Tebdil-i Mekânda Ferahlık Vardır Diyeceğiniz 7 An


0

1- Bir kişinin gıybetinin yapıldığı bir ortamda

dedikodu

Gıybet, bir kişinin gıyabında onun hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmaktır. Okulda, aile ortamlarında, iş yerinde veya artık Whatsapp gruplarında bile Rabbimizin ölü kardeşinin etini yemek olarak tanımladığı gıybet sıklıkla yapılmakta. Peki biz gıybet yapmadığımız hâlde bu ortamlarda bulunuyor isek ne yapacağız? Önce gıybet yapanları sakin bir dille uyaracak ve bunun büyük bir günah olduğunu, kul hakkı olduğunu anlatacağız, gerekirse gıyabında konuşulan Müslüman kardeşimizi savunacağız. Eğer susmuyorlar ise usulca ortamı terk edeceğiz. Tabi sinirlenip bağırıp çağırarak değil, vakur bir biçimde bir Müslümanın olması gerektiği gibi.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kim ki yanında Müslüman kardeşinin gıybeti yapıldığı halde, gücü yeterken ona yardım etmezse, Allah onu dünya ve ahirette zelil kılar”

Hadis-i Şerif; Camiu’s-Sağîr, No: 8489

.

2- Haram görüntülere maruz kalınan bir ortamda

haram görüntülere maruz kalınan ortamda

Bir toplu taşıma durağında uygunsuz resimlerle donatılmış reklamların olması sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Bakışlarımızı indirmek ilk yapacağımız hamle olacağı gibi, bir Müslüman olarak bir sonraki durağa yürümeyi o çirkin görüntünün önünde durmaya tercih edebiliriz. ‘Ben bakmadıktan sonra ne gerek var?’ diyebilirsiniz, ancak bir mü’min olarak böyle küçük bir hareket ile de olsa Rabbimizi memnun etmeye çalışmamızdan daha güzel ne olabilir?.. Yine aynı şekilde tv bulunan bir odada, sizin uyarılarınıza rağmen haram görüntüler barındıran kanal değiştirilmiyor, izlenmeye devam ediliyor ise bu odadan kalkıp televizyonsuz bir başka odaya geçebilirsiniz. Bu ufak davranışların gönlünüzde oluşturduğu ferahlık anlatılamayacak kadar güzeldir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir gün Hz. Ali radıyallahu anh‘a şöyle dedi:

“Ey Ali muhakkak ki cennette senin için bir köşk vardır. Bir bakışa ikincisini ekleme. Birincisi senin için mubahtır. Fakat başkaca bakma hakkın yoktur.”

Hadis-i Şerif; Tirmizi, Edeb, 2777

.

3- Müziğin son ses açıldığı mağaza ve mekânlarda

alışveriş merkezi

Def dışı çalgı aletlerini kullanmak da dinlemek de câiz değildir. En güzeli; elimizde olmadığı hâlde çalınan ortamlarda dahi bulunmamaktır. Ancak çarşıya çıktınız ve alışveriş yapacaksınız, muhtemelen müzik çalmayan bir mağazada bulunmanız mümkün değil. En azından müziğin insanın kendi sesini duymasını engelleyecek kadar yükses sesle çalınan ortamlardan uzak durabilirsiniz. Bunun manevi dünyanıza sağlayacağı fayda kadar, beden sağlığınızın için de gerekli olduğunu unutmayın.

Müzik dinlemenin beden üzerindeki etkisi için bkz.

youtube.com/watch?v=VfxhwljdQ3o

4- Bir yabancı kadın ve erkeğin yalnız kaldığı bir ortamda

asansör

Birbirine mahrem olmayan iki karşı cinsin kapısı kapalı bir ortamda yalnız kalmaları câiz değildir. Hiç kimsenin olmadığı bir ortamda asansöre binecekken kapı açıldığı anda içeride bir karşı cins gördünüz, bu durumda asansöre binmemeyi ve bir sonraki asansörü beklemeyi tercih etmeniz yapacağınız en güzel davranıştır, asansörün yukarı çıkması 10 saniye olsa bile. Aynı şekilde siz bir erkek olarak evli erkek kardeşinizin veya ağabeyinizin evine gitmek istediğinizde hanımının evde yalnız olmadığı, kardeşinizin de evde bulunduğu saatleri kollamanız gerekir. O gece orada kaldı iseniz ertesi gün kardeşiniz işe gitmek için evden çıkacak ise sizin de onunla beraber çıkmanız gerekir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Biriniz, mahremi olmayan bir kadınla başbaşa kalmasın”, “Bir erkekle bir kadın başbaşa kaldıklarında, üçüncüleri mutlaka şeytandır.” buyurmuştur.

Hadis-i Şerif; Buhârî, Nikah, 111-112

.

5- Allah'ın haram kıldığı yiyecek ve içeceklerin tüketildiği bir ortamda

alkol haram

Bir iş toplantısında daha önce hiç gitmediğiniz bir restorana götürülüp, burada beraberinizdekilerin içki vs. haramları tükettiğini gördüğünüzde önce sakin bir biçimde bunun doğru olmadığını söylemeniz ve eğer devam ediliyor ise ortamı terk ederek tepkinizi göstermeniz gerekir. Aynı şekilde içeriğini bilmediğiniz bir düğüne davet edilir ve ortamda içki tüketildiğini görürseniz buradan muhakkak o anda ayrılmanız gerekir. Dikkat edin! Bir Müslüman olarak ne olursa olsun asla kavga çıkarıp, sert ve çirkin konuşarak böyle ortamları terk etmeyin. Doğru ve düzgün bir dille uyarınızı yapın ancak sizi dinlemiyorlar ise de üstelemeyin, yalnızca çıkıp gidin. İnsanların İslâm’dan soğumasına, ‘Müslümanlar böyle mi’ demesine sebep olacak davranışlarda bulunmayın.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle (düzeltiniz). Ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” 

Hadis-i Şerif; Tirmizi, Fiten, 11

.

6- Kadın-erkek karışık eğlenceli düğünlerde

mümin-düğün

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız, köy şehir ayırt etmeden herkesin normalleştirdiği nahoş bir âdettir kadın erkek karışık düğünler. Bir düğüne davet edildiğinizde kadın erkek karışık ve oynamalı yapılacağını önceden biliyor iseniz hiç gitmemeniz en uygun olanıdır. Bilmeden gittiyseniz de ortamı gördüğünüzde düğün sahibine durumu izah edip orada vakit geçirmeden dönmeniz gerekir.

7- Haram konuşmaların geçtiği ortamlarda

uygunsuz konuşmalar

Haram konuşmalar faiz, kredi gibi Allah’ın yasak ettiği dünyalıkların teşvikine dair olabileceği gibi, bir karşı cins hakkında uygunsuz şekilde konuşulması yahut herhangi bir hususta çirkin kelimelerin sarf edilmesi de olabilir. Özellikle erkek kardeşlerimizin bu hususlarda çok dikkatli olması gerekir, zirâ çirkin kelimeler bazı imanı zayıf kardeşlerimizin diline pelesenk olmuştur, böyle durumlarda bu kelimeleri sarf edenleri uyarmalı, düzelmiyorsa bu ortamı terk etmeliyiz.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İnsanoğlunun her sözü aleyhinedir; ancak iyiliği emretmek, kötülükten alıkoymak yahut Al­lah Tealâ’yı zikretmek müstesnadır.”

Hadis-i Şerif; Tirmizî, Zühd 63, (2414)

.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı