Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere 11 Tavsiye


0

yabanci-dil

 

Bu listede yer alan maddelerin tamamı, gerçek bir öğrenme macerasının sonucunda edinilen tecrübelere dayanarak hazırlanmış olup, birçok yabancı dil öğretmeni ve yabancı dil konuşan kişinin takdir ve beğenisini kazanmıştır.

 

1) Neden öğrenmeliyim?

why_need_website_manager_1

İlk olarak, “Neden bu dili öğrenmem gerekiyor?”, sorusuna tatmin olacağınız bir cevap bulun. Yani kendinizi o dili öğrenmeniz gerektiğine ikna edin.

2) Bir hedefiniz olsun

2331397-person-climbs-a-ladder-to-success-to-raise-a-star-symbol-of-stardom-celebrity-successful-people-hope-225x300

O dili öğrendiğinizde gerçekleştirebileceğiniz bir hedefiniz olsun. Bu, azminizi canlı tutar. Yorulduğunuzda, bunaldığınızda aklınıza bu dili öğrenince yapabileceklerinizi getirin.

3) Kursa gitmeden de dil öğrenilir

no_pot_of_gold_18928
Dil öğrenmek için kurslara binlerce lira vermeniz gerekmez. Hedefinizdeki dilin dilbilgisini en basit şekliyle, türkçe açıklamalarla anlatan bir kitap edinin. Bireysel olarak öğreniyorsanız dilbilgisi kitabı kesinlikle Türkçe açıklamalı olmalı. Kuru kalıp ezberinden ziyade dilin yapısını anlayıp, Türkçe ile benzerlikleri ve farklılıklarını kendi kafanızda ilişkilendirmeniz size o dilin her alanında büyük kolaylık sağlar.

4) Dersi derste öğrenin

3-questionsof

Okulda ya da kursta dil öğreniyorsanız kesinlikle hiçbir dersi kaçırmamaya çalışın. Dil öğrenme sürecinde en önemli kısım dersi derste öğrenmektir. Derslerde tamamen derse odaklanın, derste aktif olun. Anlamadığınız en ufak ve basit şeyi dahi ders sırasında hocanıza sorun, aptal gibi görünmekten kesinlikle korkmayın.
Derste sorduğunuz halde anlamadıysanız, dersten sonra sorun.

5) Düzenli not tutun

670px-Take-Notes-Step-5-Version-2

Konuları işlerken düzenli olarak not tutun. Herşeyi yazmanız gerekmiyor, konunun çok kısa bir özeti olan, daha sonra baktığınızda konunun genel hatlarını ve önemli detaylarını size hatırlatacak birkaç cümle yazmanız yeterli. Zaman zaman o notları kontrol etmeniz gerecek.

6) Cümleler kurun

turkce_1__2009213

Öğrendiğiniz bir konuyu aynı gün tekrar edin. 3-5 dk yazdıklarınıza göz attıktan sonra kendi kendinize o konuyla ilgili cümleler kurmaya çalışın ve doğru olup olmadığını kitabınızdan ve notlarınızdan kontrol edin. (Örn: Geçmiş zamanı öğrendiğinizde o gün o ana kadar yaptığınız şeyleri kendinize anlatmaya çalışın. Saat 7 de kalktım, yüzümü yıkadım daha sonra üstümü giydim, 7:30 da kahvaltı yaptım, 8 de evden çıktım vs.)

7) Kendi kendinize konuşun

self-talk

Yalnız kaldığınızda ya da yolda yürürken, kısacası her fırsatta kendi kendinize o dilde cümleler kurmaya çalışın. O gün yaptıklarınızı, haftasonu yapacaklarınızı, kendi hayatınızı vs. herşeyi anlatın kendinize. Kendi kendinize hikayeler anlatırsanız, hem hız hem de doğru cümle kurma konusunda, kısa bir sürede önemli bir yol aldığınızı görürsünüz.

