Yeni Tesettür Emojisi ve Arkasındaki Hikaye


-1

Arkadaşlarımızla mesajlaşırken yahut sosyal medyadaki paylaşımlarımızda duygularımızı ifade etmek için çoğu zaman yüz ifadeleri (emoji) kullanırız. Genellikle ne konuştuğumuzu başkalarına aktarmak için kelimelere ihtiyacımız yoktur, yüz ifadeleri yeterli olur.

Mevcut İslami Emojiler

Bu emojilerin arasında diğer dini sembollerin yanı sıra, islami semboller de yer almaya başladı. Son zamanlarda müslüman kullanıcılar için aşağıdaki gibi bazı sembollerin tasarlandığını gördük.

Yeni Bir Girişim

Çok az sayıda islamı emojinin bulunması 15 yaşındaki müslüman bir kızı rahatsız etmiş ve harekete geçme ihtiyacı hissetmiş. Kızımızın ismi Rayouf Alhumedhi, aslen Suudi Arabistanlı olmasına rağmen Almanya’da yaşıyor.

Rayouf, kendisini temsil eden emoji bulunmamasından rahatsız olup Apple ile iletişime geçer, fakat sonuç alamaz. Ama Rayouf vazgeçmez ve “The Unicode Consortium” isimli kâr amacı gütmeyen kuruluşa başvurarak talebini iletir ve olumlu cevap alır.

Bu Çalışmanın İlk Meyveleri

Rayouf’un başvurusu üzerine bazı islami emojiler tasarlanır. Onlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

Apple Yeni Emojisini Duyurdu

Apple şirketi de bu akıma direnemeyerek kendisi islami emojiler üretmeye başladı. Onlardan bir tanesini aşağıda görebilirsiniz.

Apple’ın CEO’su Tim Cook 17 Temmuz 2017 tarihinde bu emojiyi kişisel Twitter hesabından duyurdu. Emoji 2017 yılının ilerleyen aylarında tüm Apple kullanıcılarının kullanımına sunulacak. İlgili twiti aşağıda bulabilirsiniz.

https://twitter.com/tim_cook/status/886966103531900928

Çıkarılacak Ders

“Karanlığa küfredeceğine, bir mum da sen yak.”

Karşılaştığımız sorunlar ve eksiklikler hakkında sadece yakınarak ya da başkalarını suçlayarak elimize bir şey geçmiyor. Fakat gücümüz yettiğince sesimizi duyurmaya, sorunun düzelmesi için elimizden geleni yapmaya çalışırsak sonuca ulaşabiliyoruz. 15 yaşındaki bu genç kardeşimizin hikayesi yüzlerimizi güldürmekle birlikte, şüphesiz hepimiz için güzel dersler de ihtiva ediyor. Allah, gerekli dersi alıp gereğince amel edebilmeyi hepimize nasip etsin. Güzel haberlerin çoğalması dileğiyle…

Kaynaklar

http://ilmfeed.com
www.apple.com


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gerçekten de değinilmesi bir konuydu emojilerde eşcinsel figuran kullanlırken islami emojide kullanılmalı 🙂