YOSUN GRAFFİTİ : En havalı “Kendin Yap” Projesi !


0

moss-graffiti-5

Meşhur sokak graffitisi sanatı yeşilleniyor ! “Yosun Graffitisi”, özel ve umumî sokakları özlü sözlerle, resimlerle ve anlamlı olan her tür yazıyla süslemenin –bunu yaparken de doğaya biraz yeşillik katmanın en dayanıklı yolu .

Sprey boya kutuları doğa için bir zehir niteliği taşırken, yosun graffitisi kötü hiçbir şey içermiyor ; aslında oldukça da iyi! Aerosollere zarar vererek bu grafitiyi yapmak yerine, tek yapmanız gereken onu arada bir sulamak!

Şimdi size kendi yosun grafitinizi nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz:

Kendi yosun grafitinizi yapmak için nelere ihtiyacınız var? moss1__605

-3 kap temiz kara yosunu. Yıkanmış, kirlerden arındırılmış olmalı. Marketlerden alabilir ya da bahçelerden toplayabilirsiniz.

-2 kap sade yoğurt ve yayık ayranı.

– 2 bardak su

-1 buçuk çay kaşığı şeker

-İsteğe bağlı olarak biraz mısır pekmezi

-Eski bir blender.

moss2__605

Birinci Adım # Yosunu bulun ve onu temizleyin.

moss3__605

İkinci Adım # Yıkanmış kara yosununu, ayranı, suyu, şekeri ve isteğe bağlı olarak mısır pekmezini(şurubunu) blendera koyup karıştır. Bu biraz pis ve karışık olabilir, ve blenderdaki toprak kokusundan kurtulmanız zor olabilir, buyüzden eski bir blender kullanmak isteyebilirsiniz. Ya da yarın sabahki içeceğinizi hazırlamayı planlamadığınız bir blenderı…

moss-graffiti-8

İnanılmaz derecede sağlığa zararlı mısır pekmezi kullanmak isteğe bağlı!

moss5__605

Üçüncü Adım # Hazırladığınız karışımı bir kovaya boşaltın

moss6__605

Dördüncü Adım # Yosunu isterseniz bir fırça yardımıyla yüzeye yayabilirsiniz

 moss7__605

moss8__605

Beşinci Adım # Yosun Graffitinize, su ile onu spreylemek için haftada bir dönün. Özellikle de kuru bir iklimde yaşıyorsanız. Diğer canlı şeyler gibi, yosun da, büyümek için suya ihtiyaç duyar.

moss9__605

Altıncı Adım # Sabredin! Pes etmeyin, bazı iklimlerde yosun graffitisinin büyümesi daha uzun vakit alır. Ama düzenli bir uygulama ve sulamadan sonra, kök salacaktır !

Yosun graffiticileri, tuğla duvarda bu graffitiyi yapmaktan kaçınıyorlar. Zamanla duvar ile bütünleşecek ve bakımı daha da zorlaşacaktır. Tuğlaların su ile arası iyi değildir, siz ise, suyu mümkün olduğunca tuğlalardan uzak tutmaya çalışmalısınız.

 Ekran Resmi 2014-10-24 13.59.07

Londralı artist Anna Garforth (aşağıdaki ve yukarıdaki) resimlerdeki harika grafitinin sorumlusu. Aynı zamanda dizayn,el işleri ve illüstrasyon gibi çeşitli becerilerinden yararlanarak harikulade tasarımlar yapmakta.

moss-graffiti-7Sanatçı Hugo Rojas, bu ayıyı ve alttaki Amerikan geyiğini bu seneki DUMBO sanat festivali için yosun graffitisini kullanarak yaptı. Bu seneki projenin konusu New Yok eyaletindeki vahşi hayvanlardı.

DUMBO Sanat Festivali’nin veb sitesine göre, Rojas, girişimcilik için yeni fotoğraf, video sokak sanatları tekniklerini keşfediyordu. Site aynı zamanda şöyle bir açıklama yapmış: “Bu parça, gerçek New York’luları,yüzyıllarca bu bölgede yaşamış hayvanların yosun graffitisi ile canlı görsellerini oluşturmada tekrar canlandırmayı hedefliyor. “

Özellikle yosun grafitisinden yapılmış olan bu çizimler,yukarıda ve aşağıda resimleri olanlar,Rojas’ın normal yaptığı çalışmalarından daha fazla detay taşıyor. Bu çalışmaları Galapagos Sanat Meydanı’ndaki duvarlarda bulabilirsiniz…

 moss-graffiti-6

Restorantlar,özel rezidanslar,bahçeler, kendi yapımınız olan yosun grafitinizi uygulayabileceğiniz mekanların listesi uzar da uzar… Bu maliyeti düşük proje, tüm bölgelere eşsiz bir cazibe katıyor…

Yalnızca hünerlerinizi konuşturduğunuz yere dikkat edin; yosun ile yazılmış bile olsa, grafitinin herhangi bir çeşidi hala suç sayılabilir. O yüzden üreticiler, dikkat!

moss-graffiti-5

earthporm.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı