Bilim/Teknik, Kültür, Yaşam

Teknoloji Kullanımı Felsefesi: Dijital Minimalizm 2

Önceki yazımızda Dijital Minimalizm konusuna kısaca değinmiştik. (Teknoloji Kullanımı Felsefesi: Dijital Minimalizm 1 ) Maalesef ki hızla gelişen teknolojinin hayatımıza kattığı faydalarının büyüsüyle kendimizi telefon, tablet, televizyonlara bağımlı hale getirdik. Hayatımızda her şey çok hızlı değişirken, teknoloji bağımlılığımıza da hızlı bir çözüm bulmak istiyor olabiliriz. Cal Newport “Dijital Minimalizm’ kitabında bunun için size ‘Dijital Temizlik’ adlı 3 maddelik bir çözüm sunuyor:

Zorunlu olmayan teknolojileri belirleyin

Zorunlu olmayan teknolojileri hayatınızdan çıkaracağınız otuz günlük bir periyot belirleyin. Bu aşamada hangi teknolojilerin ‘zorunlu değil’ kategorisine girdiğini tespit etmeniz gerekiyor. Teknoloji derken bilgisayar, tablet veya telefon aracılığıyla ulaşılan tüm uygulamalar, web siteleri ve eğlence, bilgi veya bağlantı sağlama vaadinde bulunan tüm dijital araçlar. Zorunlu olmayan teknolojileri belirlerken şu düsturu kısas alabilirsiniz: Geçici bir süre için kullanmayı bıraktığınızda özel veya iş yaşamınızın günlük işleyişini ciddi ölçüde aksatmayacak teknolojileri, zorunlu olmayanlar kategorisine koyabilirsiniz. Fakat şuna dikkat etmek gerekiyor: Bir şeyin ‘kolaylık’ sağlamasıyla ‘elzem’ olması aynı şey değildir. 

30 günlük detoksa başlayın

Bu otuz günlük mola süresince tatmin edici ve anlamlı bulduğunuz faaliyetleri ve davranışları belirleyip yeniden keşfe çıkın. Otuz günlük sürecin ilk başlarında zorunlu olmayan teknolojilerden uzak durmakta muhtemelen zorlanacaksınız. Zihninizin sahip olduğu oyalanma ve eğlenme beklentileri, bu teknolojileri hayatınızın günlük akışından çıkarmanızla birlikte artık karşılanmaz hale gelir. Bu eksiklik de ister istemez huzursuzluk yaratır. Ancak bu detoks deneyimi önemli, zira bu sayede dijital temizlik sürecinin sonunda hayatınızdan çıkardığınız teknolojilerden kimilerini tekrar kullanmaya başlarken daha akıllıca kararlar vereceksiniz. Detoksun sağlayacağı berraklık olmazsa, bağımlılık yapan teknolojilerin cazibesi kararlarınıza gölge düşürecektir. 

Detoks sonunda standartlarınızı belirleyin

Molanın sonunda temiz bir sayfa açarak zorunlu olmayan teknolojilerden bazılarını hayatınıza tekrar sokun. Tekrar kullanmaya karar verdiğiniz her teknolojinin hayatınızdaki hangi değere hizmet ettiğini ve bunu en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi tespit edin. Dijital temizlik sonunda yeniden hayatınıza dahil edeceğiniz zorunlu olmayan teknolojilerin şu standartları karşılaması gerekiyor:

  • Gönülden değer verdiğiniz bir şeye hizmet ediyor mu? (Bir takım faydalar sağlaması yeterli değildir.)
  • Değer verdiğim bu şeyin hizmetindeki teknolojiyi kullanmanın en iyi yolu bu mu? (En iyi yol bu değilse başka bir yol bulun.)
  • Hayatınızdaki rolü, ne zaman ve nasıl kullanacağınızı belirleyen kullanım şartlarıyla sınırlı mı?

Bu maddeleri uygularken dikkat etmeniz gereken bir husus teknoloji kullanımına çok gevşek veya çok sıkı kurallar getirmemek. Aksi taktirde 30 günün tamamlayamayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>