Liste

Verimli Bir Şekilde Ders Çalışmak İçin 25 Yöntem

Her ne kadar aramızda ders çalışmayı sevenler olsa da bir kısmımız bu işi tam bir kabus olarak görüyor. Elbette ki hepimiz çok güzel notlar istiyoruz ama öyle oturduğumuz yerden sadece istemekle bu pek mümkün olmuyor maalesef. Onun yerine etkili çalışmak için şu 25 adımı takip etmeliyiz.

1) Not al ve katıl

Kabul edelim ki dersle çok sıkıcı (gerçekten sağlam bir enerjisi olan bir hocanız olmadığı sürece). Bu derslerden alabileceğin en fazla verimi alabilmek için yanında not defterini getir ve dersle esnasında notlar al. Not almak yalnızca bilgiyi kaydetmek için yapılan bir şey değildir, aynı zamanda dikkatini derse vermeni de sağlar. Ayrıca takipte kalabilmek için sorular sor. Ne olursa olsun sor. Öğretmeninle arandaki karşılıklı iletişim derste verilen bilgiyi zihnine işlemeni kolaylaştıracaktır.

sınıf

2) Bir program oluştur ve ona bağlı kal

Sınavdan bir gece önce çalışmak çok da akıllıca bir hareket değil. Bunun yerine, hafta boyunca çalışabileceğin uygun zamanları planla ve kendine bir program oluştur. Böyle bir program çalışmak gereken onca bilgiyi sindirmeni kolaylaştıracaktır.

24_tn

3) İyi uykulaar...

Uykucu olman çok da problem değil, hele de zamanının çoğunu ders çalışarak geçirmek zorunda olduğunu düşünürsek. Her gece yeterli miktarda uyumak gün içerisinde kullanacağın enerjiyi toplamanı sağlayacak ve bitap düşmüş bedenini tazeleyecektir.

23_tn

4) Bedenin ve zihnin için ye

Vitamin ve mineralleri içeren yiyecekler tüketmek beyninizin daha sağlıklı çalışabilmesi için önemlidir. Yabanmersini, kuş üzümü, adaçayı, fındık, yeşil lifli sebzeler, balık, tahıllar, domates ve vitamin B takviyesi beyne son derece faydalı olan yiyeceklerden bazıladır.

22_tn

5) Terle!

En etkili beyin aktivitesi fiziksel egzersizdir. Ya bir spor salonuna git ya da yakınlardaki bir parkta yürüyüş yap. Zumba ve diğer dövüş sanatları seni kendine getirecek ve bol oksijen sayesinde zihninin tazelenmesini sağlayacaktır.

21--

6) Rahat bir çalışma alanı seç

Rahat bir çalışma ortamının olması çok önemlidir. Odandaki çalışma masan, evdeki kütüphanende küçük bir köşe ya da havalandırması ve ışıklandırması iyi olan herhangi bir yer… Bu arada çalışacağın ortamı abartılı bir şekilde rahat olmamasına da dikkat etmelisin ki iki dakika içerisinde uykuya dalmayasın.

20_tn

7) Dikkatini dağıtabilecek herşeyden uzaklaş

Seni elindeki işi bitirmekten alıkoyabilecek her türlü şeyden kurtulduğuna emin ol. Tüm o elektronik zımbırtıları kapat ve ulaşamayacağın bir yere koy. Böylece sosyal medyanın, blogların ve oyunların dikkatini dağıtmayacağından emin olabiliriz.

19_tn

8) Ders çalışmak için gerekli olan materyallerini düzenle

Çalışmaya başladığında kalemlerin, ekstra kağıtların, fosforlu kalemlerin, silgin, notların, kitapların ya da ihtiyaç duyabileceğin diğer tüm şeyler ellinin altında olmalı. Böylece çalışma esnasında kalkıp o şeyi aramak zorunda kalmaz, dolayısıyla da dikkatinin dağılması riskini ortadan kaldırmış olursun. Yalnızca çalışmaya kısa bir ara verdiğinde ya da çalışmayı tamamen bitirdiğinde kalkmalısın masandan.

