Akaid ve Fıkh, İslam

Vesvesenin Verilmesindeki 4 Hikmet

Müminler için zararlı ve bir bela olarak bildiğimiz vesvese, hepimiz için kurtuluş yollarının arandığı bir hakikattir. Bu yazımızda farklı olarak vesvesenin var olmasındaki hikmetleri inceleyeceğiz. Maddeler okununca anlaşılacak ki vesvese, bu imtihan dünyasında bize bir teşvik kamçısı olarak şeytanın eline verilmiş ve başımıza vuruluyor. Bu hallerden şikayetçi olmayıp kovulmuş şeytanın şerrinden her an Cenab-ı Hakk’a sığınmamız gerekir.

1. Teyakkuza sebeptir.

Teyakkuz, göz açıklığı ve uyanık olma manasındadır.  İnsanın nefsi her vakit şeytandan ders alır ve mümin teyakkuz halinde kalarak o derslerden nefsini uzak tutmaya çalışmalıdır. Bu hali korumanın ise birçok yolu vardır. En başta ise her işe Besmele ile başlamak gelir.

2. Taharriye sebeptir.

Taharri, araştırmak ve incelemek manasındadır. İnsan bilmediğine düşman olduğu için her vakit araştırmaya ve öğrenmeye de muhtaçtır. Vesvese gibi marazların kendisine uğramaması için insan hiç fuzuli vakit geçirmemelidir. 

3. Ciddiyete vesiledir.

Ciddiyet, surat asıklığı değil hakikate dayanan yüksek huylar edinerek onları daima yaşatmaktır. Bu hal Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) duruşudur. Vesvese , O’nun edebiyle edeblenmeye bir vesile olmuş olur. 

4. Lakaytlığı atar.

Lakayt, kayıtsız kalma ve karışmamak manasındadır. İnsan bu gibi durumlarda daha çok kendisine önem  verir ve kendi hayatıyla daha fazla alakalı olur. Zaten bu hal de bir mümin için daha hayırlıdır.

Kaynaklar

| Risale-i Nur Külliyatı’ndan derlenmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

    Ayette diyor ki ” tüm perdeleriniz kalkmış herşeyi bilerek yine sizi göndersem yine inkar edersiniz.” aslında insanın kaderi değişmiyor.. Sadece Rabbim 2. kademe cennetlikken 3-4. kademeye yükseltiyo.. veya cehennemlikler içinde azabı bir kaç derece hafifletiyor.. yani gideceğin yer az çok belli.. şeytanın vesveseside bu işi hızlandırıyor.. Buda Allah ‘ın rahmetlerinden .. sınavımızı kısa tutuyor Rabbim.. Hz Nuh 950 sene yaşadı diyor ayet.. Şuan ki ömür 50-100 sene.. Yine rahmetiyle Kısalmış sınav süremiz.. Hz Nuh zamanındada vardı tabiki vesvese ama bu kadar yoğun değildi muhtemelen.. Şuan heran .. her yerden vesvese yiyoruz.. tvden internetten arkadaştan eşten.. Kuran okuyup imanımızı sağlamlaştırmalıyız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>