Bilim/Teknik, Kur’an ve Sünnet

Yıldızlar Neden Kayar?

Hepimiz başımızı kaldırıp gökyüzünü izlemişizdir. Yıldızların ışıltıları hepimizi etkilemiştir. Bir de yıldız kaymışsa hemen dilek tutarız, mutlu oluruz. “Bak yıldız kaydı.” Peki bu yıldız kayması aslen nedir ?

Bilimsel olarak yıldız kayması meteor düşmesidir. Bu olay Kuran’da da geçiyor. Şöyle ki,  hepimizin bildiği ve Kuran’ın da bize ilettiği gibi, bu evrende bizden hariç varlıklarda mevcuttur. Bunlardan bazıları cinlerdir. Cinlerin iyi huylusu da, kötü huylusu da vardır. Kötü huylu yani günahkar cinler yeryüzünde fal bakan, geleceği söylemeye çalışan insanların yardımcısı olurlar. Öyle ki, bu haberleri onlar insanlara aktarırlar. Ancak aktaracak haberleri almak için göğün üst makamlarına çıkmak zorunda kalırlar. Görev için haberleşen meleklerin konuştuklarını gizlice alarak, yeryüzüne indirmek isterler. Fakat onlar bu işe yeltendiklerinde gökyüzünde “Şihab” denen ateşli bir ışık onu takip eder ve buna izin vermez. Kötü cinleri ve şeytanları yakalayıp, yok ederler. İşte bizim yıldız kayması diye gördüğümüz şeyde budur aslen. Onları yok eden şihablar.

Bunları Kuran’da bize iletilmiş ayetlerin meal ve tefsirlerinden anlayabiliriz;yildiz_kaymasi

Bismillâhirrahmânirrahîm

“Ve andolsun ki, dünyanın semasını kandillerle süsledik. Ve onları, şeytanlar için (atılacak) taşlar kıldık. Ve onlar için alevli ateşin azabını hazırladık.”(Mülk 5. Ayet)

 Açıklama:

Dünyanın göklerini kandillerle süsledik. Bunlar yıldızlardır. Ayrıca birçok defa yıldızların kaydığını sonra yok olduğunu görürsünüz. Haddi aşan cinlerin ve şeytanların gökyüzünde yükselmelerini, Allah onları takip eden ve yakalayan, şihab adı verilen bir ateşle, yani bir enerji ile yok ederek önlemektedir.

Ayrıca Mülk Suresi 8. ve 9. ayetlerde bu konudan bahseder:

8.: (Cinler, dediler ki): “Biz göğe dokunduk, onu kuvvetli bekçiler ve alevlerle dolu bulduk.”

9.: “Doğrusu biz göğün bazı mevkilerinde dinlemek için otururduk. Fakat şimdi her kim dinleyecek olursa kendini gözetleyen parlak bir alev buluyor.”

Selam ve Dua ile…

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>