Yılanlar Gözleri Açık Nasıl Uyuyabilirler?


1

Yılanlardan konu açıldığında nasıl hissedersiniz ? Bu konuda insanlar genel olarak ikiye ayrılırlar. Kimisi yılanlardan delicesine korkup mümkünse kilometrelerce uzaktan bile olsa herhangi bir etkileşimde bulunmaktan kaçınır, hatta resimlerine ve oyuncaklarına bile tahammül edemez.  Bir kısmı ise onların yaratılışlarındaki harikuladeliğe, hareketlerine ve özelliklerine hayrandırlar. Muhtemelen siz de bu iki gruptan birinde yer alıyorsunuz. Yılanlardan korku duyanların sayısının onları sevimli bulanlara oranla daha fazla oldukları aşikardır. Fakat bu korkunun atında yatan sebep diğer başka bir çok konuda olduğu gibi bu canlılar hakkında  yeterli miktarda bilgiye sahip olmamaktan, hakkına bilgi  sahibi olmadığımız şeylere karşı olan korku eğilimimizden  kaynaklanmaktadır. Belki yazımıza göz atıp biraz bilgi sahibi olduktan sonra sizde yılanları seversiniz.

1. Uyurlar Mı ?

Mesela ? Ne dersiniz, yılanlar uyuyorlar mıdır ? Yahut nasıl uyuyorlardır ? Daha önce uyuyan bir yılan gördünüz mü ?

Eğer ”evcil hayvan” anlayışı biraz farklı olan ve evinde bir yılan besleyen bir arkadaşınız varsa muhtemelen bu soruya cevabınız ”hayır” olur. Çünkü daha önce gözleri kapalı bir şekilde uyurken görmemişsinizdir o sevimli canlıyı.  Ama söylemeliyiz ki, bu onların uyumadıkları anlamına gelmiyor. 

Yılanlar gözleri açık uyurlar. 

2. Peki Ama Nasıl ?

Yani eğer arkadaşınızın evini paylaştığı o sevimli yılanı gözlerini dikmiş size bakarken görürseniz, aceleyle yanından uzaklaşmaya kalkmayın. Muhtemelen o an uyuyordur ve aklından sizinle ilgili en ufak bir plan bile geçirmiyordur. 

Yılanların göz kapakları yoktur. Dolayısıyla bir yılan uyku vaktinin geldiğini anladığında beyni otomatik olarak uyku moduna geçer. 

Evet, doğru duydunuz. Yılanların göz kapakları yoktur. Ama şeffaf pul katmanlarından oluşan gözlükleri vardır. Bu gözlükler gözleri açık bir biçimde uyudukları süre boyunca gözlerinin zarar görmesini ve kurumasını engeller.  Bu gözlükler hakkında en  ilginç olan şey ise, yılanların derilerini değiştirirken bu pul gözlükleri de döküyor olmaları. Görülebilecek en eşsiz  anlardan biri olsa gerek !

3. Sonuç Olarak...

Evet yılanların uyuduklarını öğrendik. Peki ne kadar süre bu durumda yani uyur vaziyette kalırlar ? Bu cevaplaması çok zor bir soru. Çünkü bunu, yılanların yüzlerce türü olması dahil olmak üzere etkileyen bir çok değişken var.  Dolayısıyla bunun için daha fazla bilgi ve araştırmaya ihtiyacımız var. 

Bazı araştırmalar  göre yılanların günün 16-20 saatini uyuyarak geçirdiğini gösteriyor.

Yılanlar hakkında bilmediğimiz bir şey öğrenmiş olduk, fakat şimdi ise aklımızda yeni bir soru var. 

Ne dersiniz, 

Onlar da rüya görüyorlar mıdır ?

Kaynaklar

www.theawesomedaily.com


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir