Uygulanabilir Bir Plan İçin 5 Öneri


0

Hiçbir şey aniden olmaz, bir şeyleri başarmak için baştan başlamak gerekir ve başarı adım adım gelir. Sahildeki suya değmeden, okyanusa açılamazsın!

Hepimiz bir şeyler yapmak isteriz, hepimizin dönüm noktaları vardır. Ama durum öyle bir yere gelir ki bazen, nereden nasıl başlayacağımızı bilemez oluruz. O sırada bir desteğe, yol gösterene ihtiyaç duyarız. O sırada plan yapmak isteriz. Planlar hayatımızın hemen hemen her anında mevcuttur ama maalesef genel itibariyle plan yapan fakat uygulayamayan bir millet algısı vardır bizim için. Ancak biz bu bahaneye sığınıp, her şeyi arkaya atamayız. Çünkü biz Müslümanız, diğerlerinden farkımız olmalı. Önceliklerimize, yapmamız gerekenlere karar verip ortaya planımızı koymalı ve uymalıyız.

Planlara uyulamamasının en büyük nedeni, kişinin kendisinden büyük planlar hazırlamış olmasıdır. Bu yüzden biz de sizlere ufak tüyolarla plan hazırlama yolları sunacağız. Örnekler göstereceğiz.

1 Dürüst Olun

Kendinizi en iyi yine siz bilirsiniz. Hangi saatte nasıl olduğunuzu, neyi nasıl yapmayı sevdiğinizi, kapasitenizi, çevrenizi… O halde bir başkası sizin için ideal planı hazırlayamaz. En iyisini yine siz yaparsınız ama sizin de dürüst olmanız gerekir. Yapamayacağınız şeyleri yazmamanız lazım. Çünkü yapamadığınızda hayal kırıklığına uğrayıp, olmuyor diye planı kenara fırlatırsınız. Kendinizi de küçümsemeyin. Siz en iyisini yapabilirsiniz, o yüzden planınızı seviyenizin altında da tutmayın.

Müslüman plan  3

2 Günü Parçalara Bölün

Hiçbirimizin gün boyu tek bir işi yok ya da tüm gününü tek bir işe verecek mecali de… O nedenle günü bölümlere ayırmalıyız. Hep tek tarafa çalışmak olmaz. Biraz öyle biraz böyle… Önce plana namaz vakitlerinizi yazın. Günü 5 e ölüp ona göre planlayın, faydasını göreceksiniz inşAllah. Daha sonra ise gün içi zorunluluklarınızı plana yerleştirmelisiniz. Okul, iş, ev işi vs. En son ise boşluklarınızı görür ve bunları iyi saptama fırsatı bulursunuz.

Müslüman plan  7

3 Yapmak İstediklerinizi Sıralayın

Mühim olan nokta tam da bu işte. Ne yapmak istiyorsunuz. Şu an neredesiniz ve bu plan sonucunda nereye varmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz şartlar neler yapmanıza fırsat sunuyor. Bunları düşünüp, kenara not edin. Nihayetinde bu planı 1 hafta, 1 ay, 3 ay ya da 1 yıl uyguladıktan sonra elde etmiş olmak istediğiniz şeyler olmalı. İşte o istediklerinizi günlük ve haftalık olarak da ayırın. Haftalık olanı da hafta içi ve sonu diye ayırın.

Müslüman plan 4

4 Kağıt Kalemi Alın

İki tip plan hazırlamalıyız. Günlük ve haftalık. Öncelikle haftalık yapmak istediklerinizi listenizden işaretleyin. Örneğin, haftada 1 ayet ezberleyeceğim, haftada 1 gün siyer/ilmihal/hadis/tefsir vs okuyacağım, haftada 1 gün Arapça çalışacağım gibi… Daha sonra bunlar için doğru zamanları seçin. Mesela Arapça için en uygun zaman salı günü olabilir. Ezber içinse cumartesi. Bunları yerleştirin. Ardından günlük yapmanız gerekenleri belirleyin. Bunları belirli bir rutine oturtmalısınız. Mesela, günlük zikir, meal, Kuran okuma gibi. Bunlar içinde uygun zamanları saptayıp yerleştirin.

Müslüman Plan

5 Peki Haftada 1 Ne yapmalıyız?

Bir Müslümanın haftalık programında şunlar yer alabilmelidir.

Haftada 1 gün Siyer/Hadis/Tefsir/İlmihal dersleri; (Belirli bir siyer kitabı seçin, haftada 1 günü bunun için saptayın. Mesela Pazartesi akşamları mutlaka 2 sayfa siyer okuyun.)

Haftada 1 gün Dil çalışın; Mesela Arapça birkaç kelime öğrenebilirsiniz. Sadece bu ilme niyet edin ve birazcık zaman ayırın. Bereketini görürsünüz. Ama başka bir dile merakınız varsa haftada bir gün onu da çalışabilirsiniz.

Haftalık Kitabım; okumalar çok önemli. Bunun için hedefleriniz olsun. Haftalık bir kitabınız olabilir.

Haftada 1 gün Ezber; haftada bir de olsa, 1 ayet bile olsa ezber yapmaya çalışın. Tefsir okurken, meal okurken hoşunuza giden bir ayeti ezberleyebilirsiniz.

Haftada 1 gün Kaza namazı; rahat olduğunuz 1 günü kazana namazı gününüz yapın. O gün ki 5 vakit namazın yanına birer de kaza ekleyin. Yalnızca bir gün bile yeter.

Haftada 1 gün Sünnet araştırın; kendinize haftalık bir sünnet belirleyin. Hem sünnet araştırmış olur, hem uygulamış olur, hem de faydalı şeyler yapmış olursunuz.

Haftada 1 gün Nafile oruç; haftada bir gününüzü de nafile veya kaza oruç gününüz yapabilirsiniz. Belki bu ayda 1 de olabilir. O bile güzel. Pazartesi veya perşembe olabilirse oruç gününüz çifte güzellik taşır inşAllah.

Dua günü; duanın günü mü olur demeyin, olmaz tabii. Ama bugün özel olmalı. Perşembe gecesinden söz ediyorum. Cumayı karşılarken birer Yasin, Amme, Tebareke okuyup tüm ölülerimizin ruhuna bağışlayıp, dua etsek. Bu bizde bir alışkanlık haline gelse, bereketini görürüz biizniAllah.

Müslüman plan 5

Peki günlük ne yapmak lazım?

Zikir; duyunca korkmamak lazım. Zira zor bir mesele değil. Mutlak olması gereken bir ibadet iken, yapması da bir o kadar basit. Sadece günümüzü doğru değerlendirmeliyiz. Okula, işe veya markete giderken yolda hemen günlük zikrimizi yapabiliriz. Bir yerde boş kaldığımız anda yapabiliriz. Elbette sadece ona odaklanarak zikirlerde yapmalıyız. Ancak bunlara ayırdığımız vakitler kısıtlı olabiliyor. Bunu ihmal etmektense vakti değerlendirmek daha güzel. Hem o küçük dediğimiz vakitleri de boş geçirmemiş, ağzımızı, yüreğimizi Allah lafzına alıştırmış oluruz. Manen de korunuruz.

Günlük Kuran okuma; mutlaka günlük Kuran okumalarımız olmalı. Namazlardan sonra ikişer sayfa okunabilir. Sabah ve yatsı bu konuda atlanamayacak fırsatlardır. Gün içinde dışarıdaysak abdestliyizdir muhtemelen. Boş vakitlerimizde 1 sayfa, 5 ayet olsun telefondan, kitaptan okuyabiliriz. Yanı sıra dinleyebiliriz de.

Benim saatim; bu planlara göre bakarsak elbette her güne farklı bir ilim konusu yer edecek. Fakat her gün en az 1 saat kendimize ayırmalıyız. İlim saati yapmalıyız. Neleri biliyoruz, nerelerde eksiğiz, muhakeme etmeli ve hepsinden ayrı bir meziyet edinmeliyiz. Allah yolunda kullanabileceğimiz bir meziyet. Bu saati de ona ayırmalıyız. Bu saatin sırları size kalmış artık.

Gece Tefekkürü; her gece uyumadan evvel günü değerlendirmek, şükretmek, istiğfar etmek, geleceğe ait planlar yapmak, geçmişi muhakeme etmek gerek. Zaten gece muhakemesi bir sünnettir. Hemde insana kendini planlama fırsatı sunar.

Müslüman plan 6[/list_item]

Tüm bunlardan sonra kardeşim, sakın bu yazıyı okuyup kapatma! Al bir kağıt kalem bir iki de olsa bir şeyler yapmaya çalış. Artık bu konu üzerine bir fikrin ve yardımcı kaynağın var. Düzensizlik bahanen olamaz. Küçük küçük başla, dene ve gör. Ama her şeyin başı dua. Salih bir niyet ve dua ile haydi bismillah! 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

20 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gerçekten yazınız çok kaliteli ve çok güzel İslâmî insanlar için ön safhada tutmaya çalismaniz beni gerçekten çok mutlu etti Allah sizden razi olsun

  2. Hep uygulanamamıs planlarım vardı. Bir de böyle deneyeceğim inşallah. Olacağına inanıyorum bu sefer?Allah razı olsun

  3. Allah razı olsun.çok güzel ve faydalı yazılarınız var.yazmaya ve bizi aydınlatmaya devam edin lütfen

  4. suffagah.com u çok kısa bir süre önce keşfettim. Gerçekten o kadar güzel ve yararlı bir site ki… Emeği geçen herkesten Allah-u Teala razı olsun. Özellikle gençler için hem maddi hem manevi yönden gelişim ve hayatımızdaki her rolümüzde bizi doğru şekilde yönetecek bilgi ve yönlendirmeler mevcut. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve sayenizde gerçekten bir çok şeyi hayatıma kagabiliyorum…

  5. boşa geçen degerli vaktimi nasıl degerledireceğim derken tam da aradığım sayfayı buldum inşallah güzel bir plan yapabilirim

  6. Çok faydalı bir yazı ve gerçekten de uygulanabilir bir yol haritası sunuyor bizlere; Rabbim razı olsun.En kısa zamanda hayatıma tatbik edeceğim inşaAllah.Selam ve dua ile

  7. Selamün aleyküm çok güzel bir yazı . müslüman ın nasıl plan yapması gerektiğini çok güzel anlatmışsınız.Allah yar ve yardımcınız olsun.

  8. Yazdıklarınız içinde bulunduğum karanlığa ışık oldu . Rabbim sizden razı olsun