18_tn

9) Zihnini ve kalbini çalışmaya hazırla

Zihnini oyalayıcı düşüncelerden kurtar ve ders çalışmaya odakla, böylece çalışmak zorunda olduğun konulara daha rahat konsantre olabilirsin. Zihnin arkadaşınla yaptığınız tartışmada ya da her gün karşılaştığınız sorunlarla meşgul olmamalı.

shutterstock_58561546-600x338

10) Bir taslak oluştur

Eğer ne çalışacağına karar veremiyorsan çalışman gereken her şeyi bir kağıda yaz ve küçük bir taslak oluştur. Kendi notların ve derste aldığın ses kayıtlarıyla başla. Bu taslağa sorumlu olduğun her şeyi dahil ettiğinden emin ol.

Check mark

11) Okuma Yöntemini kullan

Çalışmalarının büyük bir çoğunluğu okuma üzerine olduğu için çeşitli okuma yöntemleri kullanman yararına olacaktır.Mesela şöyle bir sıralama izleyebilirsin: İncele – Sorgula – Oku – Özümse – Gözden Geçir. Yani; öncelikle okuma materyalini incele, bu materyalini neden okuman gerektiğini sorgula, metni tam anlamıyla oku ve anla, önemli noktaları ezberle ve not al, birkaç gün ya da bir hafta sonra okurken aldığın notları gözden geçir.

Print

12) Hatırlamanı kolaylaştıracak çözümler bul

Hatırlamanı kolaylaştıracak kodlaramalar kullanabilirsin, bu tarz kodlamalarla beynin bilgiyi daha rahat sindirir. Mesela periyodik tbloyu ezberlerken kullandığımız tekerlemelere bener bir şey oluşturabilirsin. Örnek: “flor klorun burnun ısırıp attı”. (Flor, Klor, Brom, İyot, Asetat. Periyodik tabla 7a grubu.)

14

13) Şemalar çizerek çalış

Sindirim sisteminin çalışma süreci gibi süreçleri hatırlamaktaa zorlanıyorsan şemasını çizerek çalışmalısın. Bu tarz şemalar özellikle görsel zekaya sahip kişiler için çok kullanışlıdır. Çok ayrıntılı bir şema oluşturmana gerek yok, şemanın doğru olduğundan ya da çizgiler arasında bağlantı kurulabilecek ölçüde kolay olduğundan emin olman yeterli.

flawcharts

14) Mola ver... Rahatla...

Rahatlamanı sağlayacak molalar programının bir parçası olmalı. 15 dakikalık molalar, yürüyüş arası, oyun zamanı… Kısacası çalışmayla alakası olmayan herhangi bir şey yap.

12_tn

15) Tekrar tekrar çalış

Bir konuyu bir kere okumuş olman bir kez daha okumanı engellemez. Tüm hepsini tekrar okumak öğrendiklerini hatırlamanı kolaylaştıracaktır. Okuduğun şeyi anladığından emin ol ki o bilgiler uzun süreli hafızana daha kolay yerleşebilsinler.

11_tn

16) Öğrendiklerini tekrar edebilmek için yöntemler oluştur

Bilgi kartları hazırlamak bu konudaki en iyi yönremlerden biridir. Küçük bilgi kartları oluştur ve üzerlerine tanımlar, kilit noktalar, isimler, tarihler vs. gibi önemli bilgileri yaz. Bilgi kartların nereye gidersen git yanında olsuni böylece gün içerisinde aklına esdikçe çıkarıp aldığın notları okuyabilesin.

10

17) Arkadaşlarınla çalış

Grup halinde çalışmak çok faydalıdır. Grup içerisindeki etkileşimler öğrendiklerini pekiştirecektir. Üstelik bir konu üzerindeki farklı bakış açılarını duymak o konuyu anlamakta sana yardımcı olacaktır.

18) Hastayken ders çalışma. İyisi mi hasta olmamaya çalış...

Hastayken yapacağın en iyi şey dinlenmektir. Hastalığın verdiği ağrılar, rahatsızlıklar ve ilaçların yan etkileri yüzünden çalıştığın konuya odaklanman neredeyse imkansızdır. Bu yüzden de yalnızca istirahat etmen gerekir.

areyousick

19) Kendince şarkılar oluştur ve söyle

Biraz çılgınca gelebilir ama bu bazıları için çok etkili bir yöntem. Cümleleri şarkı haline getir, böylece hatırlamaya çalışırken birden şarkını mırıldanmaya başlayacaksın.

7_tn

20) Bol bol su iç

Bir bardak su beyninin daha sağlıklı çalışmasına yardım edecektir. Kahve, enerji içeçeği ya da kafeinli içecekler içmek yerine yalnızca su iç. Sonuçta beyninin %78’i sudan oluşuyor, değil mi?

6_tn

21) Notlarını ses kaydına al, kendi kendinin öğretmeni ol

Öğretmenin ders boyunca kullandığı tekdüze ses tonundan çok mu bunaldın? Neden kendi kendinin öğretmeni olmuyorsun? Notlarını sesli oku ve ses kaydına al, sonra da bu ses kaydını dinle.

5_tn

22) A planın işe yaramadıysa, B planına geçmesini bil

İşine yaramayan bir çalışma stilinde “ama ben hep böyle çalışırım ki” diyerek ısrar etme. Senin için doğru olan stili bulmak zamanını alabilir belki ama sana uygun olmayan şekilde çalışmak da bir şey kazandırmayacaktır. Kendi stilini bul ve alışmaya bak.

4

23) Unutma, tekrar etmek mükemmelleştirir

Bunun tartışılacak bir yanı yok, ne kadar tekrar edersen bilgiyi o kadar iyi öğrenmiş olursun.

2

24) Aslında ders çalışmak eğlenceli bir şey

Ders çalışmak çoğu öğrenci için olabilecek en sıkıcı şey belki de. Aslında ders çalışmayı bir angarya olarak görmemek onu sıkıcı olmaktan çıkaracatır. Tüm o okuman gereken şeyleri sırf eğlence olsun diye oku. Çok imkansız gibi görünüyor olabilir ama çalışmak zorunda olduğun konuyu ne kadar çok seversen öğreneceğin bilgiler beyninde o kadar kolay yer edinir.

2_tn

25) Positif ve cesur ol, kendine güven

Yaptığın her şeyde o şeyi nasıl karşıladığın çok önemlidir. Sonuç senin bakış açına bağlıdır ve kendine güvenmek ders çalışma noktasında önemli bir role sahiptir. Kendine ne kadar güvenirsen ve açık fikirli olursan sınav esnasında da o kadar isabetli kararlar verirsin. Asla herhangi bir bilgiyi öğrenemeyeceğini düşünme. Asla!

1_tn

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

34 yorum var.

 1. 1
 2. 3
 3. 4
 4. 5

  Bencede hepsi onemli fakat Kitap okumayi unuttunuz benim programim Hafta Ici Ders calismak (Her gun 2 ser des ve farkli) var Hafta sonu ise Kitap okumak Kitap okumak ve spor yapmak Beynimizin Bellegini Gordugu seyleri unutmamasina yardimci olur

 5. 7

  Yazı için gerçekten çoook teşekkür ederim. Nasıl verimli ders çalışırım artık çok daha iyi biliyorum. Ders çalışırken yaptığım yataları fark ettim.

 6. 8
 7. 9

  Ben bugün öğrendim.Cok etkilendim bundan sonra böyle yapacağıma karar verdim????Sizlerede çok tesekur ederim bu yazıyı yazdığınız icin

 8. 11
 9. 13
 10. 14

  Aslında bu yazıya bile gerek yok başarıya giden yol bizim ellerimizde ama bu yazıdan da öğrenmemiz gereken şeyler var.
  mesele ben bol su içmenin başarıya etkisini bilmiyordum.TEŞEKKÜR EDERİM…

 11. 15
 12. 16

  Elinize sağlık ama bu imkanlar çoğu zaman olmuyor ve benim yarım saat sonra ya ne yapacağım belli değil planıma bağlı kalamıyorum biraz ailevi durumlar da farklı ama ders çalışmaktan başka çaremde yok buna yönelik bir plan da önerebilirmisiniz

 13. 17

  Çok teşekkürler, gerçekten motive oldum. üniversite sınavına hazırlanıyorum, bunlar ihtiyacım olan şeyler ??

 14. 19

  Verdiginiz bilgiler icin cok cok cok tesekkur ederim.sizin sayenizde ders calisma istegim artti.Tekrardan tesekkurler…..

 15. 20
 16. 21
 17. 22
 18. 23
 19. 24
 20. 25
 21. 26

  Gercekten cok iyi. Hepinizin eline koluna saglik. Bunlari uygulamaya calisacagim eminimki cok faydasi olacak

 22. 27
 23. 28
 24. 29
 25. 30
 26. 31
 27. 32
 28. 33
 29. 34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>