Kur’an ve Sünnet

Surelerin Kimliği Serisi: 6. Cüz

Bismillah.

6. cüz Nisa ve Maide surelerini içerir. Kadınlar hakkında, hatamlar ve helaller hakkında bir çok malumatı bu cüzde bulabiliriz. Belki bu cüzü meal ya da tefsiriyle birlikte okumak istersiniz 🙂

1. Nisa Suresi (153-176. Ayetler)

Sure Adı: Nisa Suresi (153-176. Ayetler)

Nüzul Yeri: Medine

Ayet Sayısı:176 Ayet

Sure İsminin Anlamı: Kadına miras hakkı tanıyan ve kadın haklarıyla ilgili düzenlemeler getiren ayetler içerdiği için, sureye, “kadınlar” anlamına gelen “Nisa” ismi verilmiştir.

Sure Genel Olarak Hangi Konuları İçerir?

148-176. ayetler Ehli Kitabın yanlışlığa düştüğü hususlar, babası ve çocuğu olmayanın mirası konularından bahsetmektedir. 

2. Maide Suresi (1-82. Ayetler)

Sure Adı: Maide Suresi

Nüzul Yeri: Medine 

Ayet Sayısı: 120

Sure İsminin Anlamı: 112-115. ayetlerinde havarilerin Hz İsa aleyhisselamdan bir gök sofrası (maide) istemeleri anlatıldığı için sureye Maide adı verilmiştir.

Sure Genel Olarak Hangi Konuları İçerir?

1-5 ayetler, Ehli Kitap’ın kestiklerinin ve onlarla evlenmenin hükmünden,

6-11 ayetler, abdest ve teyemmümden,

12-26 ayetler, Allah’ın Ehli Kitap’tan söz alması, Yahudilerin lanetlenmesi, Musa Aleyhisselam ve kırk yıllık yasaktan,

27-43 ayetler, Habil ve Kabil kıssası, cana kıyma, İslam’a savaş açma, bozgunculuk yapma ve hırsızlık yapmanın zararları,

44-50 ayetler, Allah’ın hükmüne uymanın gereği,

51-76 ayetler, Müminlerin dost edinilmesi, Yahudi ve Hıristiyanların dost edinilmemesi, Ehli Kitabın isyan ve iftiralarından bahsedilmektedir.

Fazileti: Abdullah b. Amr b. As’ın şöyle dediği rivayet olunur: Rasulallah (sav) bineği üzerindeyken bu sure indi. Binek taşıyamadı. Bunun üzerine Rasulallah (sav) bineğinden indi. (Ahmet b. Hanbel, 2/176)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>