Yüzü Çirkinleştiren 4 Kötü Amel


0

İbn Kayyim el Cevziyye’ye göre yüzde ki güzelliği gideren ve
yüzü kurutan 4 kötü amel vardır ki bu ameller hem dünya hem ahiret güzelliğini
kaybetmeye sebep olur. Öyleyse bu amelleri yapmamak güzellik maskesi sayılır J formülü birazdan
vereceğimiz yazımızı okurken iki dünyalık bir güzellik maskesi olduğunun
bilincinde olmanızı niyaz ederiz.

1.Yalan söylemek

Yalan karakteri ve yüzü kirleten en kötü amellerden biridir.Büyük günah hükmündedir. Baştan aşağı çirkin olan ve çirkinleştiren birdurumdur. Yalan sözden kaçının(Hacc suresi 30. Ayet) 

2.Hayasızlık

Hani şu bahsedilen iç güzellik var yaişte o hayâ!  Burda ek olarak dışgüzelliği de katkısı büyük. İç dış güzellik maskesini kaptınız yine 😉 Hayâ, baştan başa hayırdır. (Müslim)

3.Bilgisizce Çok Soru Sormak

Öğrenmek için soru sormak ve sorgulamak şarttır tabi ki!Fakat hiç bir şey araştırmadan bilgisizce öylesine soru sormak meseleyiamacından saptırır. Büyükler “Kişinin aklı sorduğu sorularda gizlidir.”demiştir. Her türlü alanda, önce kendimiz araştırıp, sorgulayıp anlamadığımıznoktaları iyi bilen güvenilir insanlara sormalıyız. Böyle yapınca yüzümüz birtık daha parladı sanki 😉

4.Aleni Olarak Günah İşlemek

“Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenîişleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür.Ama, sabah olunca o: “Ey falan, bu gece ben şu şu işleriyaptım!”der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde,sabahleyin, üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı alenî işlemeninbir çeşididir.” (Buhari) İnsan olmak eşittir hata yapmak ama bırakın bu hatalar Allahile sizin aranızda kalsın. Günahın normal görülmesine hizmet etmek günahişlemekten beterdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Derlediğin bu proğramlar için Allah razı olsun tesadüfen açtım ama sizle tanışmaktan çok memnun kaldım.

  2. Yazan ve hazırlayanlardan Allah razı olsun. Fakat ben bu sitede fal ve aşk testleri gördüğüm için çok üzgünüm. Buna site sahibi izin verdiği için gözüküyor. Mali destek amaçlı yapılsa da niyetimizi sorgulamalıyız. Vesselam.