Kur’an ve Sünnet

Surelerin Kimliği Serisi: 12. Cüz

Bismilllah.

12. Cüz Yusuf suresini içerir. Kuran’ın en güzel kıssa dediği Hz. Yusuf’un kıssasını okurken tefsir ve tefekkür etmeye ne dersiniz?

1. Yusuf Sresi

Sure Adı: Yusuf Sûresi

Nüzul Yeri: Mekke

Ayet Sayısı:111

Kuran’ın 12. suresidir.

Sure İsminin Anlamı: Surenin tamamına yakın kısmında kıssaların en güzeli olan “Ahsenü’l Kasas” olarak nitelendirilen Yusuf Peygamberin kıssası anlatıldığı için bu ad verilmiştir.

Sure Genel Olarak Hangi Konuları İçerir?

Her safhasında ayrı ayrı dersler ve ibretler bulunan bu kıssa, bütün olarak da her şeyin İlahi kader tarafından belirlendiğini ve kaderin her hükmünde nice hikmetler bulunduğunu göstermektedir.

 Yusuf Aleyhisselam’ın rüyası,  kardeşleri tarafından kuyuya atılması ile Mısır’a götürülmesi, burada haksız yere zindana atılması ve zindandaki mahkumların rüyalarını tabir etmesi.

Sûre Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem‘in dilinden bir çırpıda 2000 yıl öncesinin bir olayını ayrıntısıyla haber vermekle, onun peygamber olduğunu ortaya koyuyor ve bu konudaki şüpheleri ortadan kaldırıyordu.

Fazileti: Bu sûrede bulunan Yusuf Peygamberin kıssası, kıssaların en güzeli olan Ahsenü’l Kasas olarak nitelendirilmiştir.

Dua ayeti: 101.ayet

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>