Yeni Döneme Başlamadan Şu 9 Maddeye Dikkat!


0

Üniversite dönemi yeniden başlıyor ve kampüs hayatı canlanıyor. Ancak senin bu sene, geçtiğimiz seneden daha iyi olman gerekiyor. İnananın bir günü bile diğer günüyle eşit olmaması gerekirken, yılların asla benzeyemez. Yani geçen sene dikkat ettiğin konulara, bu sene daha fazla hassasiyet katmalısın. Neye, nasıl mı?

1. Dönem başlangıçları inanana yeni sayfalar açmak için kapı aralar. Bu sene azmet ve nedeni her ne olursa olsun NAMAZLARINI kaçırma! Ders programını aldıktan sonra hemen namaz vakitleriyle kontrol et. Namaz kılacağın yerleri tespit et ve kararlı ol.

arkadaş

2. Geçen sene sınıfta tartışılan veya hocaların darbe vurmaya çalıştığı konuları gözlemledin. Yaz boyunca bu konular üzerinde muhakkak ki araştırma da yaptın. Bunun için hazırlıklı ve dirayetli ol. İnancına laf ettirme, açıklayamıyorsan ortamı terk et.

ders

3. Mahremiyetine çok dikkat et. Taviz tavizi doğurur. Sınıfta nereye oturduğuna, kiminle grup olduğuna dikkat et. Gözlerini aşağıda tutmak o kadar da zor olmasa gerek.

4. Herkes modaya göre giyiniyor olabilir. Ama bu senin o sürüyü takip edebileceğin anlamına gelmez. İslami değerlerine uyuşmayan giysilerden uzak dur.

moda

5. Ders programını alınca, buna uygun olarak haftalık planlamalarını yap. Ne zaman kütüphaneye gideceksin, ne zaman araştırma yapacaksın, ne zaman bir vakıftasın ve ne zaman sohbetlere katılacaksın. Hepsini bir düzene oturt.

kütüphane

6. Yakın ve uzak hedeflemelerini yap. Haftalık, aylık, dönemlik ve yıllık. Elbet değişimler olabilir ama genel olarak bu hedeflere ulaşmaya çalış. Okuyacağın kitaplar, izleyeceğin video dersler bu hedefler arasında yer alsın.

not almak

7. Eğer hala televizyona, her gün film-dizi izlemeye dur diyemediysen kendine artık bir kısıtlama getir. Eğer gerçek bir planlama yapar ve uyarsan bunlara yer kalmaz.

televizyon

8. En önemlisi, okuduğun şehre gidince aileni ve akrabalarını unutma. Ara, hatırlarını sor ve dualarını al. Zira akraba hakkı gözetmek çok mühim bir meseledir. Bunu ihmal edersen, hayatındaki pek çok soruna yol açabilirsin.

s-e4d97f9a4eb932b5a84c9f232e5fd6567a4343b9

9. Dua etmeyi unutma! Her ne olursa olsun, Allah’ın sana tasnif ettiği bir belayı, tüm dünya gelse kaldıramaz ve yine Allah’ın sana verdiği bir nimeti de tüm dünya gelse yok edemez. Çalışmalıyız ancak mutlak sonuç Allah’ındır. O Melik ve Hakem’dir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı