Doğa, Liste

Tukan Kuşları İle İlgili 4 Bilgi

Orta Amerika ve Karayip Adaları’ndaki tropikal ve alt tropikal bölgelerdeki ormanlarda 40 kadar tukan türü yaşar. Bu türün en küçük üyeleri olan aracari tukanları ortalama 29 cm, en büyükleri olan toco tukanları ise ortalama 63 cm boyundadır. 

1. Kanatları Küçük Olduğundan Kısa Mesafe Uçarlar.

2. Sıklıkla Daldan Dala Zıplarlar. Yaklaşık 20 Yıl Yaşarlar.

3. Tukanların Gagaları Vücut Uzunluklarının %30'u İla %50'si Kadar Uzunlukta Olabilir.

Keratin gagalar büyük olmasına rağmen oldukça hafiftir. Bundan dolayı tukanlar kavga etmek ya da herhangi bir yeri kazmak için gagalarını kullanmazlar. 

4. Gagaların İşlevi.

Gagaların işlevine gelince, önceleri tukanların gagalarının karşı cinsi etkilemek için uzun olduğu, daha sonra ise meyve yemek için uzun olduğu düşünüldü. Ancak son yapılan araştırmalarda uzun gagaların  aslında sıcak bölgelerde yaşayan tukanları serinletmeye yaradığı bulundu. Tıpkı Afrika fillerinin büyük kulaklarının sıcakta serinlemelerine yardımcı olduğu gibi… Tukanların gagalarında da kan damarları var ve buradan geçen kan tüm vücudu dolanarak tropik sıcaklarda serinlemelerine yardımcı oluyor.

Kaynaklar

“Bilim ve Teknik Dergisi” ‘nden alıntı ve derlemedir. (2019, Ocak Sayısı.) (Bkz. Syf. 78, 79)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>