Eğitim, Liste

Üniversite Tercihi Yapan Kardeşlerimize 10 Tavsiye

1.Seçtiğiniz mesleği sevebileceğinize emin olun.

Sadece puanınız yetiyor ya da bir sene daha hazırlanmaya gücünüz yok diye istemediğiniz ya da yapamayacağınız bir mesleği seçmeyin bir yıl kaybetmeyeyim derken iki yıl dört yıl daha kötüsü bir ömür kaybedebilirsiniz. ”Puanı, mekanı uygun, komşunun kızı da o bölümde”  mantıklı bir tercih değildir. Seçmeyi düşündüğünüz bölümü enine boyuna düşünün gidenlerle iletişime geçin, iş alanlarını araştırın çalışma alanı yapabileceğiniz, sevebileceğiniz gibiyse tercih edin.

sevgi

2.Eğiliminizi fark edin.

Yeteneğinizi keşfedin deseydik benim yeteneğim yok ki diyeceğinize emin olduğumuz için eğilim dedik çünkü yetenek üstüne gitmeden geliştirmeden kendini göstermeyecektir ama herkesin sevdiği iyi yapabileceğini düşündüğü eğilimleri vardır tercih yaparken bunu açığa çıkartan/kullanan bir meslek seçmeye özen gösterin.

spor

3.Aceleye getirmeyin.

Araştırmanızı çok iyi yapın aceleye getirmeyin elinizin ulaştığı her yeri her ayrıntıyı etraflıca araştırın. Öğretmenlerinizden ve ailenizden fikir alın tabi ki ama bütün kararı onlara bırakmayın bıktığınızı biliyoruz ama tercih zamanı en az sınav kadar önemlidir.

kaygı

4.Sosyal medyayı kullanın.

Genellikle her üniversitenin facebook sayfası olur, sayfadan hemcinsiniz birkaç kişiyi bulup üniversite hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Üniversitelerin web sitesindeki misyonumuz kısmının abartıldığını hepimiz biliyoruz bunu öğrenmenin en kolay yolu o üniversitenin başarılı öğrencileriyle konuşmaktır. Başarılı diyoruz çünkü başarısız öğrencilere göre genelde okul şartları kötüdür ;).

sosyal medya

5.Araştırırken dikkat!

Seçmeyi planladığınız üniversitenin öğretim görevlilerini araştırın; sayfalarında bulunur. Hangi üniversitelerden mezun olmuşlar? Hangi projelerde yer almışlar? Yüksek lisans ve doktoralarını nerede yapmışlar? Bu sorular hocaların gelişmişlik düzeyleri hakkında size bir nebzede olsa fikir verebilir.

Üniversite ya da bölüm hakkında araştırma yaparken bir kişiye veya bir kaynağa bağlı kalmayın tarafsızlığı elde etmek için birden fazla kişiyle iletişime geçmeye çalışın.

Dershane ya da okuldaki öğretmenleriniz seçmeyi düşündüğünüz üniversitelere giden eski öğrencilerine öğretmenleriniz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Fikir vermek konusunda bu kişiler size yardımcı olacaktır.

araştırmak

6.Peki ya şehir dışı?

Eve yakın olsun diye şehir içi tercih etmek ne kadar yanlışsa evden uzak kafa rahat olsun diye şehir dışı tercih etmek de o kadar yanlıştır. Tercihimizi yakınlık uzaklık değil kalite ve becerilerimiz belirlemeli. Şehir dışında okumak gerçekten zordur hele ailesinden daha önce uzun süreli ayrılmamış biri iseniz çok zordur ama size kattıkları gerçekten çok değerli kazanımlardır. Etrafta size kol kanat gerecek birinin olmaması daha çok Allah’a yakın olmanıza sebep olabilir tabi bu durumu Allah’ın razı olmayacağı şekilde kullanmazsanız! Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz kesinlikle evden uzakta yapamam buna eminim demiyorsanız ve şehir dışındaki üniversite/bölüm sizin şehrinizdekinden daha iyiyse bu önemli bir fırsattır. Tabi bütün sorumluluğun ve özgürlüğün sizin elinizde olması eğer sizi korkutuyorsa bozulurum endişesi oluşturuyorsa kımıldamayın yerinizden.

şehir dışı

7.Diren Müslüman!

Ortamın çok fazla rahat ve genelinin aşırıcıların oluşturduğu üniversiteleri tercih ederken dikkatle düşünülmesi gerekir.  Eğer kendinize güveniyorsanız o tür üniversiteler sizin için tam bir tebliğ yeridir ama dışlanma ve azınlık olma fikri üstesinden gelemeyeceğiniz bir durumsa geniş çaplı araştırmanızdan çıkan sonuca göre sizin gibi insanların olduğu bir üniversiteyi seçmek daha mantıklıdır.

8.Kız/Erkek mesleği

Birçok mühendislik bölümünü seçen bayanlar ya da hemşirelik gibi meslekleri seçen erkekler tabi ki yeteneğiniz ölçüsünde bu meslekleri yapabilirsiniz ama sınıfınızda ve çalışma alanında çok çok fazla karşı cinsiniz bulunacak bu durum fıtratı ve nefsi korumak açısından tehlikelidir. Tercihiniz bu yöndeyse bu tehlikenin farkında olun ve üstesinden gelebileceğinize emin olun.

meslek

9.Yabancı dil

Seçtiğiniz bölümde yabancı dil şart niteliğindeyse hazırlığı olan ve eğitim dili yabancı olan üniversiteleri tercih etmek sizin için zor olsa da çok faydalı olacaktır. Bir de bu dil eğitiminin kaliteli olduğundan göstermelik olmadığından emin olun.

y dil

10.Kendinizle konuşun.

Etrafı susturup kendinizle konuşun neyi ne kadar isteyip ne yapabileceğinizi neyi nefisiniz istiyor neyi vicdanınız istiyor en iyi siz bilirsiniz böylelikle hangi bölüm?  Hangi üniversite?  Şehir içi mi?  Dışı mı? Bunların hepsine en doğru cevabı verip Allah’ın razı olacağı ve iyi işler yapabileceğiniz bir yerde olmanızı niyaz ediyoruz. Allah yardımcınız olsun.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Faydalı bir yazı olmuş çok teşekkür ederiz ben tıp istiyorum ama iki ay içinde yetiştirmem gereken çok eksiğim var 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>