Teknoloji Kullanımı Felsefesi: Dijital Minimalizm 3


0

Dijital minimalizmi hayatımıza yerleştirecek ve 30 günlük teknoloji detoksunuzu kolaylaştıracak alttaki tavsiye uygulamaları deneyebilirsiniz.

Kendi başınıza vakit geçirin

Gönüllü yalnızlık olarak da adlandırabileceğimiz bu süreci pek çok insan başkalarından fiziken uzaklaşmak olarak algılıyor. Halbuki gönüllü yalnızlık, çevrenizde ne olduğuyla değil, beyninizde ne olup bitenle alakalıdır. Blaise Pascal 17. yüzyıl sonlarında “İnsanlığın tüm sorunları, insanın bir odada sessizce tek başına oturamamasından kaynaklanıyor.” diye yazmıştır. Gönüllü yalnızlıktan korkmamamız gerektiğini belirten İngiliz psikiyatrist Anthony Storr “Sohbet kavrayışı zenginleştirir, fakat dehanın okulu yalnızlıktır.” demiştir. Unutmayın, telefonlarınıza ‘hızlıca’ göz atarak canınızın sıkılır gibi olduğu her anda, dolaysız ve tatmin edici bir şekilde size başka zihinlerden bir doz girdi vermek üzere tasarlanmış uygulamalara veya mobil sitelere gizlice göz atmak, gönüllü yalnızlığı yok eder. Kendi başınıza vakit geçirmek istiyorsanız telefonunuzu evde bırakıp, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hatta tarihteki önemli kişilerden bazıları zor kararları çözüme kavuşturmak için yazarak düşünürlermiş siz de kendinize mektup yazmayı deneyebilirsiniz.

Beğen butonuna basmayın.

İlk çıktığında beğen butonu sayesinde insanlar bir gönderiyi genel olarak beğendiklerini belirtmek için daha az zaman harcayarak ve yorum yapma özelliğini daha kayda değer şeyler söylemek için kullanacaklardı. Ancak ‘beğen’ özelliği de neticede bambaşka bir yola girdi. Bu özellik sayesinde sosyal medya hesapları insanların arada bir baktığı eğlence aracı olmaktan çıkıp, kullanıcılarının zaman ve dikkatini ele geçiren dijital bir kumar makinesine dönüştü. ‘Toplumsal onay’ olarak da görülen beğen butonunun bu özelliği sebebiyle de insanlar, hesaplarını sürekli kontrol etme yönünde neredeyse karşı konulmaz bir dürtü hissetmeye başladılar. Ayrıca bu buton aracılığıyla Facebook gibi mecralar, kullanıcılarının tercihleri hakkında çok daha detaylı bilgiler edinme şansına erişti. Bu sayede şirketin makine öğrenimi algoritmaları, insan kullanıcıları önce istatistiki parçacıklara dönüştürdü ve buradan elde ettiği bilgileri de hedefli reklamlar ve daha musallat içerikler geliştirmek için kullandı. 

Mesajlaşmaya kısıtlama getirin.

Telefonlar yüzünden artık her an ulaşılabilir hale geldik ve bu da arkadaşlıklarda rahatsız edici bir zorunluluk halini aldı. Arkadaş olmak ‘beklemede’ olmak demek; telefon başında, dikkat vermeye hazır, çevrimiçi…

Bunun yanı sıra bizler ne kadar çok mesajlaşırsak, gerçek sohbeti o kadar az gerekli görmeye başlıyoruz ve yüz yüze iletişim halinde olduğumuzda da saçma bir biçimde telefonumuzdaki diğer iletişim kanallarını durmadan kontrol ederek o sırada yaşadığımız deneyimin değerini düşürüyoruz. Her zaman sohbete açık olduğunuz günleri ve saatleri belirleyerek bunu çevrenize haber verin. Birisi sizinle bir irtibat kurmak istediğinde, belirlediğiniz sohbet saatlerinde sizi arayabileceğini veya buluşabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Boş zamanının hakkını ver

Mesaiden, aileden ve uykudan arta kalan zamanlarda vakit geçirmek artık çok kolay: Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi elinize alın ve amaçsızca ekranı kaydırıp bir şeylere tıklayarak kendinizden geçin. ‘Hayat bundan mı ibaret?’ sorusunu sormadan, varoluşsal kaygıları bastırmaya çalışmak yeni bir şey değil, Youtube’dan önce de derin sorulardan kaçınmak için amaçsızca televizyon izliyorduk.Eğer dijital minimalizmde yol almak istiyorsanız boş zamanınızın hakkını vermeniz gerekir. Bunun için:

