Uzay Konulu Bir Film: Interstellar


0

Dünya’nın sonunun geldiğini bilerek, yaşamak için başka bir gezegen aramak zorunda kalsaydınız ve dünyayı kurtarmak sizin elinizde olsaydı ne yapardınız?

Dustbowl-4051015102.jpg

İnsanoğlu her daim kendisi dışında var olan şeyleri bilme, öğrenme ve keşfetme çabası içerisinde olmuştur. Başka gezegenlerde yaşam mümkün müdür, acaba orada yaşayan canlılar var mı diye sorular zihninizi kurcalıyorsa bu film tam size göre. Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın oturduğu 2014 yapımı, Türkçeye “Yıldızlararası” olarak çevrilen Interstellar filmi dünyada git gide artan kum fırtınaları ve kıtlık sonucunda insanoğlunun yok olma tehlikesiyle karşılaşmasının ardından yeni bir gezegen bulma umuduyla uzaya gönderilen bir grup astronot-kaşifin maceralarını konu alıyor. Yürüttükleri gizli çalışmalar sonucunda dünyanın gelecek nesillere ulaşamadan yok olacağını öğrenen NASA yetkililerinin insan ırkını devam ettirmek için bir planı vardır: Yaşam şartlarının elverişli olduğu başka bir gezegen bulmak ve orada koloni kurmak.

interstellar-1-161744439.jpg

Bu zorlu görev için eski bir pilot olan Cooper ve beraberinde diğer astronotların yer alması gerekmektedir ancak kendi dünyası olan çocuklarından kopup gerçek dünyayı kurtarma görevine girişmek Cooper için pek de kolay olmayacaktır çünkü uzayda geçen zaman dünyadakinden daha yavaştır ve göreve giden ekip dünyaya geri dönebilirse asla hiçbir şeyi bıraktıkları gibi bulamayacaklardır. 

interstellar_poster_0-2249348655.jpg

Farklı gezegenlere gönderilen öncül astronotların gönderdiği sinyalleri takip ederek yeni bir yaşam için elverişli gezegen arayışında bulunan astronotların kimi zaman koca bir hiçliğin ortasında dönüp dururken oldukça cesur, hızlı ve zeki davranmaları gerekmektedir. 

Ekran-Alıntısı-3229514799.png

Yer çekimi, farklı boyutlar, zamanın bükülmesi gibi pek çok sözcüğü sık sık işiteceğimiz film boyunca bol bol matematiksel ve fiziksel hesaplar görsek de aslında filmin bizlere vermek istediği mesaj oldukça açıktır: Dünyayı ancak hiçbir boyutta ölçülmesi mümkün olmayan yegane şeylerden birisi olan sevgi kurtarabilir. 

tumblr_nqcpqp088T1u8a8hgo1_400-2694275724.jpg

Bir baba ve kızı arasındaki boyut ve zaman tanımayan sevgiye de şahit olduğumuz filmin sonunda ne olacak? Gerçekten insan ırkı yok olabilir mi? Ya da diğer gezegenler de yaşamak mümkün müdür?

maxresdefault-3484820930.jpg

Tüketimin, iklim değişikliğinin hızla arttığı bir çağda yaşayan insanlar olarak film boyunca gerçekten yaşadığımız dünyaya böyle zarar vermeye devam edersek sonumuz ne olur diye düşünmeden edemiyor insan. Kısacası soğuk kış günlerinde ailenin önemi, hüzün, özlem, ekip içi dayanışma ve daha birçok duyguyu tattıran bu bilim kurgu filmini mutlaka izlemelisiniz. 🙂 

Kaynaklar

Filmin müstehcenlik oranı seyretsek.com baz alınarak belirlenmiştir.
| http://www.seyretsek.com/index.php?option=com_seyretsek&view=article&id=4360:4293&catid=1:filmler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir