Üstat Necip Fazıl’ın Gençliğe Hitabesinden 10 Tavsiye


0
1 Paylaşım

Bismillah.

“Biz sana onların haberlerini gerçek olarak anlatıyoruz: Şüphesiz onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.(Kehf Suresi; 13. Ayeti Meali)

Gençlik yılları, kişinin çalışkanlığı, cesareti, zindeliği, sağlığı ve heyecanı ile en verimli, en etkin olması gereken yıllarıdır. Bu özellikleri nedeniyle Müslüman veya gayrimüslim düşünürler, fikir adamları ve bir hedef doğrultusunda kitleleri değiştirmek ve dönüştürmek isteyenler hep gençleri hedef almış ve düşünce dünyalarını gençler üzerinde yoğunlaştırmıştır. Diğer fikir adamları gibi gençliğin bu pırlanta değerindeki kıymetini bilen Üstat Necip Fazıl Kısakürek de gençler için çeşitli hitaplarda bulunmuştur. 

Zaman bendedir ve mekan bana emanettir!” şuurunda bir gençlik için Necip Fazıl’ın Gençliğe Hitabesinden mümin gençler ve kendini genç hissedenler için 10 tavsiyeyi listeledik..  Öyleyse iyi okumalar;)

1. Mukaddes Emaneti Ne Yaptınız?

Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün dikeyleri yatay  hale getirecek bir çığlık kopararak “Mukaddes emaneti ne yaptınız?” diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik.

2. Dava.

Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlik.

3. Hakimiyet Hakkındır!

Halka değil, Hakka inanan, meclisinin duvarında “Hakimiyet Hakkındır” düsturuna hasret çeken, gerçek adaleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bilen bir gençlik.

4. Model.

İslam alemine ve bütün insanlığa model teşkil edecek bir gençlik.

5. Ben Varım!

Kim var?” diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert “Ben varım!” cevabını verici, her ferdi “Benim olmadığım yerde kimse yoktur!” fikrini besleyici bir dava ahlakına kaynak bir gençlik.

6. Gözü Kara.

Can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara ve o nispette usule, stratejiye uygun bir gençlik.

7. Zeki.

Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle zifiri karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin; ve gerçek kahramanlık madeniyle sahtesini ayırt etmekte kuyumcu ustası bir gençlik.

8. Hırslı.

Bugün komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, demagog politikacısı, çıkartma kağıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, takma diş fabrikası, fuhuş albümü gazetesi, mümin zindanı mabedi, temeli yıkık ailesi, hasılı kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldığı zehirli tesiri üzerinden atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, destanlık bir meydan savaşı içinde ve bu savaşı mutlaka kazanmakla vazifeli bir gençlik.

9. Gerçek Müslüman.

Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara “Siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka Müslümanlarsınız! Gerçek Müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi!” diyecek ve gerçek Müslümanlığın nasılını ve ne idüğünü her haliyle gösterecek bir gençlik.

10. Tek Cümle.

Tek cümleyle,  Allah’ın, kainatı yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgilisinin fezayı bütün yıldızlarıyla manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak ve Ondan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak tanımayacak ve Onun düşmanlarını ancak kubur farelerine layık bir muameleye tabi tutacak bir gençlik.

Tabutumu öz ellerinle musalla taşına koyarken, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını da gediğine koymayı unutma ve bunu tek vasiyetim bil!

Kaynaklar

| www.yeniakit.com.tr


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı