Kur’an ve Sünnet

Surelerin Kimliği Serisi: 10. Cüz

Bismillah

10 cüz Tevbe suresini içerir. Bu cüz ile birlikte Kuran’ın 3’te 1’ini bitirmiş olacağız inşallah. 

1. Tevbe Suresi

Sure Adı: Tevbe Suresi 

Nüzul Yeri: Medine

Ayet Sayısı: 129 

Sure İsminin Anlamı: Adını Allah’ın kullarının tövbesini kabul edeceğini bildirdiği 104. ayetten almıştır. Sûrenin bir diğer ismi Berâ’edir

Kuran’ın 9.suresidir.

Sure Genel Olarak Hangi Konuları İçerir?

Münafıkların en geniş şekilde anlatıldığı sûredir.

Antlaşmayı bozan müşriklerle savaşılması

Müşriklerin Mescid-i Haram’a girmeyeceği

Müminlerin savaşa çağırdıklarında istekli davranmaları

İnananların vazifelerini bahane göstermeksizin yapmaları

Zekat hükümleri

Fazileti: Başında besmele bulunmayan tek sûredir.

Besmele bulunmaz Çünkü besmeledeki Rahman ve Rahim sıfatı,  Allah’la alakayı kesmeye ve müşriklerle savaşınca onları öldürmeye aykırıdır.  Bu yüzden yalnız Bismillah demek bile caiz değildir. Öte yandan bu sûrenin Enfal suresinin devamı olup olmadığı hakkında Ashâb-ı Kiram ihtilaf etmiştir.

Kur’an okumaya bu surenin başından başlanacaksa sadece Euzu çekilir ve besmele çekmeden sureye başlanılır. Bu surenin başından değil de herhangi bir ayetinden başlanılacaksa o zaman besmele de okunur.

Bu sure inince Allah Resulü Aleyhisselam’ın Allah’ın emirlerini hacda  bulunanlara tebliğ için Hz Ali’yi gönderdi. Sure bir ültimatom mahiyetinde olup kısaca müşriklerin Allah ile alakasının kesildiğini bundan sonra Kabe’ye yaklaştırılmıyor olacaklarını 4 ay içinde İslam’a girmedikleri takdirde ya öldürüleceklerini veya ülkeyi terk edeceklerini bildiriyordu. ( Feyz’ül Kûr’an)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>