4 Adımda Ümmet İçin Bir Şeyler Yap!


0

Pek çok insan hayatlarını bir amaca adayarak, hedeflerine ulaşmak için bütün güçleriyle çalışıyorlar. Bu azimli çalışmalar öyle güzel sonuçlar meydana getiriyor ki, hatta bu çalışmaların sonuçları kelebek etkisiyle pek çok insana da yansıyabiliyor.

Bugün yaşantımızı pek çok açıdan ciddi bir gözden geçirmemiz ve kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor: Ümmet için ne yapıyoruz? Ümmetimize nasıl yardım ediyoruz? İnsanlar bizi ne ile hatırlayacak? Zamanımızı, yeteneklerimizi, zekâmızı, hayal gücümüzü, enerjimizi nasıl Allah subhanahu ve teala yolunda harcayabilir ve O’nun kullarına hizmet etmek için kullanabiliriz?

Aslında her birimiz bir şeyler yapabilir, bir şeyler meydana getirebilir, ümmetin gelişmesine yardım edebilir ve sevap terazisini daha da ağırlaştırabiliriz, inşaAllah. Yeter bu kadar tembellik, uyuşukluk! Kalkıp bir şey yapmak yerine, bir şeylerin kendi kendilerine olmasını bekliyoruz! Web siteleri oluşturabilir, farkındalık sağlayabilir, ürünler yapabilir, programlar yapabilir, konferanslar düzenleyebilir, bağış programları düzenleyebilirsiniz…

Biz ümmetlerin en iyisiyiz, biz Muhammed’in sallallahu aleyhi ve sellem ümmetiyiz ve artık yükselme zamanımız geldi! Ancak her birimiz kalkar ve İslam uğruna bir şeyler yaparsak yükselebiliriz.

Nereden başlayabilirim, diye mi sordunuz?

Başlamanıza yardımcı olacak 4 adım var. Her ne kadar basit olsalar da, davranmak ve etraflıca düşünmek için zaman ayırmak gerekiyor. Ama her şeyden önce bu ümmet için bir şey yapmaya karar verin, net olun. Bu amaç için istihare namazları kılın, dua edin, Allah’ın Raşid ismi ile doğru yolu göstermesini dileyin ve çaba göstermeye başlayın!

1. Adım

Oturup (belki ihtiyacınız olursa birkaç kere) neye tutkunuzun olduğunuzu, ne yapmak istediğinizi, neleri iyi yaptığınızı (kağıt kullanarak) tespit edin. (Gerçekçi ve istekli olmayı unutmayın:) )

2. Adım

Ne yapmak istediğiniz ile bunu Ümmetin veya genel olarak insanlığın yararına nasıl kullanacağınız arasında bir bağlantı kurun. Büyük düşünün! Mesela topluluğunuz için ilk adım niteliğinde bir fikriniz varsa bunu mahallenizle sınırlı tutmayın, vizyonunuzu ülkenizdeki tüm toplulukların bu fikri uygulayacağı yönünde şekillendirin, biiznillah! Bu yüzden hedefinizi yüksek tutmaktan ve ona bebek adımlarıyla ulaşmaktan korkmayın.

3. Adım

Başkaları da bilsin. Düşüncenizi birkaç arkadaşınızla veya aile üyelerinizle paylaşın. Kimse projenizi beğenmezse ümidiniz kırılmasın, eğer buna samimiyetle inanırsanız ve bir şekilde başlarsanız, tek başınıza bile olsa bunu bırakmazsanız Allah subhanahu ve teala bu davanıza katılması ve yardım etmesi için doğru kişiyi yollayacaktır inşaAllah. Bunun için devamlı dua edin.

4. Adım

Harekete geçin! Neyi bekliyorsunuz? Alan adınızı alın, bir hayır kurumunu arayın, e-postalar gönderin, başlamak adına sizi harekete geçirecek her şeyi yapın ve beklemeyin!

Unutmayın, Mucib olan Allah duaları duyar ve kabul eder. Siz gerçekten samimi olduktan sonra mutlaka size İslam yoluna hizmet kapılarını aralayacaktır. Ama İslam’a hizmet çok büyük bir nimet olması hasebiyle, büyük imtihanları da beraberinde getirecektir. Bunlara da kendinizi hazırlayın ve haydi Bismillah! 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

5 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Selamun Aleykum Yasin kardeşim;
      Elhamdulillah benim de az biraz yazılım bilgim var. Ben de bir şeyler yapmak istiyorum. İstişare edelim istersen

  1. Selamun Aleykum Yasin kardeşim;
    Elhamdulillah benim de az biraz yazılım bilgim var. Ben de bir şeyler yapmak istiyorum. İstişare edelim istersen.