İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

Yalan Söylememek İçin 3 Sebep

Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Esselamu Aleykum! Günlük hayatımız da sıkça karşılaştığımız bir haramdan bahsetmek istiyoruz. Yalan. Yalan söylemeyi dinimiz haram kılmıştır.

1- Allah Celle Celaluh Yalan Söylemeyi Yasaklamıştır

“İşte (durum/emir) bu(ndan ibaret). Kim Allah’ın hürmet (edilmesini istediği hüküm)lerine saygı gösterirse, işte o (saygı), Rabbi nezdinde kendisi için hayırlıdır. Size (âyetlerde) okunanlar dışında (kalan) hayvanlar, sizin için helal kılındı. Artık murdardan/pislikten, evsân (put ve putlaşanlar)dan ve yalan sözden kaçının.” 

(Hac Suresi 30. Ayet meali)

“Ey iman edenler! Kendinizin, ana babanızın veya akrabalarınızın aleyhine olsa bile, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun;(haklarında şahitlik ettikleriniz) ister zengin, ister fakir olsunlar. Çünkü Allah, her ikisine de (sizden) daha yakındır. Haktan ayrılarak heva ve hevesinize uymayın. Eğer (şahitlikte), dilinizi eğip büker (yalancı şahitlik eder)seniz veya (şahitlikten) kaçınırsanız, (bilin ki bu, kul hakkını ihlaldir, zulümdür.) Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.”

(Nisa Suresi 135. Ayet meali)

2- Rasulullah Aleyhissalatu Vesselam Yalandan Men Etmiştir

“Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye götürür. Kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında kezzâb (çok yalancı) diye yazılır.”

Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103, 104

Ey Allah’ın Resulü! dedik, “mü’min korkak olur mu?” “Evet!” buyurdular. “Pekiyi cimri olur mu?” dedik, yine: “Evet!” buyurdular. Biz yine: “Pekiyi yalancı olur mu?” diye sorduk. Bu sefer: “Hayır! buyurdular.

[Muvatta, Kelam 19, (2, 990)]

Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona.” 

[Ebu Davud, Edeb 88, (4990); Tirmizi, Zühd 10, (2316)]

Ebu Hureyre radıyallahu anh‘tan rivayet edilmiştir:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, bir ekin yığınına uğramıştı. Elini onun içerisine daldırdı. Parmaklarına ıslaklık dokundu. Bunun üzerine:

“Ey ekin sahibi! Bu ne?” diye sordu. Ekin sahibi:

“Ey Allah’ın resulü! Ona yağmur isabet etti” dedi. Resulullah (s.a.v.):

“O ıslak kısmı insanlar görsün diye ekinin üstüne koysaydın ya! Alda­tan benden değildir” buyurdu.

( Tirmizî, Büyü’ 74, 1315; Ebu Dâvud, İcâre 50, 3452; İbn Mâcc, Ticârât 36, 2224; İbn Hibbân, Sahih, 4905.)

3- Yalan Söylemek Münafıklık Alametidir

“Münafığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünden cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.”

(Buhârî, Îmân 24; Müslim, Îmân 107–108. Ayrıca bk. Buhârî, Şehâdât 28, Vesâyâ 8, Mezâlim 17, Cizye 17, Edeb 69; Tirmizî, Îmân 14.)

Rabbim yalan söylemekten, yalancılıktan ve yalancılardan cümlemizi korusun. Amin. Şunu da unutmayalım ki Allah doğruların yardımcısıdır. Siz doğruları söylediğiniz takdir de gerçeği söylemekten korksanız bile Allah size hiç ummadığınız yerden yardım edecektir. Yeter ki ona güvenip dayanalım. Ondan korktuğumuz için bu işi terk edelim inşaAllah. Bu faydalı bilgileri paylaşarak herkese duyurmanız dileğiyle. Allah razı olsun. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Esselamu Aleykum.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>