Yusuf’un Üç Gömleği


0
4 Paylaşım

Allahu Teala (c.c), Kitab-ı Kerim’inde, Yusuf kıssasını “ahsenü’l-kasas” (kıssaların en güzeli ) olarak nitelendirir.

1) Sahte Kanlı Gömlek: Masumiyet Gömleği

Yusuf aleyhisselamın çocukluk dönemi bir gömlekle;üzerine yalancı kan bulaştırılan ”kanlı bir gömlek”le simgelenir. Bu gömlek, bir yandan Yusuf’un kıskanç,sevgisiz ve mağrur kardeşlerinin yalana, hileye, hud’aya, azgınlığa,taşkınlığa… dalmışlıklarını simgelerken, öbür yandan da Yusuf’un meleksi masumiyetini, mazlumiyetini simgeler.

Bilge peygamber Yakub aleyhisselam, “rüyanı kardeşlerine anlatma” talimatı ile, henüz çocuk yaştaki oğlu Yusuf’a hayat derslerinin ilk ve en önemlilerinden birini veriyordu:

Sır saklamak; her bildiğini,her gördüğünü, her duyduğunu herkesin yanında anlatmamak…

Zira o sırrın, o bilginin nerelere ve kimlere kadar ulaşacağını,insanlarda ne gibi duyguları harekete geçireceğini, ne gibi gelişmelere yol açacağını bazen tahmin etmek bile zordur.

Kardeşlerinin Yusuf’u kıskanmalarının temelinde ‘babalarının sevgisini elde etme’ dürtüsü yatıyor gibi görünse de;hasetten kararan ve katılaşan taş yürekleri, onları, peygamber olan babaları Yakub’u dalalet ile suçlayacak noktaya ve kardeşlerini öldürmeye kastedecek bir çılgınlık çizgisine kadar süreklemişti.

2) Arkadan Yırtılan Gömlek: İffet ve İhlas Gömleği

Yusuf’un ikinci gömleği, arkadan yırtılan iffet gömleği idi.

Maddi ve manevi güzelliklerin kendisinde cem olduğu melek yüzlü Yusuf’un gençlik çağında kuşandığı bu gömlek; mısır sosyetesinin en önde gelen kadınlarından birinin yaman fitnesine o güçlü iradesiyle direnirken arkadan yırtılan gömleğiydi ve Yusuf’un karşılaştığı çetin sınavdan başarıyla ve alnının akıyla çıkışını sembolize ediyordu.

”Andolsun, kadın ona (göz koyup) istek duymuştu. Eğer Rabbinin delilini görmemiş olsaydı, Yûsuf da ona istek duyacaktı. Biz, ondan kötülüğü ve fuhşu uzaklaştırmak için işte böyle yaptık. Çünkü o, ihlâsa erdirilmiş kullarımızdandı.” (Yusuf suresi 24. Ayet meali)

3) Yusuf Kokulu Gömlek: İktidar,İstikrar ve İstikamet Gömleği

Yusuf aleyhisselam için Mısır’da yeni bir dönem ,ikbal dönemi başlıyordu artık. Elbette bu da ayrı bir sınavdı; hatta iktidarla sınanmak, sınavların en zorlularından biriydi.

Yıllardır baba hasretiyle yanıp tutuşan Yusuf (a.s) işte bu iktidar yıllarında ,kardeşleri vasıtasıyla babasının sağ olduğunu öğrenecek, önce kardeşi Bünyamin’i ,sonra da babası Yakub’u Mısır’a getirtecekti. Hz. Yakub’u Mısır’a getirmeden önce , ona gönderdiği üçüncü gömleğin Yusuf kokusunu ta uzaklardan alan babası ,gömleği yüzüne sürecek ve gözleri açılacaktı.

Bu gömlek, aynı zamanda evladın babasına, babanın da evladını yıllar süren hasretinin,azalmayan ,bitmeyen muhabbetinin simgesi idi. Sabr-ı cemil sahibi Yakub’un önce bu gömleğe, sonra Yusuf’una, Yusuf’unda babasına yıllar (bir rivayete göre kırk yıl ) sonra kavuşması, inancın, sevginin, sabrın, direncin, umudun zaferi olarak okunmalıydı..

”Ey Rabbim! Mülkten bana (nasibimi) verdin ve bana (rüyada görülen) olayların yorumunu da öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim sahibimsin. Beni müslüman olarak öldür ve beni sâlihler arasına kat!”  (Yusuf Suresi 101. ayet meali)

İşte, her müslüman ve her genç öncü, tıpkı Yusuf gibi, bütün iyilikleri, güzellikleri, başarı ve mutlulukları Allah’tan bilerek şükretmeli ve her fırsatta Yusuf aleyhisselamın yukarıdaki duasını okumalıdır.

Kaynaklar: Abdullah Yıldız/Yusuf’un üç gömleği


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
4 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
9
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
8
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
29
HARİKA
HAHA HAHA
9
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
11
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
28
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allah razı olsun güzel bir derleme ama sozde Hz Yusuf’u temsil eden bu şahsı koymasaydiniz keşke… Seneler önce çağrı filmini izlemiştim. Hala ne zaman Hz Hamzanin adı geçse aklıma onu canlandiran İngiliz aktör Anthony Queen in yüzü gelir. Böyle şeyler hiç doğru değil gerçekten…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı