Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler


1
1 Beğeni

Hac hayatımın fırsatı, hayatımın yolculuğu derler. Ama buna rağmen kafası karışık, sinirli, öfkeli ya da umursamaz birçok insan görüyorum. İşte bu yüzden bu yıl Hacc’a gidecek kardeşlerimin unutulmaz bir seyahat geçirmelerine yardımcı olacak birkaç samimi tavsiyede bulunmak isterim.

1.Gitmeden önce kendinizi eğitin

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler-1kendinizi eğitin

Bu husus en önemlisidir, ama bu bulduğunuz bütün kitapları okuyun anlamına gelmiyor! ‘Bilgi güçtür’ derler, ne kadar da doğru bir söz. Kafası karışmış, ne yapacağını bilmeyen, şaşkına dönmüş sağa sola bakınan birçok insan görüyorum. Sonuç olarak bu insanlar Kur’an ve Sünnet’ten hiçbir bilgisi olmadan kalabalığın geri kalanı ne yapıyorsa onu taklit ediyorlar.

Haccın ve Umre’nin nasıl yapıldığını bilmeden Hacca gitmek namaz kılmayı bilmeyen birini namaz kılan cemaatin ortasına koymak gibidir. Tamam, o kişi belki diğerlerinden görerek rükû ve secdeye gidebilir ama onun gerçekten namaz kılmayı bildiğini söyleyebilir miyiz? Böyle bir namaz gerçek bir namaz mıdır?

Gitmeden önce Hac boyunca yerine getirilmesi gereken görevlere çalışın. Bir hocadan ders alarak veya kursa giderek bu muhteşem yolculuğu sünnete en uygun şekilde nasıl ihya edebileceğinizi öğrenin çünkü sünnete ne kadar uygun olursa inşaAllah Allah subhanehu ve teala katında o kadar makbul olur.

Mikat, İhram, Tavaf, Mina’da kalmak, şeytan taşlamak (Remy-i Cemerat), Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sallallahu aleyhi ve sellem mescidini ziyaret etmek gibi görevlerin kurallarını, edeplerini öğrenin. Kurslara giderek, âlimlerin ‘hacıların yaptıkları genel hatalar’ hakkındaki sohbetlerini dinleyerek, okuyarak kendinizi yetiştirin; böylelikle bu yanlışların farkına varırsınız ve bunlardan uzak durursunuz. Böylelikle İnşaAllah Hac görevinizi Allah katında makbul olmasını umarak layığıyla sünnete uygun yerine getirmiş olursunuz.

2.Kalbinizi Hazırlayın

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler -2 kalbinizi hazırlayın

Her yıl Hac’da iki tür insan görürsünüz. Örneğin, 5 saat trafiğe takıldığınızda görürsünüz ki bu iki tür insandan biri yerinde huzurla, sabırla oturur ve akıllıca davranıp zikir çekerek ya da Kur’an okuyarak zamanını verimli geçirirken diğeri ise sürekli homurdanır, şikâyet eder, koltuğunda huzursuzca kıpırdanır, otobüs şoförüne lanet okur, yanındakiyle kavga eder ve bütün zamanını ziyan eder.

Peki, durum neden böyle?
Çünkü ilk örnekteki insan diğerinin aksine hazır bir kalple gitmiştir. Görünen o ki Allah’ın evini ziyarete gitmek sadece bedenin yolculuğu değildir. Ayrıca kalbin ve ruhun da yolculuğudur. Haccın gerekliliklerini bilmek kadar kendimizi manevi olarak hazırlamak da önemlidir. Farkında mısınız ama Hac’dan bahsediyoruz, muazzam bir ibadet, Allah’ın hoşnut olduğu, İslam’ın beşinci şartı olan bir ibadet. İbadetinizi huşuyla yerini getirin, böylece kalbinizi ve ruhunuzu Sizi Kâbe-i Muazzam’a Davet eden Yüce Allah’a teslim edebilirsiniz.

Neden orada olduğunuzun farkında olun. Bol bol Allah’a tevekkül edin ve tahkiki iman sahibi olun. Allah’ın sizi koruyacağından şüpheniz olmasın. O’nun kullarına karşı nazik olun, sabırlı ve hoşgörülü olun, olayların üzerinde fazla durmayın, durum hiç iç acıcı görünmese bile her şeye hayır gözüyle bakın. Bu sebeple, otobüs bozulduğunda, hiç sorun değil çünkü bu olay Allah’ın dileği doğrultusunda oldu. Yanındaki kişi seni iteklediğinde veya ayakkabıların çalındığında onları bağışlayın. Ya da bavulunuz birkaç gündür kayıp olsa da sabırlı olun. Eğer 8 saat trafiğe takılırsanız, kendinize şunu hatırlatın- Allah bana oraya ulaşmayı ne zamana nasip etmişse, o zaman varırım, ne bir saniye erken ne de bir saniye geç.

3. Cenaze namazını öğrenin

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler -3 cenaze namazı

Mescid-i Haram’da hemen hemen her farz namazın ardından cenaze namazı kılınır.Bu muhteşem ibadete sırf bilmedikleri için katılamayan, orada bir köşede oturan birçok insan görüyorum. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Kim cenaze namazını kılar da ardından gitmezse, ona bir kırat (ağırlığınca ecir) vardır. Eğer (cenaze namazdan sonra) ona uyar(ak kabristana gidip defni) sona erinceye kadar (başında durursa) ona iki kırat (ağırlığında ecir) vardır. “Ey Allah’ın Resulü, iki kırat nedir?” diye soruldu. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu, “ En küçüğü Uhud dağı gibidir.” (Müslim). Unutmayın ki Mescid-i Haram’da kılınan namaz başka yerlerde kılınandan yüz bin kat daha faziletlidir. (Taberani). O yüzden sevaplarınıza sevap eklemek için bu harika fırsatı kaçırmayın!

4. Kalabalıktan bunalmayın

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler 4kalabalık

Orada hac için bulunan bir yığın insana baktığınızda bunalmış hissetmeyin, rahatsız olmayın. Aksine, başınızı kaldırın ve gurur duyun, Allah’a şükredin. Her şeyden önce o insanlar senin kardeşin, başka bir şey değil. Onlar, senin sevgili Peygamberinin sallallahu aleyhi ve sellem ümmeti. Onlar senden biri, sen de onlardan birisisin. Onlar senin bir parçan, tıpkı senin onların bir parçası olduğun gibi. Sizin hepiniz tek bir amaç için oradasınız, Tek bir ilah olan Allah’aSubhanehu ve Teâlâ ibadet etmek için. O yüzden onları sevin, onlara karşı merhamet besleyin ve onlar için dua edin.

5. Zamanın kıymetini bilin

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler 5 zamanın kıymetini bilin

Mekke ve Medine’deyken zamanınızı olabildiğince çok iyi değerlendirin. 5 vakit namazınızı mescidde kılın, hiçbir bahane kabul edilemez! Mekke’de Mescid-i Haram’da kılınan namazın sevabı başka yerlerde kılınan namazın 100.000 misline denktir. Bir düşünün, eğer orada yaklaşık 2 hafta kalırsanız ve bütün namazlarınızı mescidde kılarsanız; 3800 yıldan fazla namaz kılmış oluyorsunuz. (SübhanAllah). Mina’ya çıktığınızda duayla, zikirle, Kur’an’la meşgul olun.

Orada sadece birkaç gün kalacaksınız. Bazılarının yaptığı gibi, bu değerli zamanı konuşarak, dinlenerek, boş boş durarak heba edemezsiniz. Arife günü uzun süredir beklediğiniz ‘o’ gündür. Hac bu günden ibarettir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur. “Hac Arife’dir.” (Ebu Davud) Her saati, her dakikayı, her saniyeyi değerlendirin. Bir dakikayı bile ziyan etmeyin. Dua listesi yapın ve bol bol dua edin çünkü o gün dua etme günüdür.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “En faziletli dua arife günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli söz ise, la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh. (Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir O’nun ortağı yoktur.) (Tirmizi)

6. Hac yılık tatil gezisi değildir.

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler 6

Bir ibadet türüdür. Bazı insanlar oraya hac için gittiklerini unutuyorlar ve Mina’nın 5 yıldızlı otel olmasını, yolculuğun rahat, lüks içinde geçmesini bekliyorlar. Bu yüzden sürekli yemekten, havadan, kalabalıktan, otobüsten, yataklardan, banyolardan, Mina’daki çadırlardan şikayet ediyorlar. Yeryüzünde ne var ne yoksa hepsinden şikâyet ediyorlar.

Unutmayın ki bu hac, tatil ya da gezi değil. Çok değil kısa bir süre önce insanlar hacca gidebilmek için zorlu hava koşullarında tehlikeli bölgelerden geçerek sıcakmış, hastalıkmış, haydutmuş veya diğer zorluklarmış demeden aylarca yolculuk yaparlardı. Kuyudan su çekmek, rahatlamak için çalılıklara yürümek zorundaydılar. Şöyle bakın bir etrafınıza, şikâyet edecek ne var? Elhamdülillah, musluktan suyunuz akar, banyoda suyunuz akar. Banyolar olması gerektiği kadar temiz olmasa da en azından var, hiç yoktan iyidir. Sıcak yemeğiniz, klimalı çadırınız, uyuyacak yeriniz, bir yere gitmek için taşıma aracınız var. Bu yüzden sabırlı olun ve Allah’a şükredin.

7. Kuru kuru söylemeyin...hissedin

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler -7 hissedin

Telbiyeyi okurken, anlamanı ve önemini bilmeden bir papağan gibi tekrar etmeyin. Sözlerin büyüklüğünü, hatta bu sözlerle seslendiğiniz Zat’ın büyüklüğünü düşünün. “ Lebbeyk, Allahumme Lebbeyk ” diyorsunuz. Peki, bu sözler neyi vurguluyor? Allah’ım, işte buradayım,
Sana kulluk etmek için, Sana itaat etmek için, hayatımı, isteklerimi, arzularımı sadece Sana adamak için buradayım. Değişmeye hazırım. Allah’ım, seni çok seviyorum ve sadece sana kulluk ederim. Beni bağışla ve bana yol göster.

Bu sözlerin ardındaki anlam budur. Bu sözleri kalpten söyleyin, niyetinizi kontrol edin ve söylediklerinizi ağlamak istercesine hissedin.

8. Nazik olun

Unutulmaz Bir Hac İçin Önemli Tavsiyeler -8 nazik olun

Elbette herkes Haccının Mebrur (kabul olmuş) olmasını ister çünkü Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur: “Mebrur haccın karşılığı ancak cennettir.” (Buhari)

Sahabe sordu: “Ey Allah’ın elçisi, mebrur hac nasıl olur?” Resulullah şöyle cevap verdi: “İnsanlara ikramda bulunarak ve selamı yayarak” (Fath al-Bari, 4/446)

Görüyoruz ki insanlara karşı kibar, cömert, ve düşünceli olmak, onlara hizmette bulunmak ve yardım etmek haccın kabul olması için temel kuraldır. İşte bu yüzden gidin ve o yaşlı teyzenin bavulunu taşımasına, yaşlı amcanın karşıya geçmesine yardım edin. Diğer Müslüman kardeşleriniz için safta yer açın; böylelikle onlar da namaz kılmak için yer bulabilirler.

Çocuklara şeker dağıtın, Zemzem suyu ikram edin, tanıdıklarınıza tanımadıklarınıza herkese gülümseyin, selam verin. Yani, Sadece Allah rızası için iyi bir şeyler yapmak için gözlerinizi dört açın, hayrı yaymak için her anı değerlendirip her fırsata atlayın; böylelikle İnşaAllah haccınız mebrur olur.

Allah bütün kardeşlerimizin Haclarını kabul etsin ve gelecek hacılara da mebrur bir hac için en iyi şekilde hazırlanmayı nasip etsin.[/list_item]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı