Yabancı Sanılan Ancak Yerli Olan 20 Marka


-2
-2 Beğeni

Memleketimizin öz ve yerli malı olmasına rağmen isminin yabancı olmasından veya daha önce yabancı sermayeli bir marka olmasından dolayı bir çoğumuzun yabancı sandığı yerli markalara göz atacağız. 

Ekonomik olarak sıkıntılı süreçler geçirdiğimiz bu günlerde bizim de yabancı marka heves ve merakımızı bırakıp yerli ve milli markalara yönelmememiz karınca misali tarafımızı belli etmemiz gerekir.

1. LC Waikiki

Bir Fransız markası olduğu düşünülen bu giyim markası ismini Hawai’deki Waikiki plajından ve Fransızca “arkadaşlar” anlamına gelen “Les Copains”den almış. LC Waikiki markası 1997 yılında Fransızlardan alınarak, bir Türk markası olmuş.

2. Kinetix

Grubun ilk faaliyetleri 60’lı yılların başlarında Gaziantep’de küçük bir atölyede Ahmet ZİYLAN tarafından başlatıldı. 70’li yılların başlarında İstanbul’da ayakkabı yan sanayi imalatı başladı. 1985 yılında ilk spor ayakkabı üretildi. Şirket 80’li yılların başında granül PVC ve PVC enjeksiyonlu ayakkabı üretimine geçti.

Bugün Türkiye’nin en büyük entegre üretim tesislerine sahip olan grup çatısı altında 14 şirket bulunuyor ve yaklaşık 1800 kişiye istihdam olanağı sağlıyor. 1985 yılında kurulan Ziylan Grubu’nun lokomotifi olan şirket Ziylan Ayakkabı A.Ş dünya çapında pek çok ülkeye ihracat yapıyor.

3. Koton

Deniz Subayı olan Yılmaz Yılmaz ve öğretmen olarak İstanbul’a gelen Gülden Yılmaz, Koton markasının temelini, yaz tatillerini değerlendirmek için 1988 yılında Kuzguncuk’ta açtıkları 25 metrekarelik, ihraç fazlası giysileri sattıkları dükkanda attı. Kısa sürede mağazanın büyük ilgi görmesiyle kendi mesleklerinden ayrılan ve kariyerlerini tekstil sektöründe devam ettiren Yılmaz çifti, 2000 yılından sonra markalaşma sürecini başlatttı. Bugün  Koton’un cirosu  milyar liralar civarında yüzlerce mağazası ve binlerce çalışanı var.

4. LTB (Little Big)

Çak Grup başta tekstil olmak üzere perakende, kimya, enerji, sigorta aracılık hizmetleri, inşaat, internetten online satış hizmeti, mobilya ve dekorasyon ürünleri üretimi ve satışı ile ithalat ve ihracat alanlarında faaliyet göstermektedir.

Temelleri 1948 yılında Eskişehir’de atılan Çak Şirketler Grubu’nun ilk çalışma alanı olan tekstil bugün de faaliyet gösterdiği alanların başında gelmektedir. Günümüzde farklı alanlarda hizmet veren 21 şirketten oluşan Çak Şirketler Grubu, 1994 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda ürettiği LTB ve Goldencut markasıyla spor moda giyim sektörüne yoğunlaşmıştır. Son teknolojik gelişmeler ışığında 150.000 m²’lik bir alanda kurulmuş olan İstanbul ve Sakarya’daki iki fabrikada yılda yaklaşık 17 milyon parça üretim yapılmaktadır. LTB markası, “10 yılda 10 dünya markası çıkarılması” amacıyla devlet tarafından desteklenen Turquality markaları arasında yer almaktadır.

5. Lescon

Lescon Gaziantepli işadamı Aydın Erbay’ın Türk sermayesi ile 1980 yılında kurulmuş bir spor giyim şirketidir. 1980: Gaziantep’in Nizip ilçesinde plastik enjeksiyon ayakkabı üretimi başlatıldı. 1990: Şirket merkezi ve etkinlikleri İstanbul’a taşındı.1992: Lescon markası adı altında üretime başlandı.1993: Türkiye’deki ilk halı saha ayakkabısı üretimi Lescon tarafından yapıldı.1998: Lescon markası ile tekstil ürünleri üretilmeye başlandı.2004: İlk Lescon konsept mağazası açıldı.2010: Lescon konsept mağaza sayısı 34’e ulaştı.2017: Lescon mağaza sayısı 50’yi geçti. Corner mağaza sayısı 800’e ulaştı.

6. Collezione

Türkiye’nin yerli giyim mağazalarından biri olan Collezione 1987 yılında İstanbul‘da kurulmuştur. İlk mağazası İstanbul’un Bakırköy semtinde açan mağazanın kurucusu ise Ekrem Akyiğit‘tir. İlk yurt dışı mağazasını Almanya‘da açan hazır giyim firması Collezione 2012 yılı itibari ile Suudi Arabistan ve Gürcistan‘da birden çok mağaza açmıştır.

Collezione, ismini İtalyanca ”Konfeksiyon” kelimesinden almıştır.

7. Casper

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okurken tanışan Rizeli Yalçın Yıldırım ve Gaziantepli Altan Aras Fakılı tarafından 1991’de kurulan Casper Bilgisayar, bugün dünya devleriyle yarışıyor. Türkiye’nin ilk yerli PC (Personal Computer) markası olan Casper, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üretim fabrikasına sahip

8. MuslimWalk

MuslimWalk, 2016 yılında Türkiye’de kurulmuştur ve yerlidir.


Kaynak: muslimwalk.com

9. DYO

Türkiye’nin önde gelen boya firmalarından DYO’nun açılımı Durmuş Yaşar ve Oğulları! Şirketin kurucusu Durmuş Yaşar, ilk olarak İzmir’de küçük bir mağaza açtı. 1941 yılında ilk boya imalatını gerçekleştiren şirket, 1954’de ilk boya fabrikasını açarak boya sektöründe önemli bir ilerleme yaptı. DYO, şu anda ürünlerini 40 ülkeye pazarlıyor.

Ek olarak şu markalar da yerlidir;

10- Mado 

11- L’era Fresca

12- English Home 

12- Madame Coco

13- Yu-Ma-Tu

14- Greyder

15- Lazzoni

16- Ramsey 

17- Colins

18- Loft

19- Sarelle

20- Tekzen

21- Pastavilla


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2
-2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
2
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
4
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
3
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
3
BAŞARILI

11 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar Farması urunlerı %100 turk MALIDIR. (******)
   Farması urunlerı kansorejenler ağır kimyasallar gdolu bitkiler içermez dogada cozunur hayvanlar Üzerinde test edilmez helal sertifikalı dır

   1. Çok teşekkür ediyorum… Sağ olun herkese duyurmalım..sağ olun bilgilendirdi gibi için.

    1. Farmasinin her ürünü için mi helal sertifikası geçerlidir? Eğer öyleyse toniğin içinde alkol olduğu yazıyor. Bu durumda helal sertifikası tartışılmaz mı? Birde bendeki ürünün üzerinde sertifikaya ait amblem yada bir ibare bulunmamaktadır. Bunlar bende şüphe uyandırdığı için belirtmek istedim.
     Kendi deneyimlerime göre naturalive beauty markasını tavsiye ederim. Kimyager bir hanım tarafından %100 yerli sermaye ile kurulmuş bir marka. Ürünlerinin büyük kısmında gimdes sertifikası var.

     1. Katılıyorum çünkü Farmasi’nin bütün ürünlerinde sertifika yok. Şeffaf değiller. Hatta kremlerinde petrolatum a dahi rastlamak mümkün. GİMDES’e güvenmek daha mantıklı geliyor bana

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı