Kur’an ve Sünnet, Liste, Sağlık, Yaşam

Uykunuza İslami ve Bilimsel Düzen Getirmeye Ne Dersiniz?

1. Uyku ile ilgili hormonlar

Öncelikle vücudumuzun zinde kalmasını sağlayan bazı hormonlar vardır ve bu hormonların dengelerinin belli saatleri vardır. Mesela vücudumuzu zinde tutan kortizol hormonunun kanda en yüksek olduğu seviye sabahleyindir. Bu seviye gün boyu giderek düşer ve gece saat 23:00’te en düşük seviyeye ulaşır. Bir diğer hormon  melatonin ise büyüme ve vücut sağlığını koruyucusudur. Onun da en yüksek olduğu saatleri 21:00-03:00 arasıdır.

Uykunuza İslami ve Bilimsel Düzen Getirmeye Ne Dersiniz5

 

2. Uyku saatleri ve hastalıklar

Saat 22:00’de tansiyon ve kalp atım sayıları düşer, saat 04:00’ten sonra tansiyon ve kalp atışlarında yükselme başlar. 15:00 ve 18:00 saatleri arasında da en üst seviyeye ulaşır.  Dolayısıyla tansiyon ve kalp atımının yüksek olduğu ve hücrelerin en üst derecede çalıştığı ikindi vaktinde uyunmamalıdır. Aksi takdirde yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığına davetiye çıkarılmış olur. Aynı zamanda bu saatler kerahat vakitleridir ve dinen de uyku uygun değildir.

Uykunuza İslami ve Bilimsel Düzen Getirmeye Ne Dersiniz3

3. Bir insan 3,5 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi verim alabilir

Akşam 22:00 ile 02:00 arasındaki uyku % 200 verimlidir. Yani bu saatler arasında 3 saat uyunduğunda 6 saat uyunmuş gibi olunur. Gündüz ise 10:00 ile 13:00 arasındaki yani kuşluk vaktindeki uyku %400 verimlidir. Bu saatler arasında yarım saatlik uyku 2 saatlik uykuya karşılık gelir. Dolayısıyla gece 3 saat gündüzde 0,5(yarım) saat uyuyan bir kimse zahiren 3,5 saat uyumuş görünür. Gerçekte ise 8 saat uyumuş gibidir. Hiçbir uykusuzluk da hissetmez.

Birde ikindiden ve gece 03.00’ten sonraki uykuların %50 verimli olur. Yani gece 03:00’te yatan bir kişi gündüz 15:00 te uyansa 12 saat uyur fakat kendini 6 saat uyumuş gibi hisseder.

Uykunuza İslami ve Bilimsel Düzen Getirmeye Ne Dersiniz2

4. Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) uyku düzeni

Tüm bu bilimsel bilgilere baktığımızda, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in uyku düzeninin ne kadar bilimsel bazlı olduğunu göreceğiz. Peygamberimiz yatsıdan sonra erken yatarmış, ardından gece teheccüd namazına kalkarmış. Sonrasında yine uyumaz sabah namazına hazırlanırmış. Sabah namazından sonra kerahat vakti olması sebebiyle yine uyumazmış – keza ikindi ile akşam arası da öyle-. Öğle namazından sonra ise kaylule yaparmış. Yani yarım saat, 1 saatlik dinlenme, uyku.

Verdiğimiz bilgilere bakılınca, Peygamberimizin uyku saatleri bilimsel saatlere denk geliyor.

Yatsıdan sonra yatış, 22.00 civarı.

Teheccüde kalkış, 02 – 03.00 civarı.

Kaylule yapış, 11-13.00 arası…

Öyleyse tüm bunlara baktığımızda hem dinen uygun olanı yapmak, hem az uyku ile çok verim almak, hem de Peygamber sünnetleri ile düzene girmek adına bu bilgilerden yararlanarak uyku saatlerimizi düzenleyelim.

Uykunuza İslami ve Bilimsel Düzen Getirmeye Ne Dersiniz4

5. Uyku konusu ile ilgili hadisler;

 • “Öğleyin kaylule yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylule yapmazlar.” (Müslim)
 •  “Sizden biri uyurken, şeytan kafasına üç düğüm atar. Her düğümün üzerine; ‘uzun bir geceye sahipsin uyu!’ diyerek elini vurur. O kişi uyanıp da Allah-u Zülcelal’i zikrederse bir düğüm, abdest alırsa bir düğüm, namaz da kılarsa bütün düğümler çözülür. Artık o kimse neşeli ve hareketli olur. Aksi halde neşesiz ve tembel olur.” (İmam Malik, Buharı, Müslim, Ebu Davud, Nesai)
 • “Abdestli yatan, gece ibadet eden ve gündüz oruç tutan kimse gibi sevap kazanır.” [Hakim]
 • “Gece ibadet etmek niyetiyle yatan, fakat uyku galebe çalıp sabaha kadar uyanamayan, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevaba kavuşur. Uykusu da kendisine Allahü teâlânın ihsan ettiği bir sadaka olur.” [İbni Mace]
 • “Sabah uykusu, rızka manidir.” [Beyheki]

Uykunuza İslami ve Bilimsel Düzen Getirmeye Ne Dersiniz1

 


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Verİlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

14 Comments

 1. 1
 2. 2
 3. 3

  Bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederiz. İnsanlara yararlı paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Kolay gelsin!

 4. 4
 5. 5

  Dün akşam bir sebepten hiç alışık olmadığım şekilde saat 10 civarı uyudum ve gece 2’de sanki sabah gibi, hatta sabah uyandığımdan çok daha dinç ve enerjik bir şekilde hiç bir dış etken olmadan uyandım. Hatta saatin 2 olduğuna çok şaşırdım. Şimdi yazınıza rastlamam da güzel bir tevafuk oldu, bu durumun açıklamasını öğrenmiş oldum. Demek ki erken yatmayı alışkanlık edinsek ömrümüz ne kadar bereketlenecek.
  Bu faydalı yazı için çok teşekkürler.

  • 6

   Aynısını ben de yaşamıştım ve cidden çok verimli bir uyku oluyor.Biz müslümanlar, efendimizin her hareketini örnek almalıyız.O her şeyin en güzelini ve doğrusunu yapar.

 6. 7
 7. 8

  03:00-15:00 arası uyuyan kişi nasıl 6 saat uyumuş oluyor,hadi diyelim 6 saat olsun,o vakit gündüz 10:00 ile 13:00 arasındaki yüzde 400 verimlik uyku nerde?

 8. 9
 9. 10
 10. 11
 11. 12
 12. 13
 13. 14

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>