Eğitim, İslam, Liste

Yeni Döneme Başlamadan Şu 9 Maddeye Dikkat!

Üniversite dönemi yeniden başlıyor ve kampüs hayatı canlanıyor. Ancak senin bu sene, geçtiğimiz seneden daha iyi olman gerekiyor. İnananın bir günü bile diğer günüyle eşit olmaması gerekirken, yılların asla benzeyemez. Yani geçen sene dikkat ettiğin konulara, bu sene daha fazla hassasiyet katmalısın. Neye, nasıl mı?

1. Dönem başlangıçları inanana yeni sayfalar açmak için kapı aralar. Bu sene azmet ve nedeni her ne olursa olsun NAMAZLARINI kaçırma! Ders programını aldıktan sonra hemen namaz vakitleriyle kontrol et. Namaz kılacağın yerleri tespit et ve kararlı ol.

arkadaş

2. Geçen sene sınıfta tartışılan veya hocaların darbe vurmaya çalıştığı konuları gözlemledin. Yaz boyunca bu konular üzerinde muhakkak ki araştırma da yaptın. Bunun için hazırlıklı ve dirayetli ol. İnancına laf ettirme, açıklayamıyorsan ortamı terk et.

ders

3. Mahremiyetine çok dikkat et. Taviz tavizi doğurur. Sınıfta nereye oturduğuna, kiminle grup olduğuna dikkat et. Gözlerini aşağıda tutmak o kadar da zor olmasa gerek.

4. Herkes modaya göre giyiniyor olabilir. Ama bu senin o sürüyü takip edebileceğin anlamına gelmez. İslami değerlerine uyuşmayan giysilerden uzak dur.

moda

5. Ders programını alınca, buna uygun olarak haftalık planlamalarını yap. Ne zaman kütüphaneye gideceksin, ne zaman araştırma yapacaksın, ne zaman bir vakıftasın ve ne zaman sohbetlere katılacaksın. Hepsini bir düzene oturt.

kütüphane

6. Yakın ve uzak hedeflemelerini yap. Haftalık, aylık, dönemlik ve yıllık. Elbet değişimler olabilir ama genel olarak bu hedeflere ulaşmaya çalış. Okuyacağın kitaplar, izleyeceğin video dersler bu hedefler arasında yer alsın.

not almak

7. Eğer hala televizyona, her gün film-dizi izlemeye dur diyemediysen kendine artık bir kısıtlama getir. Eğer gerçek bir planlama yapar ve uyarsan bunlara yer kalmaz.

televizyon

8. En önemlisi, okuduğun şehre gidince aileni ve akrabalarını unutma. Ara, hatırlarını sor ve dualarını al. Zira akraba hakkı gözetmek çok mühim bir meseledir. Bunu ihmal edersen, hayatındaki pek çok soruna yol açabilirsin.

s-e4d97f9a4eb932b5a84c9f232e5fd6567a4343b9

9. Dua etmeyi unutma! Her ne olursa olsun, Allah’ın sana tasnif ettiği bir belayı, tüm dünya gelse kaldıramaz ve yine Allah’ın sana verdiği bir nimeti de tüm dünya gelse yok edemez. Çalışmalıyız ancak mutlak sonuç Allah’ındır. O Melik ve Hakem’dir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>