Tartışmaları Kolayca Bertaraf Edebilmek İçin Kılavuz Niteliğinde 8 Madde


0

“Bismillahirrahmânirrahîm.”

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuşlardır: 

“Kim haksız olduğu bir münakaşayı terk ederse, kendisine cennetin kenarında bir ev kurulur. Haklı olduğu  bir münakaşayı terk edene de cennetin ortasında bir ev kurulur.” (Tirmizî, Birr, 58)

Müslüman kula yakışan, hayatının her alanında olduğu gibi, anlaşmazlıklar ya da münakaşalar cereyan ettiğinde de Müslümana yakışır şekilde davranmaktır. Bu düşünce ışığında, tartışmaları bertaraf edebilmek için rehber olabilecek 8 maddeyi sizler için derledik.

1. Tahrik Etmekten Kaçının.

Öncelikle tartışma sinyalleri veren konulara asla değinmeyin. İnsanları “Sayende, senin yüzünden, bu senin suçun” gibi ifadelerle suçlayarak tahrik etmekten kaçının. Yanlışları uygun bir dille ifade etmeye çalışın.

2. Sakin Kalın.

Her iki taraf da gergin ise tartışma kaçınılmaz olur. Bu sebeple, öncelikle karşınızdaki kişi nasıl davranırsa davransın, siz sakin kalmaya çalışın. İç ses ile salâvat getirmek, derin derin nefes almak, dikkatleri başka yöne çevirerek oyalanmaya çalışmak… Tüm bunlar ağızdan hışımla, bir çırpıda çıkacak ifadelere engel olabilir.

3. Dua Edin.

Ortaya çıkabilecek huzursuzluklara karşı, şeytandan ve her türlü şerrinden duâ ederek Allah’a (Celle Celâluhû) sığının.

4. Tepkilerinizi Konrol Altında Tutun.

İçinizden gelen ilk tepkiye kesinlikle güvenmeyin ve kontrol altında tutun onu. Çünkü bir anlaşmazlık anında kişinin verdiği ilk doğal tepki, kendini savunmaya geçmektir.

5. Anlayışlı Olun Ve Empati Kurun.

Haklı, hem de çok haklı olabilirsiniz. Siz yine de karşınızdaki kişinin fikir ve isteklerine anlayış gösterip, olayları onun bakış açısıyla görmeyi bir deneyin. Empati kurmaktan kaçınmayın.

6. Muhatabınıza Kulak Verin.

Muhatabınızı dinleyin. Sözünü kesmeyin, bırakın kendini özgürce ifade etsin. Belki anlattıkları sizin fikirlerinizi değişikliğe uğratacaktır.

7. Dürüst Davranın.

Kendinizi sütten çıkmış ak kaşık olarak görmekten kaçının. Dürüst davranarak, söz konusu olan anlaşmazlıkta kendi hatalarınızı bulup itiraf etmekten ve muhatabınızdan özür dilemekten çekinmeyin.

8. Adil Olun.

Kendi benimsediğimiz doğrularımız olmalı hayatta, ama asla “Tek doğru benimkidir” diyemeyiz elbette. İnat etmeden, karşınızdakini dinleyerek onun haklı olduğu noktaları mutlaka dile getirin. Siz ona böylece hakkını teslim ettikten sonra o, büyük ihtimalle pes edip, kendini savunmaya geçmekten vazgeçecek ve çözüme odaklanacaktır.

Rabbimiz (Celle Celâluhû), nefsi için tartışanlardan olmaktan, bütün Müslümanları Muhafaza Eylesin. Âmin.

Kaynaklar

| “Bize Nezaket Yakışır”, Semerkand Yayınları kitabından alıntı ve derlemedir. (Bkz. syf. 158, 159)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. “Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.”
    (Tirmizî, İlm, 14.)
    Paylaşımlarınızı kopyala yapıştıra müsaade ederseniz çok seviniriz .A.E.O