– Pasif tüketimdense meşakkatli faaliyetleri tercih edin. Örneğin zanaat, boş zamanlarınızı kaliteli geçirmeniz için mükemmel bir kaynaktır. Rogowski şöyle der: “Beş duyumuzdan biri olan dokunmayı ortadan kaldırıp ellerimizi ekran dürtmekten başka bir işe yaramayan uzantılar haline getirmeye çalışan bir dünyada yaşıyoruz.” Maharetle yapılmış bir ahşap masa veya iyi bir müzik performansının aldığı alkış gibi somut verilerin yokluğunda, beğeni alma umuduyla gittiğimiz havalı bir restoranın fotoğraflarını paylaşıyor veya zekice bir esprimizin kaç kere retweet’lendiğine bakıp duruyoruz umutsuzca. Bu girdaptan kurtulmak için 30 günlük detoks boyunca her haftasonu bir şey tamir edin,inşa edin veya dikiş yapın.

Boş zaman planlarınıza sadık kalın

İş hayatında büyük başarılara imza atan insanların çoğu titiz stratejistlerdir. Farklı zaman ölçeklerinde (bir yıl sonra, beş yıl sonra, on yıl sonra vs.) nerede olmak istediklerine dair bir vizyon geliştirip günlük eylemlerine dair kararlarıyla daha uzun vadeli arzularını birleştirirler. Kendinize ‘mevsimlik boş zaman planı’ oluşturun. Bu planın amaçlarınızı ve alışkanlıklarınızı içermesi gerekir. 

Amaç: Hedeflerinizi ve hedeflere ulaşmak için stratejilerinizi belirler.

Alışkanlıklar: Sadık kalmayı umduğunuz davranışları içerir.  

Bir örnek verelim:

Amaç: Hafta boyunca düşük kaliteli boş zaman faaliyetlerine gecede sadece altı dakika ayır. 

Alışkanlık: Her gece yatakta bir şeyler oku. 

Alışkanlık: Haftada bir kültürel etkinliğe katıl.

– Her haftanın başında mevcut mevsimlik planınızı gözden geçirmeye vakit ayırın. Mevsimlik plandaki her amaç için bir hafta içinde neler yapabileceğinizi düşünüp, bunları ne zaman yapacağınızı belirleyin.

Dikkat direnişine katılın

Dikkat direnişine katılmak için öncelikle ‘Dikkat Ekonomisi’nin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir. Dikkat Ekonomisi, tüketicilerin dikkatini kendine çekip tekrar paketledikten sonra reklam verenlere satarak para kazanan sektörü tanımlamak için kullanılan bir tabir. Siz onların ürünlerinden değerli bir şey elde etmek isterken, onlar da sizin özerkliğinizi baltalamak istiyorlar. Bu mücadeleden zaferle çıkmak için hem hazırlık yapmanız, hem de istismara karşı sarsılmaz bir kararlılık göstermeniz gerekiyor. Bunları yapabilmek için:

– Sosyal medyayı telefonunuzdan kaldırın. Eğer sosyal medya kullanmanız gerekiyorsa bu hizmetlerin mobil versiyonlarından uzak durun, zira zamanınız ve dikkatinize yönelik daha büyük bir tehdit teşkil ediyorlar. Gerektiğinde sosyal medyaya bilgisayarınızdan girmeyi deneyin. 

– Akıllı telefonunuzu basitleştirin. Koca tuşları ve büyük fontlu ekranı olan ve akıllı olmayan bir telefona geçmeyi deneyin. Daha basit bir telefon kullanmaya başlamanın büyük bir adım olduğuna şüphe yok. Ancak en kıymetli varlığınızı, yani zamanınızı sizin için önemli olan şeylere yatırmaya başladığınızda, kendinizi çok daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Unutmayın, bu felsefeyi sürdürmenin anahtarı, bunun aslında teknolojiyle değil, hayatınızın kalitesiyle ilgili bir mesele olduğunu idrak etmek. Dijital minimalizm, albenili cihazlar yığınında kaybolduğumuz bu çağda yaşamaya değer bir hayat kurmakla alakalı bir felsefe. 

Kaynaklar

Dijital Minimalizm – Cal Newport (Metropolis Yayıncılık)
(Digital Minimalism: Choosing a focused life in a noisy world)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir