Tehlikeli 3 İlişki Türü


0

“…Mutluluğun böylesini hiç yaşamamıştı! Güneş ışınlarının yarım yamalak aydınlattığı odada, kucağında tuttuğu hastanenin soğuk mavi renginin içinde beyaz-pembe yanakları ve minicik elleriyle uyuyan bir bebek. Soğuk mavinin tam tersi ılık bir sevgi hissediyor. Korkuyor onu incitmekten…”

Kim bilir, belki bu tasvir edilen sizin doğduğunuz gündür. Minicik ve tertemiz yüreğinizle geldiniz bu dünyaya. Büyüdükçe sayısız nimet tanıdınız ancak sevgi bir başkaydı. Farkında olarak veya olmayarak sevildiğinizi hissedebilmek için bir çok yola başvurdunuz. Mutlu olmak istediniz. Bir alim şöyle der:  “Beni sürgüne yollasalarda, hapse atsalarda farketmez, zira benim cennet bahçem içimdedir.” Asıl mutluluğun iman lezzetinde olduğunu unutup, cennet bahçenizi hiç olmayacak yerlerde arayanlardansınızdır belki de. Oysa Rabbimiz şöyle demişti: Allah’tan korktuğu için harama bakmayı terk eden kimseye, mükâfat olarak Allah öyle bir iman verir ki, onun tadını kalbinde hisseder. (Hakim, Müstedrek, 4/314; Münzirî, et-Tergib ve’t-Terhîb, III, 63.) Nefes alıp verdiğiniz sürece, imanın tadını kalbimizde hissetme fırsatınız hala mevcuttur.

1. Evlencez Biz

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur. ” (İsra-32)

“Bizim niyetimiz kötü değil. Ailelerimizin de haberi var. Yakın zamanda evleneceğiz” Genellikle namazını kılan, orucunu tutan kardeşlerimize şeytanın en büyük vesvesesi budur. Oysa haramla başlayan asla hayırla sonuçlanmaz. Evlenene kadarki her bakış, her duyuş ve diğer her türlü haram; evlendikten sonra geçimsizlik olur, bereketsizlik olur, fakirlik olur…  Üstelik bu tür flörtlerin çoğu evlilikle sonuçlanamaz. Evlenecek olmanın umudu, bir ömür boyu gönülde bir sızı olacak ayrılık acısına dönüşebilir. En sonunda bunun düşüncesi bile azap haline gelecektir.  Pek dilden dile dolaşmayan bir gerçekte şudur ki; bu durumdaki kardeşlerin büyük bir kısmı ne yazık ki zinaya düşmektedir. Allah ayette zinaya yaklaşmayın diyerek, yaklaşanın düşeceğini bildirirken, sizin başınıza gelmeyeceğini düşünmeniz gerçekten büyük bir aldanmışlık olur. Nişanlılık süresince de namahrem ile olan iletişimin flörte dönüşmemesine dikkat edilmelidir.

2. Sadece Arkadaşız

İş yerinde, okulda veya herhangi başka bir yerde aynı ortamda bulunulan ‘arkadaşlarla’ yürütülen flört türüdür. Bu bazen o kadar iğrenç bir boyuta gelir ki güya başlangıçta kalpleri temiz olan ve hiçbir şey düşünmediği için karşısındakine ‘kardeşim’ diye hitap eden şahıslar, bu kelimenin verdiği rahatlıkla samimiyet kurup daha sonrasında bir önceki başlıkta belirtilen ‘evlencez biz’ boyutuna geçerler. Şunu unutmayın: aynı anne veya babadan doğmadığınız hiç kimse sizin öz kardeşiniz değildir. Mahreminiz olmayan insanlara kardeşim diye hitap ederek aranızda bir samimiyet doğmasına müsaade etmeyin. Haramlar bellidir, helaller bellidir. İki cins birbiri için ateş ve barut gibiyken, kendi kalbimizden bile emin olamayacakken karşımızdakinin bizimle ilgili neler düşündüğünü nereden bilebiliriz? Bu flört türüne ne yazık ki evliler de bulaşabilir. Tertemiz eşi dururken, akşama kadar karşı cinsten iş arkadaşlarıyla muhabbet  ihtiyacını karşılayan,  akşam eve gidince de ağzını bıçak açmayan insanların, hanımına karşı soğuduktan sonra “O benim sadece iş arkadaşım” sözü Allah’ın katında ne derecede geçerli olacağı düşünülmelidir.

3. Arada Mesajlaşıyoruz

Übey b. Ka’b radıyallahu anh şöyle diyor: “Kim Allah’ı Teala’nın rızası için bir şeyi terkederse, Allah Celle Celaluhu o kimseye hiç ummadığı bir yerden terkettiğinin daha hayırlısını ihsan edecektir. Yine bir kimse helal yahut haram olduğunu hiç önemsemeden, onu küçümseyerek bir şeyi yapmaya veya almaya devam ederse, yüce Allah o şeyi onun elinden alır ve hiç ummadığı yerlerden başına ağır musibetler getirir.” (Ali el-Müttaki, Kenzül-Ummal, nr.8499)

Sosyal medya flörtü, normal hayatlarında namahremle hiçbir işi olmayan tertemiz gençlerin dahi düştüğü hata! Gönderimi beğendi, beni arkadaş olarak ekledilerle başlayan, masumane niyetlerle ilerletilen bu flört çeşidi de birbirlerini hiç görmeseler bile, duygusal tatmin sağlaması açısından zinaya yaklaşmaktır. Karşı cinsle iletişimimiz zaruriyet çercevesinin dışına çıkıp, muhabbete dönüştüğü noktada durmalı ve kendimize Allah’tan korkmayı hatırlatmalıyız. Ümmete umut olacak projeler üretmesi gereken gençlerin zihinlerini ve gönüllerini gelecek bir mesajla avutmalarından Allah’a sığınırız. Ayrıca bu tür flörtünde, diğer iki flört türüne evrilmesi muhtemeldir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yüce Allah zina yapmayın demiyor,ZİNAYA YAKLAŞMAYIN DİYOR.Hiçbir bahanenin arkasına sığınmasın kimse.Selemetle dostlar.