Tesettürde Fotoğraf İçin Önemli Olan 4 Husus


0

Tesettür; güzelliği örtmek, namahrem nazarlardan sakınmak ve namusu korumak içindir. Rabbimiz şöyle bildirmiştir:

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” (Ahzab Suresi; 59. Ayet Meali) 

Bu ayetten de anlayacağımız gibi tanınmamak aslında önemli etkenlerden biridir. Ancak sosyal medyanın çoğalmasıyla fotoğraf paylaşmak belkide en kolay şeylerden biri oldu. Bir tıkla en uzaktakinden en yakındakine kadar herkes birbirini görmekte, beğenmekte hatta şehvet uyandırmaktadır. Aslında bu konuda tek sorun sosyal medyalar değildir. YGS-KPSS-DGS gibi birçok sınav hayatımızda yer almakta ve tüm kimlik bilgilerimiz böyle kurumlarda olmaktadır. Eskiden açık ama şimdi tesettürlü olan çok kardeşimiz vardır, geçmişteki fotoğrafları bu kurumlarda olanlar maalesef ki hala düzeltme yoluna gitmemiştir. Ama gözetmenleri erkek bir öğretmene denk geldiğinde giriş belgelerini göstermekten başka yapacakları bir şey yoktur. Tesettürlü bayanlar siz siz olun inanıp taktığınız başörtünün hakkını verin çünkü sebep olan yapan gibidir bunu da aklınızdan çıkarmayın.

1. Namahreme Karşı Gizlilik


Tesettüre sahipken daha önce giymiş olduğumuz elbiselerden, evimizde kullandığımız eşyalardan, dostluk kurduğumuz kişilerden, okuduğumuz dergilerden, kitap ve gazetelere varıncaya kadar hayatımızda pek çok değişikliklere girmekteyiz. İşte bunlardan biri de açıkken çekilen resimler, fotoğraflardır. Bu yanlışlığın telafisi hem kolay, hem de zordur. Kolay olan, kendi elinizde ve evinizde olan resimlerdir. Bunları kendi yakınlarınızın dışındaki erkeklere göstermemeli. Yakınlar derken mahrem olan erkekleri kastediyoruz. Bu resimlerden bir kısmı da akraba ve tanıdıkların albümünde yer almaktadır. Şayet mümkünse bunların iadesini istemeli, almaya çalışmalı, yahut namahremlere göstermemesi için ricada bulunmalıdır.

2. Fotoğraf Paylaşmak


Fotoğraf paylaşmak, tesettürün hikmetlerinden biri olan namahrem nazarlardan korunmaya zıt olan bir davranıştır. Ayrıca bu fotoğrafların, çoğunlukla kişinin en güzel ve en alımlı olduğu fotoğraflar olduğunu varsaydığımızda yabancı erkeklerin nazarlarından sakınmaktan ziyade daha çok dikkat çekilebilir. Belki akıllara ama dışarıda da bu şekilde dolaşıyoruz, o zamanda mı tesettüre uygun davranmamış oluyoruz gibi sorular gelebilir. Fakat, kişi dışarıda zorunlu bir nedenle bulunuyor (eğitim, iş, vs. gibi) ama sosyal medyada fotoğraf paylaşmak sadece keyfî bir durumdur.

3. Çevreye Örtünmek


Benim profilim ve fotoğraflarım sadece arkadaşlarıma açık ve namahrem erkekler ekli değil, o zaman da paylaşmam sakıncalı mı diye düşünüyorda olabilirsiniz. Fakat, sosyal medya artık herkesin cep telefonunda ve sürekli açık bir halde, kız arkadaşlarınızın abileri, erkek kardeşleri ya da erkek kuzenleri rahatlıkla arkadaşınızın telefonundan resimlerinizi görebilir ve farklı hislere kapılabilir, hatta otobüste, okulda ya da kalabalık ortamlarda sürekli cep telefonundan girilen sosyal ağlarda sizin fotoğrafınız ekranda gözükebilir.“Ahiretteki ücret ve ödül, iman edip haramlardan sakınanlar için elbette daha hayırlıdır.” (Yusuf Suresi; 57. Ayet Meali)

4. Görünmeyenler


Ve sınav mevzusu. Örneğin gireceğiniz sınavın YGS olduğunu düşünelim, şuan tesettürlü ancak daha önceden açıktınız. Belki ilk kez giriyoruz bir sıkıntı olmaz diye düşünebilirsiniz ama 2-3 kere giren milyonlarca kişileri de unutmamak gerek. İşte başta söylediğim konu onlar için önem taşımaktadır. Siz önceki resminizi değiştirmediğiniz zaman YGS kitapçığı önünüze gelene kadar kaç kişinin gördüğünden haberiniz yok ya da görevli öğretmeniniz belki de yan sırada oturan bir erkek. Siz bunların hiç farkında olmadan onlar sizin geçmişinize bir anda hakim oluyor. Aslında çözüm basit ÖSYM’ye başvurulduğunda resim değişir ya da nüfus müdürlüğüne.. “Mümin kadınlara söyle: Yabancı erkeklere bakmaktan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, (el, yüz gibi) görünen kısmı  hariç, ziynetlerini göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar örtsünler. “ (Nur Suresi; 31.Ayet Meali)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir