Bilim/Teknik, Doğa, Haber, Tefekkür

Yalnızca 6 Dakika İçerisinde Tek Bir Hücreden Gelişmiş Bir Canlıya Dönüşüm

Felsefe’den sosyal bilimlere, bilim teknikten sanata kadar bir çok konuda bilgilendirici içerikler yayınlayan online dergi Aeon’da geçtiğimiz haftalarda Hollandalı yönetmen Jan van IJken tarafından çekilmiş” Becoming” (oluşum) adlı  6 dakikalık kısa bir video yayınlandı. 

”Bir şeyi dilediği zaman O’nun emri o şeye ancak Ol! demektir. O da hemen oluverir.”

Videoda başlangıçta bir amfibi, yani iki yaşamlı, hem toprakta hem de suda yaşama özelliği barındıran bir semenderin henüz sadece bir hücre halini görüyoruz. Yalnızca tek bir hücre, zigot halini. 

Takip eden 6 dakika sonunda tek hücre halindeki zigot, mikroskobik kameralar kullanılmış olması hasebiyle de gayet net görebildiğimiz yüzlerce hücre bölünmesi geçirerek gelişiyor. Dakikalar sonunda ise yumurtasının zarını delerek yeni yaşam alanı olan suya süzülüyor. Bu çekim her ne kadar bir timelapse da olsa da şu noktayı aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Allah subhanehu ve teala  Kur’an-ı Kerîm’de bir çok yerde bizleri ‘akletmemiz’, ‘düşünmemiz’ husunda uyarır. Ve yine bir çok yerde gücünün her şeye yeteceğini her şeyi yaratmaya Kadîr olduğunu bizlere hatırlatır. 

Bu videoda şahit olduğumuz olay,  Bakara Sûresi’nin  117. ayetinin adeta gözler önüne serilmiş bir delilidir.

           بَد۪يعُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ وَاِذَا قَضٰٓى اَمْراً فَاِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ

 ” O, göklerin ve yerin eşsiz-örneksiz yaratıcısıdır; bir şeyin olmasını dilediğinde ona “ol!” der, hemen oluverir.”

Zira Allah subhanehu ve teala dileseydi bu canlının gelişimi için bir an dahi yeterli olurdu ve o gelişimi seyredebilmek için uzunca bir sürecin hızlandırılıp da  6 dakikaya sığdırılmasına  bile ihtiyaç duyulmazdı.  

Bu video biz müminlere başka bir hakikati daha düşündürmekte. Bizler de bu dünya hayatı içinde aynı bu küçük canlı gibiyiz. Dünya hayatı bir cihetten bizler için de bu izlediğimiz 6 dakika kadar, belki de bundan da kısa. Ve bu semender o yumurtası içinde geçici bir süreliğine barınıp oradaki ömrünü tamamladığında asıl yaşam alanı olan suya süzülüyor. Tıpkı bizlerin bu dünya misafirhanesinde olan konukluğumuzu tamamlayıp asıl yurdumuz olan âhirete göçeceğimiz gibi. Bu nedenle bir gün yırtıp kurtulacağımız yumurtaya(dünya hayatı) değil, o yumurta içerisinde tamamlamamız gereken, bize asıl yaşamamızda lâzım olacak uzuvlarımıza(iman, salih amel, ibadet) ihtimam göstermeliyiz. Zira eğer kuyruğu gelişmiş olmasaydı bu canlı yumurtadan çıktığı vakit su içerisinde hareket edemeyecek, sıkıntıya düşecekti. Allah subhanehu ve teala bizlere âhiret yurduna varmadan iman ve salih amellerimizi iyi şekilde tamamlamayı, mahşer günü sıkıntıya düşmemeyi nasip etsin.

Not: Videonun sonlarına doğru görünmeye başlayan, pıt pıt atan o minicik pembe kalbi gördüğünüzde Allah subhanehu ve teala‘nın büyüklüğü ve Kâdîr’liği karşısında haşyetten akacak olan gözyaşlarınızı tutamayacağınıza eminiz. 

Becoming

Kaynaklar

https://aeon.co/

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>