Haber, Liste, Yaşam, Yemek

Yerli Sandığımız Ancak Yabancı Olan 20 Marka

Bu içeriğimizde yerli sanılan yabancı markalar için bir liste hazırladık.

Türkçe bir isimle karşılaştığımızda yerli marka sanılan yabancı markalar bulunmakta. Hatta Türkçe anlam içermeyen markalı isimleri yabancı bir marka olduğunu düşünebiliyoruz. Sonuç olarak doğru bir düşünce gibi gözükse de  aslı olarak bazı markalar istisnalara uğrayabiliyor. Satış konusunda o ülkede kar etmek isteyerek o ülkede kullanılan dil üzerinden gidilerek isim kullanılabiliyor. Ya da yerli marka sandığımız kuruluş zamanla yabancı bir şirket tarafından satın alınabiliyor ve sonucunda bizim bu markayı yerli sanmamıza neden olabiliyor. Ancak aşağıda yerli marka sanılan yabancı markalar listesi ile harika bir ufak bilgi birikimi olacak. Ülke ekonomisi için elzem değilse yabancı değil yerli markaları tercih etmek vatana karşı vefadır.

1. İçim

1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş., daha sonrasında tesisinin daha büyük bir yere taşısa da teknik olarak üretime 1996 yılında başladı. Ancak bu yılın başlarında alınan karar sonucunda  Ak Gıda, Fransız gıda devi Groupe Lactalis şirketine satıldı.

İçim yerli değil yabancıdır.

2. Cola Turka

Ülker tarafından çıkarılan Cola Turka daha sonra Japon DYDO firmasına satıldı.

Cola Turka yerli değil yabancıdır.

3. Erikli Su

Erikli su ilk olarak Nihat Aslanoba tarafından 1960 yılından kurulmuştur. Şirketin çoğunluğu Nestlé’ye satılmıştır.

Erikli yerli değil yabancıdır.

4. Yemek Sepeti

Yemek Sepeti 2001 yılında Nevzat Aydın tarafından kuruldu. Mayıs 2015’te Alman Delivery Hero şirketine satıldı.

Yemel Sepeti yerli değil yabancıdır.

5. Yörsan

1984 yılında yerli olarak kurulup 2014 yılında yabancılara satılan firmalardan biri de Yörsan. Yeni sahibi Abraaj Group bir Dubai şirketidir.

 Yörsan yerli değil yabancıdır.

6. Falım Sakız

Kent şekerleme bünyesinde olan Falım sakız İngiliz Cadburry firmasına satıldı.

Falım Sakız yerli değil yabancıdır.

7. Bizim Mutfak

Bizim Mutfak 2016 yılında 220 milyon liradan Japon şirkete satıldı.

Bizim Mutfak yerli değil yabancıdır.

8. Kent Şekerleme

1927 yılında temelleri atılan Kent Gıda, 1956 yılında İstanbul’a taşınarak üretim yapmaya başladı. 1960 yılında şeker üretiminin yanı sıra sakız üretimine de başladı. 2002 yılında Cadbury, Kent Gıda hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. 2010 yılında küresel bir operasyonla Cadbury, Kraft Foods tarafından satın alındı ve Kent Gıda, Kraft Foods bünyesine girdi. 2012 yılında Kraft Foods temel gıda ürünleri işini ayırarak Mondelēz International adı altında dünya çapında ilk küresel atıştırmalık ürünler şirketini kurdu.

Kent Şekerleme yerli değil yabancıdır.

9. Çamlıca Gazoz

Ekrem ve Nazif Erkli kardeşler tarafından 1946 yılında ilk üretimi gerçekleştirilen gazoz markası, 2002 tarihinde Ülker tarafından satın alınır. Ülker daha sonrasında Cola Turka ile aynı kaderi paylaşarak Çamlıca Gazoz‘u Japon firması DyDo DRINCO’ya satma kararı aldı.

Çamlıca Gazoz yerli değil yabancıdır.

10. Hacı Şakir

Hacı Şakir, Hacı Ali Bey’in oğludur. Hacı Ali bey, 19. yüzyılın ortalarında Kırım’da sabun ve mum üreten Kazan Tatarı bir müteşebbistir.  Hacı Şakir  1987’de Maya Grubuna ve daha sonra Colgate’e satılmıştır. Amerika merkezli Colgate firmasınun sahibinin yahudi kökenli bir iş adamı olduğu söylenmektedir.

Hacı Şakir yerli değil yabancıdır.

11. Petrol Ofisi

2016 yılında Türkiye’de bin 709 istasyonu bulunan Petrol Ofisi 2017 yılında 1 milyar 368 milyon euroya Hollanda merkezli Vitol Grubu’na satıldı.

Petrol Ofisi yerli değil yabancıdır.

12. İpek Şampuan

Canan Kozmetik tarafından kurulan marka 2007 yılından beri Fransız L’Oréal firmasına aittir.

İpek Şampuan yerli değil yabancıdır.

13. Ace

ACE Amerika merkezli Procter & Gamble firmasına ait.

ACE yerli değil yabancıdır.

14. Banvit

1968’den Bandırma’da kuruldu. Ocak 2017’de Brezilyalı BRF GmbH firmasına satıldı.

Banvit yerli değil yabancıdır.

Banvit Helal mi?

Banvit Türk Standartları Enstitüsü’nün TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Standardı’na göre yapılan denetimi neticesinde, islami usullere ve gıda güvenliğine uygunluk konusunda tüm markalarımız için “Helal Belgesi“ alınmıştır. 

15. Canbebe

1990 yılında bebek bezi sektörüne atılarak sektörün ilk üreticilerinden oldu. Daha sonrasında ürün yelpazesini bebek kozmetik ürünleri, ıslak temizlik havlusu gibi ürünlerle genişletti. 2000 yılında Avrupa‘nın hijyenik ürünler devi Belçika merkezli Ontex‘in bünyesine girdi.

Canbebe yerli değil yabancıdır.

16. Atasun Optik

İsminden yola çıkılarak ne kadar bir Türk markası gibi gözükse de Türkiye‘ye özel açılmış bir zincir markasıdır. 2007 yılında ana şirket olan GrandVision tarafından Türkiye‘de faaliyete girerek “Atasun Optik” adını almıştır. Hatta Almanya‘da “Apollo-Optik“, Amerika‘da “Pearle Vision“, Fransa‘da ise “Grand Optical” ismiyle faaliyet göstermektedir.

Atasun Optik yerli değil yabancıdır.

17. Golf Dondurma

Ortaklık yapısını: %55 Ice Cream Investment BV, %15.38’ini Yıldız Holding A.Ş., %10.88’inin gerçek kişiler oluşturuyor. 2015 yılında Hollanda’lılara satıldı.

Golf Dondurma yerli değil yabancıdır.

18. Seba Med

Almanya markası.

SebaMed yerli değil yabancıdır.

19. Damla Su

Damla Su isminden dolayı yerli sanılan bu marka ise Cocacola firmasına aittir.

Damla Su yerli değil yabancıdır.

20. Yedigün

Pepsi Co.‘ya ait olan marka, Türkiye içerisinde prestij sağlayarak daha sağlıklı satışlar gerçekleştirmek adına Türkçe ismiyle satışa sunulmakta. Bazı küresel markaların, bazı ülkelerde uygulamış olduğu bir tür satış sağlama tekniği.

Yedigün yerli değil yabancıdır.

Siz de bildiğiniz yerli sanılan ancak yabancı olan markaları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Lütfen emin olduklarınızı yazınız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

34 yorum var.

 1. 1
 2. 3

  “Fakir” markası Almanca’da aile anlamına gelen Familie ve kurucusunun soyadı. Alman şirketidir. 🙂

 3. 6
 4. 7
 5. 8
 6. 9
 7. 10
 8. 13

  ithalatı ve pazarı asya ülkelerine kaydırmak gibi bir düşüncemiz varsa ilk etapta abd ikinci etapta avrupa ülkeleri menşeili ürünlerden kurtulmalıyız, japon kore brezilya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek bu aşamada yarar sağlayacaktır zira.

 9. 14

  Kar amacı gütmüyorsunuz diye vurmuş öldürmüşsünüz helâl olsun. Onedio ve benzeri siteler bu konuyu yayınlayabilir miydi? Asla! Sizi tebrik ediyoruz yerliyi desteklediğiniz için.

 10. 15

  Bim’de satılan dost süt ve yogurtlarin üreticisi de ak gıda dolayısıyla Fransız lactalis firmasıdır. İçim ürünleriyle aynı tesislerde üretilmektedir.

 11. 16
 12. 17
 13. 18
 14. 19
 15. 22
 16. 23

  yörsan helal sertifikasını yenilemedi diye okumuştum dileyen helal sitesisne baksn
  birde bilgiyi emin isek yazalım yaoksa karalamış oluruz

 17. 24
 18. 25
 19. 26
 20. 27

  Yazık türkiyenın yerli malları yabancı ülkelere satılmış müslüman ülkesinde yabancıların domuz jelatinli ürünleri türkiyedeki müslümanlar bilmeden alıp tüketıyorlar ne hale gelmiş Müslüman ülkesi Allahu tealanın yasakladığı domuz Müslüman ülkelerinde marketlerde bütün paketli ambalajlarda domuz yagı domuz jelatini yer almaktadır devletimiz artık buna çare bulsun

 21. 28

  Paylaşım için teşekkürler açıklamaları okuyunca asıl dikkatimi çeken 20 markanın 15 i sonradan yabancılara satılmış.
  Yerli milli diye yaygara yapıp bunca yerli markanın yabancıya satılması, bu ne yaman çelişki…

 22. 30
 23. 31

  Bazı ürünleri almak zorunda kalabiliriz ama ne olursa olsun ülke olarak milliyetçi duygularımız agır bassın ülke olarak yerli ürünlere yönelelim en basit örnek TORKU bir çiftçi koparatif kuruluşudur

 24. 33
 25. 34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>