn Abbas radıyallahu anhu’dan yapılan rivayete göre, Resulüllah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Zemzem suyu ne için içilirse ona göre yarar sağlar: Şifa arzusuyla içersen Allah sana şifa verir; açlığını gidermek niyetiyle içersen Allah seni doyurur; susuzluğu kesip gidermek için içersen, Allah senin susuzluğunu onunla kesip giderir. Zemzem, Melek Cebrail’in açtığı çukurdur, İsmail’in su içtiği yerdir.” (Camius-Sağir,5:404: 7760). Manevi ve kimyevi özellikleriyle zem zem doyurucu ve aynı zamanda susuzluk giderici bir içecektir. Ebu Zer’i Gıfari radıyallahu anhu, Kabe’de 30 gün boyunca yalnızca zemzem suyu ile hayatını idame ettirmiş , başka hiçbir yiyecek ve içeçeğe ihtiyaç duymamıştır.

zemzem

3. Hastalıklara Şifadır.

Zemzem’in yine Peygamber Efendimiz sallahu aleyhi vesellem sözlerinden de anlaşılacağı üzere hastalıklara şifadır. Bilimsel anlamda da üzerinde çalışmalar yürütülen ancak sırrı ve faydaları henüz tam anlamıyla çözülemeyen bir içecektir. Dünya sağlık örgütünün (WHO) raporlarına göre dünyanın en sağlıklı sularından olan zemzem suyu günümüz teknolojisine rağmen tam olarak analiz edilebilmiş değil. Ancak yapılan araştırmalarda baş ağrısı, mide ülseri, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği anlaşılmıştır.

zemzem-suyu

4. Süt artırıcıdır.

Zemzemin ortaya çıkış hadisesinden de anlaşılabileceği gibi Hacer validemize olduğu gibi emziren annelerin sütünü artırıcı özelliği vardır. Resûlullah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz de “Hz. Hâcer, bu sudan içti. Sütü gelip çocuğunu, emzirdi.” buyurarak, zemzemin süt çoğaltıcı etkisine değinmişlerdir. (Buharî-Sahih c.4,s. 114)

bebek

5. Sevap kaynağıdır.

Zemzem içenlere şifa kaynağı olduğu gibi aynı zamanda sevap kaynağıdır da. Zemzem hakkında çıkarılan bazı hükümler şöyledir. Kabeyi tavaftan sonra, iki rekat namaz kılınınca içmek müstehabtır. Kıbleye yönelerek üç yudumda içmenin sünnet veya müstehab olduğuna dair görüşler vardır. (el-Mavsılî, el-İhtiyâr, Cüz: I, s. 155; Seyyid Sâbık, Fıkhu’s-sünne, II, 706 vd.) Zemzem içerken şifa, rızık, ilim ve rahmet dilemek müstehabdır. Muhammed ibn Abdurrahmân ibn Ebî Bekr (r.anhum) anlatıyor: “Ben ibn Abbas’ın radıyallahu anhuma yanında oturuyordum. Ona bir adam gelmişti. ‘Nereden geliyorsun’, diye sordu. Adam, ‘Zemzem’den’ dedi. İbn abbas, ‘Ondan gerektiği şekilde içtin mi’ diye sordu. Adam, ‘Nasıl’ deyince, açıkladı: ‘Zemzem içerken Kıble’ye döneceksin. Besmele çekeceksin. Üç kere nefes alıp kana kana içeceksin. İçip bitirince, Allah azze ve celle’ye hamdedeceksin. Zira Rasûlullah sallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdular: ‘Münafıklarla bizim aramızdaki fark, onların Zemzem’i kana kana içememeleridir.” [Canan, İbrahim, a.g.e., 17, 384, H. no: 922]

suBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı