Evlilik, İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste, Yaşam

Unutulmaya Yüz Tutmuş Sünnetler: İzdivaç

1911831_10152047848947894_2857327240804054899_n

Yüce rabbimizin emirlerinden birisi de, evlenmek durumunda olan kimselerin evlenmesi, nikâhlanması, yuva kurmasıdır. Dinimiz islam bunu bizlere bildirmiş ve evlenmenin bütün hüküm ve şartlarını bizlere haber vermiştir. Bu listemizde evliliğe dair önerilere yer vereceğiz:

1- Evliliği Geciktirmemek

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Genç yaşta evlenen gencin şeytanı şöyle feryat eder: “Vay olsun ona! Dininin benden korudu.”

| Hadis-i Şerif, Kenz’ul-Ummal, 44441

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Genç yaşta evlenen her gencin şeytanı şöyle feryat eder: Vay olsun ona, vay olsun ona! Dinini üçte ikisini benden korudu.” O halde kul dinin diğer üçte birisi için de Allah’tan korkmalıdır

| Hadis-i Şerif, Bihar, 103/221/34

2- Rızık Endişesi Taşımamak

“İçinizdeki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah onları lütfü ile zenginleştirir. Allah lütfü bol olandır, bilendir.”

| Kur’an-ı Kerim, Nur Suresi, 32. Ayet

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Evlenin, zira evlenmek rızkınızı artırır.”

| Hadis-i Şerif, Bihar, 103/217/1

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Bekarlarınızı evlendirin, zira bu işle Allah onların ahlakını güzelleştirir, rızıklarını artırır ve mürüvvetlerini çoğaltır.”

| Hadis-i Şerif, Bihar, 222/38

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim fakirlik korkusuyla evlenmeyi terk ederse bizden değildir.”

| Hadis-i Şerif, Kenz’ul-Ummal, 44460

3- Mehri ve İşleri Hafif Tutmak

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Ümmetimin kadınlarından en üstünü en güzel yüzlü olan ve mehri en az olan kadındır.”

| Hadis-i Şerif, Bihar, 103/237/25

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “En hayırlı mehir en hafif olanıdır.”

| Hadis-i Şerif, Kenz’ul-Ummal, 44707

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Kadının kolay istenmesi, mehirinin hafif oluşu ve rahat doğum yapması onun uğurlu oluşundandır.”

| Hadis-i Şerif, Kenz’ul-Ummal, 44721

4- Dini Güzeli Seçmek

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim bir kadınla güzelliği sebebiyle evlenirse onda istediğini bulamaz. Her kim bir kadınla malı için evlenirse, Allah onu o mala havale eder. O halde dindar kadınlarla evlenin.”

| Hadis-i Şerif, Bihar, 103/235/19

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Bir kadınla dört şey sebebiyle evlenilir: Mal, güzellik, dindarlık ve soy. Sen dindar kadınlarla evlen.”

| Hadis-i Şerif, Kenz’ul-Ummal, 44602

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Birisi sizden kız istemeye gelir ve onun dindarlık ve emanetçiliğini beğenirseniz ona kız verin. Eğer böyle yapmazsanız yeryüzünde bir çok fesat vücuda gelir.”

| Hadis-i Şerif, Bihar, 103/372/3

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

  1. 1
  2. 2

    Bihar ve kenzul ummal gibi sahihliginden şüphe duyulan kaynaklardansa kutubu sitteden hadisler derleseydiniz daha güzel olurdu (biharul envai kaynağı şialarla beraber anılmaktadır daha iyi kaynaklar kullanmanızı tavsiye ederim kardeşim)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>