Eğitim, İslam, Kültür, Liste, Tarih

Taha Kılınç’ın Kudüs Hakkında 5 Kitap Önerisi

Bereketin yeryüzündeki çeşmesi Kudüs, toprak işgalinin yanı sıra zihin işgaliyle ve sloganlarda hapsolma tehlikesi ile karşı karşıya. “Ne yapabiliriz ki?” sorusunun ilk basamak cevabı; bilmek, bilinçlenmek. Kudüs’ün bugünkü haline nasıl geldiğini anlamak, çözüm üretebilecek pratiğe ulaşmanın ilk ve mecburi adımı. Hali hazırda yazılmış bir çok kitap arasından güzel bir başlangıç yapmak için Taha Kılınç abimizin kitapları önerilerine bir göz atalım.

1. Kudüs Ey Kudüs-Larry Collins-Dominique Lapierre

Kronik Yayınlarından elde edeceğimiz basımıyla Kudüs Ey Kudüs kitabı, ayrıntılı ve tarafsız anlatımıyla olayları anbean gözünüzde canlandırmanızı sağlayacak bir üslup ile kaleme alınmış. Hacimli bir kitap oluşu ve içeriğinin doluluğuna da bakılınca üzerinde ciddi bir disiplin ve uzun bir süre çalışıldığı hemen anlaşılıyor. Haliyle bir çok kitap önerisinde de karşınıza çıkmış olacağını tahmin ediyoruz. Hala edinmediyseniz ya da okumak konusunda tereddüt ettiyseniz tekrar gündeme getirmemizde fayda var.

2. Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri-Amin Maalouf

Taha Kılınç abimizin ifadelerini aynen aktaralım ki daha ikna edici bir şeyler yazmamız mümkün değil!

Elimde bir yetki ve yaptırım gücü olsa “Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri”ni her müslümana mutlaka okuturdum ben mesela. Milli Eğitim Bakanı olsam okullarda bu kitabın okutulmasını zorunlu tutardım. “Kudüs’e karşı görevlerimiz” listemin ilk sıralarında bu kitabın mutlaka okunması yer alıyor çünkü.

3. Filistin'i Bölüşmek-Avi Shlaim

Yahudi bir ailenin oğlu olmasına rağmen Filistin’e karşı insaflı yaklaşımıyla anılan yazarın kitabı bugünkü İsrail-Arap Ülkeleri ilişkilerini de değerlendirebilmemiz acısından önemli bir eser. Kendini Kudüs konusunda eğitmek isteyenlerin okuması gerekenler listelerinde gördüğünüz bizimde tekrar hatırlatmak istediğimiz bir kitap.

4. Filistin Meselesi ve Arap-İsrail Savaşları-Fahir Armaoğlu

İsmi dolayısıyla savaşları anlatan sıkıcı bir tarih kitabı yaftasını yemeden önce hemen söyleyelim; üslubu akıcı ve alanının en iyi kitabı olarak değerlendiriliyor.

5. Kudüs-Simon Sebag Montefiore

İyi bir biyografi olmasına rağmen müslümanlara karşı rahatsız edici yorumlar bulabileceğiniz bir kitap. Buna rağmen bilgi edinmek için başvurulması gereken eserlerden.

Bonus 1: Kudüs

Hiç bir kitap bir şehrin kendini anlattığı kadar o şehri anlatamaz. Kudüs’e gidin ve Kudüs’ü okuyun!

Bonus 2: Kudüs Yazıları

Öneri kitap listesi verip asıl esinlendiğimiz kitabı es geçmek olmaz. Hem bilgi, hem yönlendirme hemde tarihi gerçekler hakkında destekli değerlendirmeler okumak istiyorsanız Kudüs Yazıları kitabı başlangıç eserlerinizin arasında olmalı.

Kaynaklar

Kudüs Yazıları/Taha Kılınç

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>