Yıldızlar Neden Kayar?


0

Hepimiz başımızı kaldırıp gökyüzünü izlemişizdir. Yıldızların ışıltıları hepimizi etkilemiştir. Bir de yıldız kaymışsa hemen dilek tutarız, mutlu oluruz. “Bak yıldız kaydı.” Peki bu yıldız kayması aslen nedir ?

Bilimsel olarak yıldız kayması meteor düşmesidir. Bu olay Kuran’da da geçiyor. Şöyle ki,  hepimizin bildiği ve Kuran’ın da bize ilettiği gibi, bu evrende bizden hariç varlıklarda mevcuttur. Bunlardan bazıları cinlerdir. Cinlerin iyi huylusu da, kötü huylusu da vardır. Kötü huylu yani günahkar cinler yeryüzünde fal bakan, geleceği söylemeye çalışan insanların yardımcısı olurlar. Öyle ki, bu haberleri onlar insanlara aktarırlar. Ancak aktaracak haberleri almak için göğün üst makamlarına çıkmak zorunda kalırlar. Görev için haberleşen meleklerin konuştuklarını gizlice alarak, yeryüzüne indirmek isterler. Fakat onlar bu işe yeltendiklerinde gökyüzünde “Şihab” denen ateşli bir ışık onu takip eder ve buna izin vermez. Kötü cinleri ve şeytanları yakalayıp, yok ederler. İşte bizim yıldız kayması diye gördüğümüz şeyde budur aslen. Onları yok eden şihablar.

Bunları Kuran’da bize iletilmiş ayetlerin meal ve tefsirlerinden anlayabiliriz;yildiz_kaymasi

Bismillâhirrahmânirrahîm

“Ve andolsun ki, dünyanın semasını kandillerle süsledik. Ve onları, şeytanlar için (atılacak) taşlar kıldık. Ve onlar için alevli ateşin azabını hazırladık.”(Mülk 5. Ayet)

 Açıklama:

Dünyanın göklerini kandillerle süsledik. Bunlar yıldızlardır. Ayrıca birçok defa yıldızların kaydığını sonra yok olduğunu görürsünüz. Haddi aşan cinlerin ve şeytanların gökyüzünde yükselmelerini, Allah onları takip eden ve yakalayan, şihab adı verilen bir ateşle, yani bir enerji ile yok ederek önlemektedir.

Ayrıca Mülk Suresi 8. ve 9. ayetlerde bu konudan bahseder:

8.: (Cinler, dediler ki): “Biz göğe dokunduk, onu kuvvetli bekçiler ve alevlerle dolu bulduk.”

9.: “Doğrusu biz göğün bazı mevkilerinde dinlemek için otururduk. Fakat şimdi her kim dinleyecek olursa kendini gözetleyen parlak bir alev buluyor.”

Selam ve Dua ile…

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Maşallah. Gerçekten hem tebliğ hem ilim için çok önemli bir bilgi. Allah sizden razı olsun 🙂

 2. Sayın yazar:
  Ben mantıklı bir açıklama bakmak için geldim ama keşke gelmeseydim din bir inananç meselesi ve insanların belli bir kısmı bu inanca inanıyor (ne kadar güçlü inanıyorlarsa) sen bilimsel bir konu ile dini bağlaşdırıyor isen lütfen kendi bilginliğini gözden geçir insalları cahilleşdirmekden başka bir işe yaramıyorsunuz .
  Cevab:
  Yıldız asla kaymaz sadece uzayda bulunan astroit dünya yörüngesine girer. Girmesinin sebebi Dünyanın çekim kuvvetidir giren astroit 200.000 km hızla Dünya ya girerken çok sürtünmeden dolayı havaya ateş ya da sürtünme oluyordu ve bu ateş ya da sürtünme gökyüzünde kırmızı olarak gözükür ve biz buna yıldız kayması deriz dediğimiz yıldız sadece kumdu.
  Umarım açıklayabilmişimdir eksiksiz ve her şeyi din ile bağlaşdırmayın

  1. Sayın berkay mantık dediğin şey nedir acaba? 100 milyon ışık yılı uzaklığı gören hatta ölçen bilim mi? Sen kendi inandığını mantıklı bulabilirsin ama başkaları da senin inandığını mantıksız bulabilir. Bilim denilen söyleme senin inanman senin cahil olduğunu göstermez yada dine inanan birini inancından dolayı cahil yapmaz. Senin dinin sana benim dinim bana!

  2. Yalnız bilim ve din ayrılmaz.. Birlikte ilerler.. Mülk suresinde de geçiyor bu anlatınlar.. İstersen Kur’anı Kerim’i bir açda oku. Öyle herkese cahil demeyle olmuyor ilk önce kendi cahilliğimizi düzeltelim..

 3. Bilim ve din ayrılmaz, aynı anda yürürler. Kur’anı Kerim in mülk suresinde de yazıldığı gibi bazı bu konu hakkında bilgilere yer verilmiş.. Açıp okumak lazım öyle herkese siz cahilsiniz din de din demekle olmaz… Bu dünya geçiçi asıl olan diğer taraf 🙂 en başta dediğim gibi din ile bilim aynı hareket eder. E zaten herşeyi O yarattığı gibi bilimi de Allah var etmedimi ? 🙂 o halde din ile bilimi nasıl ayırabilirsin?

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı