Üstat Necip Fazıl’ın Gençliğe Hitabesinden 10 Tavsiye


0

Bismillah.

“Biz sana onların haberlerini gerçek olarak anlatıyoruz: Şüphesiz onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.(Kehf Suresi; 13. Ayeti Meali)

Gençlik yılları, kişinin çalışkanlığı, cesareti, zindeliği, sağlığı ve heyecanı ile en verimli, en etkin olması gereken yıllarıdır. Bu özellikleri nedeniyle Müslüman veya gayrimüslim düşünürler, fikir adamları ve bir hedef doğrultusunda kitleleri değiştirmek ve dönüştürmek isteyenler hep gençleri hedef almış ve düşünce dünyalarını gençler üzerinde yoğunlaştırmıştır. Diğer fikir adamları gibi gençliğin bu pırlanta değerindeki kıymetini bilen Üstat Necip Fazıl Kısakürek de gençler için çeşitli hitaplarda bulunmuştur. 

Zaman bendedir ve mekan bana emanettir!” şuurunda bir gençlik için Necip Fazıl’ın Gençliğe Hitabesinden mümin gençler ve kendini genç hissedenler için 10 tavsiyeyi listeledik..  Öyleyse iyi okumalar;)

1. Mukaddes Emaneti Ne Yaptınız?

Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün dikeyleri yatay  hale getirecek bir çığlık kopararak “Mukaddes emaneti ne yaptınız?” diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik.

2. Dava.

Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlik.

3. Hakimiyet Hakkındır!

Halka değil, Hakka inanan, meclisinin duvarında “Hakimiyet Hakkındır” düsturuna hasret çeken, gerçek adaleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bilen bir gençlik.

4. Model.

İslam alemine ve bütün insanlığa model teşkil edecek bir gençlik.

5. Ben Varım!

Kim var?” diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert “Ben varım!” cevabını verici, her ferdi “Benim olmadığım yerde kimse yoktur!” fikrini besleyici bir dava ahlakına kaynak bir gençlik.

6. Gözü Kara.

Can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara ve o nispette usule, stratejiye uygun bir gençlik.

7. Zeki.

Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle zifiri karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin; ve gerçek kahramanlık madeniyle sahtesini ayırt etmekte kuyumcu ustası bir gençlik.

8. Hırslı.

Bugün komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, demagog politikacısı, çıkartma kağıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, takma diş fabrikası, fuhuş albümü gazetesi, mümin zindanı mabedi, temeli yıkık ailesi, hasılı kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldığı zehirli tesiri üzerinden atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, destanlık bir meydan savaşı içinde ve bu savaşı mutlaka kazanmakla vazifeli bir gençlik.

9. Gerçek Müslüman.

Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara “Siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka Müslümanlarsınız! Gerçek Müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi!” diyecek ve gerçek Müslümanlığın nasılını ve ne idüğünü her haliyle gösterecek bir gençlik.

10. Tek Cümle.

Tek cümleyle,  Allah’ın, kainatı yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgilisinin fezayı bütün yıldızlarıyla manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak ve Ondan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak tanımayacak ve Onun düşmanlarını ancak kubur farelerine layık bir muameleye tabi tutacak bir gençlik.

Tabutumu öz ellerinle musalla taşına koyarken, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını da gediğine koymayı unutma ve bunu tek vasiyetim bil!

Kaynaklar

| www.yeniakit.com.tr


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir