Çocuk, Liste, Yaşam

Suriyeli Çocuklar Geceleri Nerede, Ne Koşullarda ve Nasıl Uyuyor?

İsveçli ödüllü fotoğrafçı Magnus Wennman, Avrupa sınır kapılarında sığınma izni bekleyen ailelerin çocuklarının ne koşullarda uyuduğunu tüm dünyaya göstermek amacıyla bir fotoğraf albümü yaptı.

Lamar, Bağdat’taki evinden bahsedildiğinde oyuncak treni, bebekleri ve topundan söz ediyor. Yiyecek almak için evden çıkan aile geriye döndüğünde bir bombayla enkaza çevrilmiş evini bulur ve artık Bağdat’ta yaşamayacaklarını anlayarak Türkiye üzerinden botla Hırvatistan sınırına varırlar. Lamar şimdi bir ormanda battaniyesinin üzerinde üzgün, tedirgin ve üşüyerek uyuyor.

s lamar

2. Ahmet 7 yaşında. Hırvatistan'ın Röszke kentinde uyuyor.

Evlerine bomba isabet etmesi sonucunda küçük kardeşini yitiren Ahmet, binlerce Suriyeli gibi Hırvatistan sınırındaki bir otobanın asfaltında uyumaya çalışıyor.

s ahmet

Suriye’nin Dera şehrinde, kız kardeşinin katledilmesine tanık olan Abdullah, hala şahit olduklarının şokunu atlatabilmiş değil ve her gece kabus görüyor.

s abdullah

Evine isabet eden bir roketin tesiriyle Maram’ın üzerine çatıdan bir parça düşer. Annesi tarafından hastaya götürüldükten sonra hava ambulansıyla Ürdün’e sevk edilir. Maram 11 gün komada kalır. Şu anda bilinci açık olsa da çenesi kırıldığından konuşamaz vaziyette.

s maram

Annesi ve abisini Şam’da patlayan yüzlerce bombadan birinde kaybeden Ralia ve Rahaf kardeşler, Beyrut sokaklarında yaşamaya çalışıyor.

s ralia

6. Walaa 5 yaşında. Dar-El-Ias'ta uyuyor.

Walaa evine gitmek istiyor. Halep’teki evlerinde kendine ait bir odası olduğunu; oradayken, yatma vaktinde hiç ağlamadığını anlatıyor. Ama burada, mülteci kampında, her gece ağlıyormuş. Başını yastığa koyduğu anda korktuğunu, çünkü geceyi çok korkunç bulduğunu söylüyor. Annesi, ona korkulacak bir şey olmadığını anlatmak için yatmadan önce yastıktan şirin bir yuva yapmaya çalışıyor.

s walaa

7. Amir 20 aylık. Lübnan'da uyuyor.

Mülteci olarak doğan 20 aylık Amir, doğduğundan beri tek bir kelime etmemiş. Amir’in annesi, doğumunda travma geçirdiğine inanıyor.

s amir

Kaynak: İHH – İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>