Kur’an ve Sünnet

Surelerin Kimliği Serisi: 2. Cüz

Bismillah

1. cüzü bitirip ikinci cüze başlamaya niyet ettik 🙂 Henüz yetiştiremedim diyorsanız, her namazdan sonra 2 sayfa Kuran okuyarak 2 günde tam bir cüz okuyabilirsiniz. O zaman geçelim 2. cüze. 

2. cüz Bakara suresinin devamını içerir. 

1. Bakara Suresi (142-286. Ayetler)

Sure Adı: Bakara

Nuzül Yeri: Medine

Ayet Sayısı: 268

Sure İsminin Anlamı: İnek anlamındadır, bu adı 67-73.ayetlerdeki İsrailoğullarına kesmeleri emredilen inekle ilgili kıssadan almıştır.

Sure Genel Olarak Hangi Konuları İçerir?

Mekke istikametine doğru bir kıble ile yeni bir toplumun yaratılması (142-167.ayet)

Yeni toplumun temel prensipleri, Helal ve haram yiyecekler (168-176.ayetler)

Cihad, hac, imtihansız cennete girilir mi? İnfak, şarap ve kumar (189-219.ayetler)

Yetimler;müşriklerle evlenilmez ;hayız, boşanmak ve dul kalmak, çocukları emzirmek (220-242. ayetler)

Fazileti

Ayet el-Kürsi’nin şanı yücedir. Rasulullah (s.a.v.)’tan nakledilen sahih hadiste onun, Allah’ın kitabındaki âyetlerin en faziletlisi olduğu bildirilmiştir. Şu hadis-i şerifte de bildirildiği gibi, onda Yüce Allah’ın ism-i a’zamı vardır: “Allah’ın ism-i azamı üç yerdedir. Bu isim hürmetine dua edilirse Allah kabul eder. Bu yerler: Bakara, Âl-i İmrân ve Tâhâ sûreleridir.” Hişâm bunları şöyle açıklar: Bakara süresinde 225. ayette Âl-i İmrân sûresinde 1,2. ayetlerde, Tâhâ sûresinde ise 111. ayetleridir. İbn-i Kesir şöyle der: Âyet el-Kürsî, Zât-ı Bâri ile ilgili müstakil on cümle ihtiva eder. Bu âyette, bir olan Yüce Allah’ı tazîm ifadeleri vardır. (Safvetü’t-Tefasir)

Dua ayeti: 128. Ayeti Kerime

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>