Takı Takmak Yerine Yetim Getirilen Düğün


0

Şanlıurfa’da bir çift, düğünlerinde takı takılmasını istemedi. Genç çift, takı yerine her davetlinin yanında bir yetim getirmesini ve takı merasimi yerine hayır duası almayı tercih ettiklerini belirtti. Düğün 100 yetimin katılımı ile gerçekleşti.

Takı-Takmak-Yerine-Yetim-Getirilen-Düğün-3368625140-1.jpg

Şanlıurfa’da düzenlenen bir düğüne katılanlar, gelin ve damadın talebi üzerine, takı takmak yerine törene yanlarında birer yetimle katılarak çocukların yüzünü güldürdü. ☺️

Kilolarca altın takılıp, paraların havaya saçılmasıyla sık sık gündeme gelen Şanlıurfa düğünleri bu sefer örnek bir uygulamayla dikkati çekti.

Muhammed ve Fatma Çakmak çifti aileleriyle beraber aldıkları karar doğrultusunda, görkemli bir düğün merasimi yerine mutlu günlerinde yetimlerle kaynaşmayı ve hayır duası almayı tercih etti.

Davetlilerden takı takmak yerine yanlarında birer yetim çocukla törene gelmelerini talep eden çiftin bu özel çağrısına yakınları da duyarsız kalmadı.

Davetliler, İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Şubesinin de katkılarıyla düğüne yaklaşık 100 yetimle katıldı.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli de Fatma ile Muhammed Çakmak çiftinin nikahlarını kıydı. Başkan Baydilli, düğünlerine yetimleri davet etmelerinden dolayı genç çifti salonda ayakta alkışlattı, yanında getirdiği oyuncaklarla da çocukları sevindirdi.

Düğünün sonunda hem genç çiftler muradına erdi hem de yetimler yüzü gülerek evlerine döndü.

“Farklı ve güzel gece oldu”

Damat Muhammed Çakmak, yaptığı açıklamada, böylesi güzel ve özel günde yetimleri de aralarında görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, başka çiftlere de örnek olmak istediklerini söyledi.

Gelin Fatma Çakmak da manevi huzurun her şeyden önemli olduğunu vurgulayarak, “Böyle özel ve güzel bir günümüzde yetimleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Takı yerine yetimler olsun istedim bunun için de çok sevinçliyim” dedi.

Muhammed Çakmak’ın babası Celal Çakmak ise en mutlu günlerindeki sevinci yetimlerle paylaşmak istediklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa’daki düğünlerde genelde ‘Şu kadar altın takıldı şu kadar kurşun sıkıldı, şu kadar kalabalık oldu’ gibi şeyler olur. Biz bunun yerine gariban ve yetimleri sevindirmeyi tercih ettik. Böyle mutlu bir günümüzde bu çocuklarımızın yüzü gülsün istedik, mutluluğumuzu bizimle beraber paylaşsınlar diye davet ettik. Toplumda çok ciddi bir karşılık buldu zaten amacımız da buydu”

Yetimlerden 11 yaşındaki Kerim Sevim de İHH aracılığıyla hiç tanımadığı birisinin düğününe geldiğini söyledi.

Güzel bir gece yaşadığını anlatan Sevim, “Bizi buraya getiren İHH’ya teşekkür ederim. Evlenenler inşallah çok mutlu olur.” diye konuştu.

Yakup Taş ise düğüne davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizim için çok farklı ve güzel bir gece oldu. Herkese teşekkür ederim.” dedi.

Kaynaklar

Anadolu Ajansı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aslında evlenen insana yardım etmek sünnet ve büyük sevaptır, takı da bu açıdan değerlendirilebilir. Her amel de olduğu gibi bu da niyete bağlı. Evlenenler takı parasıyla düğün ve ev için yapılan masrafları ödeyebiliyorlar.

  2. Ama artık kimse sünnet sevabından pay almak için değil maalesef bu durumu ticarete dökmüş durumda ve çoğu insan bu düğün takımlarının altında ezilebiliyorlar… Yardımlaşmak güzel şey ama Allah için yapıldı mı unutulması gerekiyor maalesef karşılık beklendi mi Yardımlaşmak ve iyilik değil ticaret olmus oluyor ve tefeciden bir farkı kalmıyor karşılık bekleyenlerin… Günümüzün en vahim meselelerinden birisidir düğünler peygamber efendimiz Aleyhissalatü Vesselam günümüz Düğünleri hakkında ne düşünürdü acaba çok merak ediyorum… Eminim hiç memnun değildir Rabbim kazanmış gibi görünüp kaybedenlerden eylemesin insallah genç çifti de tebrik ediyorum ömür buyu bereketli afiyet dolu bir evlilik diliyorum…

  3. Genç çiftimize öncelikle mutlu huzurlu bir yuva diliyorum.Aldıkları bu kararla yaptıkları bu güzel uygulama umarım herkese örnek bir davranış olmuştur..Kendilerini takdire şayan bu güzel davranışlarından dolayı tebrik ediyorum..Rabbim böylesi güzel insanların sayılarını arttırsın…Ataşehir/İstanbul

  4. yanında yetim getir demek nedir ya… iğrenç küçük düşürücü bir yaklaşım. o çocukların ruhu yokmu… amaan kime söylüyomki

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı