Yeni Evlilere 5 Tavsiye


0

Selamun aleykum. Yeni evlendiniz veya evleneceksiniz, huzur dolu bir evlilik sürdürme hayalleriniz var; belki yepyeni bir hayatınız olacağından, yeni biriyle yaşamaya alışmanız gerektiğinden biraz da korkuyorsunuz ya da merak içindesiniz. Biz de sizin için, yepyeni hayatınızda inşallah yardımcınız olacak birkaç küçük tavsiye hazırladık.

1. Anlaşmazlıklardan Korkmayın

Eşlerin arasında kimi zaman anlaşmazlıklar olabilir. Yeni evli çiftler çoğunlukla bu anlaşmazlıkları nasıl gidereceklerini bilemez. Hatta eşlerine nasıl karşı gelebilecekleri hakkında bile fikirleri yoktur. 😀 Endişelenmeyin. Bu tür anlaşmazlıklar normaldir hatta iyidir. Çünkü sorunlarınızı konuşmak ilişkinizde uzun yıllar sürecek alışkanlıkları oluşturmanızı sağlayacaktır inşallah

2. Evlilikle İlgili Kendinizi Eğitin

Bu işin zamanı aslında evlenmeden öncedir. Fakat eğer evlenmeden önce yapmadıysanız hala geç kalmış sayılmazsınız hemen şimdi başlayın. Evlilik ve ilişkiler fıkhı, evliliğin İslam’daki yeri, anlaşmazlıların çözümü vb. konularda kendinizi eğitin. Bu konuda yazılmış kitapları okuyun, kayıt altına alınmış seminerleri izleyin ya da gidebileceğiniz seminerlere katılın ama muhakkak evlilik fıkhını ve bu konu hakkındaki hadisleri öğrenin.

3. Cinsiyetler Arasındaki Farklılıkları Öğrenin

Çoğu zaman çiftler kadın ve erkek psikolojisinin farklı olduğunu gözden kaçırarak karşı cinsi kendi istedikleri gibi davranmaya zorlarlar ve sonuç muhtemelen pek de istedikleri gibi olmayacaktır. Kadın erkek psikolojisinin farklarını öğrenin. Bunu yapmak eşinizdeki kızdığınız davranışlara daha anlayışlı ve empatiyle yaklaşmanızı sağlayacaktır. 

4. Beraber Öğrenin, Beraber Gelişin

Örneğin evliliğinizin başında İslami ilimleri beraber öğrenmeye başlarsanız bu ilişkinizi geliştirir ve bu davranışınız alışkanlık haline gelir. İlişkinizin tamamında devam eder ayrıca inşallah çocuklarınıza da geçer. Eğer beraber öğrenirseniz beraber gelişirsiniz ve Allah (s.v.t) her ikinize de ilişkinizde yardım eder.

5. Bir Bütçe Oluşturma

Evliliklerdeki anlaşmazlıkların büyük çoğunluğunu finansal problemler oluşturmaktadır. İlerde bu tür sorunlarla karşılaşmamak için daha evliliğinizin başında neye para harcayabileceğinizi neye bütçe ayıramayacağınızı kararlaştırın bu size evliliğinizin ileriki yıllarında büyük sorunlardan kurtaracaktır inşallah.

Kaynaklar

Kaynak: Düğün sezonu 9. Bölüm: Yeni Evliler (Saad Tasleem)
https://youtu.be/Tn5DQmK27OE


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir