Ümitsizliğe Düşmeden 5 Şeyi Aklımıza Getirelim


0

1. Hiç Kimse Yalnız Değildir

İş, okul, aile, arkadaş ilişkileri içerisinde devam eden hayatımızda zaman zaman anlaşmazlıklar, kızgınlıklar, kırgınlıklar olabiliyor. Herkesten uzaklaşıp, yalnız kalmayı isteriz ya bazen… Sonra bu yalnızlık gittikçe büyür içimizde; yalnız, kimsesiz hissederiz kendimizi. Sanki bütün dünya bize küsmüş bir başımıza kalmışız gibi. Ve bi ayet yeter bazen bütün yalnızlığımızı almaya. ” Rabbin seni ne bıraktı ve ne de sana darıldı.”(Dûha 3. Ayet) Rabbim her zaman benimle ama yine de bir anlık gafletle ümitsizliğe kapılıp birilerinin yokluğundan dolayı yalnızım diyorsan; ” Ben size yetmez miyim? ” (Zümer 36. Ayet) diyor Allahû Tealâ… Hala yalnız mısınız?

yalnızlık

2. Her Zorlukta Bir Kolaylık Vardır

Hayat her zaman planladığımız gibi gitmiyor. Türlü türlü zorluklarla karşılaşabiliyoruz. Çok büyük bir dertle karşı karşıya kaldığımızı ve herşeyin bittiğini düşündüğümüz zamanlar da oluyor. Hiçbir şeyin bu dertten bizi kurtaramayacağını, çaresizlikle sonumuzun geldiğini düşünürken; ” Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.” (İnşirâh 5./6. Ayet) ayeti; Allah’ ın zorluklarla beraber kolaylığı da kullarına sunduğunun kanıtı olduğu gibi, asla karşımıza çıkan dertler karşısında ümitsizliğe kapılmamızın da gerekçesidir.

zorluk-ip

3. Her Hale Şükretmeli

Dönem dönem maddi sıkıntılar yaşayabiliriz. Hatta bazen büyük bir maddi kayıp yaşayabilir; yıllarca çalışıp yaptığımız her şeyi bir anda kaybedebiliriz de. İşte o an kendimizi sıfır noktasında hissederiz. Düştüğümüz bu hal bizim için bir yıkım adeta. Hayattan tüm ümidi keseriz, artık her şey bitmiştir, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. “Yoksa sizden öncekilerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlar öyle darlıklara ve zorluklara uğradılar ve öylesine sarsıldılar ki, peygamber ve onunla beraber iman edenler, ‘Allah’ın yardımı ne zaman?’ diyecek hale geldiler. Haberiniz olsun, Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara 214. Ayet) Demek ki hiçbir şey bitmemiş Allah bizi kolaylıkla müjdelemektedir.

4. Allah'tan Ümit Kesilmez

Hayattaki imtihanlardan biri de hastalıktır. Bazen bu imtihan en yakınımızla karşımıza çıkar. Tıbbın da yetersiz kaldığını, artık yapacak birşey kalmadığını düşünürüz. Düştüğümüz bu ümitsizliğe öylesine kapılırız ki bırakın hastayı kendimizi bile teselli edemez hale geliriz. “(Resûlüm) Kulumuz Eyyub’ u da an. O Rabbine: Doğrusu şeytan bana bir yorgunluk ve eziyet verdi, diye seslenmişti…Katımızdan bir rahmet ve akıl sahiplerine bir öğüt olmak üzere, ona tekrar ailesini ve geçmiş olanlarla bir mislini daha vermiştik.” (Sâd 41./43. Ayet) Unutmayalım ki; Hz. Eyyup çok ağır bir hastalığa yakalanmış, malını ve ailesini kaybetmişti. Tüm bunlara rağmen yine de sabredip, ümitsizliğe düşmeyip Allah’a böyle dua etmişti.

5. Allah' tan Gelene Razı Olmalı

Bir şeyin olmasını çok isteriz. Allah onu gerçekleştirdiğinde çok mutlu olacağımızı düşünürüz. Allah istediğimizi vermeyince de üzülürüz. Tüm ümidimizi ona bağladığımız için; ‘Bu dileğim kabul olmadı daha hiçbir şey istemem’ dediğimiz zamanlar da olmuştur. İstediğimiz şeyin hakkımızda hayırlı mı? ya da şimdi mi gerçekleşmesi gerektiğini bizler bilemeyiz ki. “…Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysa ki o sizin bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilemezsiniz.” (Bakara 216. Ayet) Ne demiş Hz. Mevlana; ” Allah’ın verdiği de, vermediği de imtihandır.” Bize düşen tüm imtihanlara karşı hazırlıklı olup, Allah’ tan gelen herşeye razı olmaktır.

ümitsiz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
9
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Şuan kuyunun dibindeyim..defalarca ipi boynuma geçirdim.ama yapamadım.3 masum çocuğum var.yapamadım.ama herşey daha da kötüye gidiyor…dayanma gücüm bitecek sanırım.

    1. Umarım haliniz vaktiniz düzelmistir ve umarım bakmakla yükümlü oldugunuz yavrularınız için mücadele etmeyi bırakmamıssinizdir.

  2. HASAN AKAR ABİYİ DİNLE… Risalei NUR OKU MÜCAHİT KARDEŞİM… Youtube, ye hasan akar yaz dinle

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı