Akaid ve Fıkh, İslam, Test

Vesveseyle Aran Nasıl? Vesveseli Bir Kişi misin? [TEST]

Vesvese, gizli sese denir. Bir mastar olan “vesvâs” kelimesinin şeytana isim olması da aynı manayla alakalıdır ki, şeytan “vesvesenin kaynağı” demektir.

Vesvese Ne Demek?

Fısıltı, söz, fiskos, kuruntu, işkil demek olan vesvese yaygın olarak; kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terk edilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapılması için şeytanın insanı kışkırtması, aklını çelmesi ve akla kötü düşünceleri getirmesi anlamında kullanılır.

Vesvese mü’min insan hastalığıdır. Kişinin Allah’a yakın olma mücadelesi arttıkça, şeytanın elindeki silahlardan biri olan vesvese oranı da yükselir, fakat mücadele ederek bu hastalıktan kurtulabiliriz. Buyrun vesvese konusunda kendinizi test edin. 🙂

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Vesvese ile Aranız Nasıl? [TEST] %%personality%%

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

 1. 1

  Ben anlayamadım. Şimdi aklımızdan Allah hakkında istemeden kötü bir şey geçerse bundan bize günah var mı?

  • 2

   aklınızdan geçen şeyden rahatsız oluyorsanız bu o düşüncenin sizden olmadığını gösterir yani iradenizle yaptığınız birşey değildir. İradeniz dışında aklınıza gelen düşünceler ( vesveseler) işin size bir günah yoktur ,umursamayın.

  • 3
 2. 4

  Alttaki değerlendirmede sıçrama kelimesi sehven yanlış yazılmış sanırım. Allah razı olsun bu siteye emek veren herkesten ve cümle müslüman kardeşlerimizden.

 3. 5

  Rabbime şükürler olsun ki genc yaşta bekar bir erkek olmama ragmen şeytanın çoğu vesvesesine karsı kafa tutuyorum şeytanın emellerine uymuyorum….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>