8) Altın kural: 'Hata yapın!'

cekingen-cocuk-7-size-1

Tüm kelimeleri bir anda öğrenemezsiniz ya da bir anda akıcı ve hatasız konuşamazsınız. Yeni bir kelime öğrendiğinizde onunla cümle kurmanız o kelimeyi kalıcı bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Yarım yamalak bile olsa hocalarınızla, arkadaşlarınızla her zaman öğrendiğiniz dili konuşmaya çalışın. Yanlış yapın hocanız düzeltsin, yanlış yapın arkadaşlarınız düzeltsin. Yanlış yapmadan, saçmalamadan dil öğrenilmez. Konuşmaya çalışırken saçmalayın sonra arkadaşlarınızla, hocanızla birlikte o halinize gülün, eğlenin.

9) Eğlenmeyi unutmayın

belgesel
 reading-books-make-us-smarter01-300x258

 

 

 

 

 

 

 

Elinizden geldiğince hedef dille içli dışlı olmaya çalışın. O dilde basit diyalogları telefonunuza atıp müsait oldukça dinleyin, o dilde videolar, filmler izleyin, telefonunuzu, bilgisayarınızı o dilde kullanın. Zevk alarak yaptığınız ne varsa o dilde yapmaya çalışın(faydalı bir film izlemek, kitap okumak vs.). Eğlenerek, zevk alarak öğrenme en verimli öğrenme şeklidir.

10) Zihniniz yurt dışında yaşasın

images 557871918_12547860_two_men_having_conversation_outdoors_answer_1_xlarge

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında dil öğrenme konusu ise şöyledir;
Yurtdışına gitmek, dil öğrenme sürecinde olmazsa olmaz birşey değildir. Hiç yurtdışına çıkmadan da çok iyi bir seviyede dil öğrenilebilir. Tabii ki dilde belli bir seviyeye geldiyseniz, o dilin konuşulduğu bir ülkede birkaç hafta yaşamak size çok şey katar. Ama hiçbir şey bilmiyorken giderseniz kısa bir süre içinde kayda değer bir yol alamazsınız. Peki o seviyeye nasıl çıkarız? Yurtdışına gitmeden önce şu an elinizde mevcut olan imkanları kullanmaya çalışın. Sizinle aynı dili öğrenen bir arkadaşınıza ya da o dili zaten bilen hocanıza, bir tanıdığınıza daha önce kendinize anlattığınız şeyleri anlatın, onları dinleyin, böyle bir muhabbet ortamı oluşturun. Şu an yurtdışına gidemiyorsanız, yurtdışını ayağınıza getirin. Bir yıldan daha az bir sürede o dili konuşabilir bir seviyeye gelebilirsiniz ve o halinizle yurtdışına giderseniz dil seviyesi olarak kelimenin tam anlamıyla, uçarsınız!

11) Hedef dili hayatınızın her alanına sokun

workabroad1 viaje

 

 

 

 

 

 

 

Sakın unutmayın! Öğreneceğiniz dil bir ders değil, dildir! Dil ise günlük yaşamın bir parçası olduğundan ezberlenip geçilecek bir ders olarak bakarsanız öğrenemezsiniz. Hedef dili hayatınızın her alanına sokun. Yurtdışında dil öğrenmenin mantığı da budur zaten. Yurtdışında o dile ders gözüyle bakamazsınız, hayatınızın her alanına, isteseniz de istemeseniz de girer. Böylece siz de çok daha rahat ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 1 yıl boyunca Türkçe’ye boykot uygulayın, günlük hayatınızda dilin varolduğu her ortama o dili sokmaya çalışın. Zihniniz New York’ta, Kahire’de, Berlin’de, Tokyo’da yaşıyorsa, bedeninizin Aydın’da ya da Elazığ’da olması öğrenmenize KESİNLİKLE engel olamaz!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle çok doğru, çok gerçekçi. İki yabancı dili Türkiye’de öğrenmiş, yurtdışında da kullanmış olarak söylüyorum. Allah hepimizin gayretini şevkini artırsın, muvaffak etsin.

  2. Keşke Müslümanların organize ettiği uluslararası dil eğitim programları olsa erasmus gibi

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı