Haber, İslam, Ramazan

Üç Aylar Başlıyor!

Es-Selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtuhû. Ramazan’ın müjdecisi olan üç aylar başlıyor. Tevbe, bağışlanma ve ibadete yoğunlaşma ayı olarak bildiğimiz üç aylara 25 Şubat Salı günü kavuşuyoruz inşAllah?

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber şöyle dua ederdi:

“Ey Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”

Üç aylar için Peygamber Efendimizin (S.A.S) “Recep, Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır” buyurduğu rivayet edilir.

Bereketin rahmet olup yağdığı, gönülleri şenlendiren Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylarını ihtiva ediyor.

En güzel vakitler, en bereketli, en kârlı zamanlar

Bu kutlu aylar içerisinde aynı zamanda; Regaip, Berat, Mi’rac ve Kadir Gecesi gibi feyzi ve bereketi bol mübarek kandil geceleri de bulunuyor.

1441 Hicri takvimine göre 3 aylar, Recep ayının ilk günü olan 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor.

Recep ayı içerisinde idrak edilecek olan Regaib Kandili 27 Şubat Perşembe, Mi’rac Kandili ise 21 Mart Cumartesi tarihine denk geliyor.

Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı 1441 hicri yılı takvimine göre, 25 Mart 2020 Çarşamba günü başlarken Şaban ayının 15. gecesi olan 7 Nisan 2020 Salı akşamı Berat Kandili idrak edilecek.

On bir ayın sultanı olarak ihya edilen Ramazan ayı ise 24 Nisan 2020 Cuma günü başlıyor. Ramazan ayı içerisinde yer alan ve bin aydan daha hayırlı olduğu beyan buyrulan Kadir Gecesi, 19 Mayıs 2020 Salı gecesi idrak edilecek.

Bu yıl 30 gün orucun tutulacağı Ramazan ayının ardından 24 Mayıs 2020 Pazar günü Ramazan Bayramı kutlanacak.

Üç Ayları oruç ile karşılamaya gayret edelim, bol bol tevbe ve istiğfar edelim inşAllah. Dua eder dua Bekleriz ?

  

Üç Aylar Takvimi

aylar-takvimi-2867764417.jpeg

Mahmud Esad Coşan hocamızın (rahmetullahi aleyh ) Üç aylar ile alakalı yazısını istifadenize sunuyoruz.

Ne güzel bir mânevî ve rûhanî mevsim var önümüzde! Allah’ın lütfuna, inayet ve nusretine ermek için ne güzel fırsatlar peş peşe gelmekte! İşte, ‘ÜÇ AYLAR’ dediğimiz mübarek mevsim başlıyor, Receb-i şerîf geliyor.

Receb, tevbe ayı, davranma ve uyanma ayı, ibadete yönelme ayı; dinî yönden çok mühim ve muazzam bir ay! Allahu Teâlâ’nın kullarını çok afv ü mağfiret eylediği, yapılan âmâl-i sâlihaya, hayrât ü hasenâta kat kat, bol bol mükâfat verdiği bir ay!

Bu mânevî mükâfatlara, rahmet, feyz ve bereketlere nail olabilmek için bizim de gayrete gelmemiz, harekete geçmemiz lazım! Çünkü Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve âlihî ve sellem) hazretleri de Receb ayına çok itibar eder, bu ayda ibadet ve taatlerini daha da artırır, onun pek çok günlerinde oruç tutar, gecelerini sabahlara kadar uyanık geçirir, ihya eylerdi…

O halde, siz de davranın, İhlas ve içtenlikle, ‘tevbe-i nasûh’ ile tevbe edin, ahvalinizi ıslaha girişin, yönünüzü hak yola çevirin, Allah’a yönelin, O’nun rızası yoluna gelin, takvaya sımsıkı sarılın, ibadet ve taatinizi artırın, güzelleştirin; nefsi terbiye için çokça oruç tutun. Kur’ân-ı Kerîm’i anlayarak okuyun, ziyade hayr ü hasenât yapın; fakirleri, muhtaçları sevindirin, gönül kazanın!

Önce ailenize, çoluk çocuğunuza sahip olun, sonra halka halka faaliyetlerinizi genişletin!

Haramların, günahların her çeşidinden şiddetle sakının, dikkatle uzak durun!

Toplumu düzeltmeye, halkı irşada çalışın; konu komşu, eş dost, akraba ahbab, uzak yakın herkesi, her fırsatta hayra ve hakka teşvik edin, emr-i mâruf nehy-i münker yapın!

İslâm’a hizmet azminizi bileyin, şevke gelin, gayretinizi artırın, güç ve kuvvetinizi tazeleyin, yeniden konsantre olun! Bir gün ansızın ölebileceğinizi, belki bir dahaki ‘üç aylar’a yetişemeyeceğinizi düşünün! Ömr-i azîzinizin bir saniyesinin bile kıymetini bilin, onu iyi değerlendirin, boşa geçirmeyin!

Hepinizin Üç Aylar’ını, Receb-i şerîflerini, Regaib ve Miraç kandillerini candan tebrik ederim. Mevlâm cümlenizi iki cihanda bahtiyar kılsın, dareynde gönüllerinizin muratlarını versin, mârifetullaha, muhabbetullaha, rıdvanullaha sahip ve mazhar buyursun, sevdiklerinizle beraber cennetine dâhil ve cemalini müşahede şerefine nail eylesin! Âmîn, bi-hürmeti’smihi’l-a’zam ve bi câhi nebiyyihi’l-ekrem sallâllâhu aleyhi ve âlihî ve sellem.

| Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan – Aralık 1993

Kaynaklar

Akradyo.net

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>