Doğa, Kategorisiz, Liste, Tefekkür, Yaşam, Yemek

Tefekkürüne Doyamayacağınız 5 Tropikal Meyve:)

Allah’ın yarattığı bu 5 olağanüstü meyveye bakarak tefekkür edebilir ve her birinde saklı faydaları keşfedebilirsiniz. ^_^

1.Pitaya

5 olağanüstü meyve-pitaya
Yenilebilir kaktüs! Genellikle ejderha meyvesi olarak bilinen pitaya, pullu yaprakları ve pembe derisiyle kaktüs ailesinin bir üyesidir. Kremsi beyaz posası ve mini mini siyah tohumlarıyla yapısal olarak kiviye benzer.

2.Kiwano

5 olağanüstü meyve-kiwano

Hayır, bu şişkin ve dikenli şey bir balon balığı değil. Fakat bu boynuzlu kavuna “balon balığı meyvesi” lakabı takılmış. Turuncu derisiyle hemen fark edilif. Küf yeşili renkli etli kısmının salatalık, kivi ve muz karışımı gibi tadı vardır. C vitamini, demir ve potasyum bakımından zengindir ve yüksek oranda su içermektedir. Bu sebeple sıcak günlerde su dengesinin korunması için idealdir. İkiye bölün ve dibinden suyunu sıkın. Böylece küçük jölemsi keseleri su yüzüne çıkar. Meyve ve tohum keselerini yalayabilir veya emebilirsiniz.

3.Annatto

5 olağanüstü meyve-annatto

Bu iğneli ve kalp şeklindeki meyvenin yenilebilir olduğunu düşünmüyorsanız haklısınız, kısmen de olsa. Yalnızca tohumu yenilebilir. Kanser hücreleriyle savaşan E vitaminin bir çeşidi olarak bilinen tokotrienol ve antioksidan ile doludur. Latin marketlerde veya süpermarketlerde Latin yiyecekleri bölümünde toz şeklinde veya tohum şeklinde bulabilirisiniz. Biberimsi ve lezzetli tadıyla et, çorba, pilav ve fırınlanmış ürünlerde sos olarak kullanabilirsiniz. Fakat tohumların başka bir amacı da vardır; tereyağına sarı rengini verirler.

4.Noni

5 olağanüstü meyve-noni

Bu meyveyi yudum yudum içebilirsiniz. Hawaili noni suyunun yarım bardağı, bir meyve suyu için oldukça düşük sayılabilecek bir oranda 1.5 gram şeker ve 15 kalori içerir. Günlük tavsiye edilen C vitamini miktarının yüze 50’sinden fazlasını karşılar. Tropikal ülkelerde sağlıklı yiyecek satan dükkanlarda veya eczanelerde meyve suyu ve toz şeklinde bulabilirsiniz. Geleneksel olarak Polinezya kültüründe menstrüel krampları tedavi etmek için kullanılırdı. Ön çalışmalar göstermiştir ki noni suyu kanseri önleme ve kanseri tedaviyle bağlantılıdır.

5.Rambutan

Rambutan

Meyveden ziyade bir deniz canlısına benzeyebilir, fakat iğnelerinin ve derimsi kırmızı derisinin sizi yanıltmasına izin vermeyin. Tatlıdır ve biraz asitlidir, tıpkı üzüm gibi. C vitamini ve demirle dolu bu meyvenin yarı saydam eti pişmiş bir yumurtaya ve yapısal olarak da liçiye (tropikal bir meyve) benzer.

Bismillahirrahmanirrahim.
”O, istediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız…”
İbrâhim Sûresi, 34. Ayet Meali

muslimah.qsep.com’dan alınarak mektebisuffa ekibi tarafından suffagah ekibi için çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>