Üniversite Ortamında Maneviyatını Koruyabilmek İçin 5 Tavsiye


0

Gidenler bilir üniversite ortamının nasıl olduğunu… Her türlü insan mevcuttur. Zinanın en çok yer edindiği ortamlardandır. Özellikle gençlerin en kanı kaynayan dönemlerinde bir de günümüzde empoze edilmiş batı kültürü hayranlığı karşı cinsle iletişim kurma isteğini tetiklemektedir. Çevremizde ne yazık ki üniversiteye başladığı haliyle üniversiteden mezun olduğu hali arasında dağlar kadar fark bulunan insanlara şahit oluyoruz. Bu yazıda üniversite ortamında kendimizi nasıl koruyabiliriz buna değineceğiz:

1. Arkadaş ortamı

Kardeşim benim karakterim sağlamdır ben değişmem ama benimle gezen değişir gibi bahanelerin altına sığınma. Gezdiğin insanlardan illaki kapacağın özellikler olacaktır bunun için çok dikkat et arkadaşlarının kim olduğuna. Mümkün olduğunca Allah dostu müminleri sen de kendine dost edin. Ha diğerleriyle hiç konuşma  selam bile verme demiyorum. Demek istediğim en yakınların böyle insanlar olsunlar, diğerleriyle de selamlaş hal hatırlarını sor fakat vaktini fazla harcama onlarla.

2. Karşı Cinsle Mümkün Olduğunca Az İletişim Kur

Bildiğiniz üzere Allah zina yapmayın dememiş “zinaya yaklaşmayın” demiş. Zinaya yaklaşmak nedir? Bazen bir gülümseme, fazladan edilen bir çift laf zinaya giden yolları açabilmektedir. Bu yüzden karşı cinsle iletişime yalnızca zaruriyet olduğunda geçmeliyiz ve yalnızca gerektiği kadar konuşup ciddiyeti elden bırakmamalıyız.

3. Sohbet Meclislerinde Bulunmak

Bir topluluk Alla’hı konuşmak için bir araya geldiklerinde melekler de o toplulukta bulunanlar için dua ederler. Kardeşim üniversitenin uyuşturucu ortamından sağ çıkabilmek için böyle bir maneviyata ihtiyacın olduğundan emin olabilirsin.

4. Göz Kapaklarını İndirmek

Her taraf haramlarla dolu. Bundan ziyade zinaya giden kapılar çoğu zaman sadece bir “bakış” ile başlar. Bunu gerek inanan gerek inanmayan herkes kabul eder zira gençler arasında “bakışmak, kesişmek” tabirlerinin baya yaygın olması da bu durumu ispatlar niteliktedir. Hem kardeşim sen bir gün boyunca başın yerde dolaş gün sonunda içindeki o manevi huzuru zaten kendin de farkedeceksindir hemen.

5. Dua

Yukarıda saydığım maddeleri yaptıktan sonra veya yapabilmek için Allah ın yardımına talip olmalıyız. Çünkü biz talep edeniz aslında yapan ise Allah tır. Biz talebimizi hem fiili olarak hem sözlü olarak yaptıktan sonra Allah inşallah bizi koruyacaktır.

Gün içinde Allah’ı zikretmek de maneviyatımızın korunmasına yardımcı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı