Sürekli Tevbe Edip Bozanların Bilmesi Gereken 4 Madde


0
3 Paylaşım

İnsanız, babamız Adem aleyhisselam dahi hata etti. Bizim genimizde bu hata edebilirlik vardır ama bu yüzden cehennemlik olmayız biz; yeter ki tevbeyi becerebilelim.

1. Hiçbir günah Allah'ın rahmetinden daha büyük değildir.

Evet, hiçbir günah; zina, hırsızlık, yalan, iftira, gıybet hatta “şirk” dahi Allah’ın rahmetinden büyük değildir. Bir insan şirk üzere ölmezse, ölmeden önce tevbe ederse Allah onun da tevbesini kabul eder. Ashabı Kiram’ın birçoğu iman etmeden önce putperestti, yani müşriklerdi. Allah’la beraber başka ilahlara da inanıyorlardı. Ancak İslâm’la tanıştılar ve Allah onları affettiği gibi bu ümmete örnek insanlar olarak da onları seçti. 

Bir kul hangi günahı işlerse işlesin döneceği yer muhakkak Rabbinin yanı olmalıdır. 

Müslümanlığımız bebekliğimiz gibidir, düşe kalka Rabbimizin razı olduğu kullarından olacağız. Anne, yavrusuna düştüğü için kızmadığı, hatta acıdığı gibi; Rabbimiz de günah işledik diye bize kızmaz, aksine acır. O merhametlilerin en merhametlisidir. Tevbeleri çokça kabul edendir. 

Şu ayete kulak kabartın: 

De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. | Zümer 53 

Evet ayet gayet açık, değil mi? “Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder.”

2. Hiçbir günah bizi umutsuzluğa sevk etmemelidir.

Bu, işlediğimiz günahtan daha büyük bir günahtır. Evet buna şaşırmamak gerek. “Allah beni affetmez. Ben çok günahkârım. O kadar çok günah işledim ki, ben ancak cehennemi hak ediyorum…” gibi cümleler ayrıca bir daha tevbe etmeyi gerektirir. 

“…Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.” | Yusuf 87 

En büyük sorun Allah’tan umut kesmek afetidir. Bu büyük bir beladır. Söz veren Allah’ın sözüne güvenmemek…

3. Günahlar ile ilgili şeytanın vesveselerine kulak verilmemelidir.

Şeytan bizim en büyük düşmanımızdır. Bizi Allah yolundan alıkoymak için Allah tarafından “ruhsatla çalışan” bir varlıktır. Evet, kaçak iş yapmıyor şeytan. Bizzat Allah’ın izniyle, insanları yoldan çıkarmak için çaba sarf etmektedir. 

Şeytan, mü’minin birçok işinde olduğu gibi, onun için en önemli konulardan olan “kulun Allah’a dönmek istemesi, tevbe etmesi” gibi önemli bir konuda da onu yalnız bırakmayacak, vesveseleriyle onu vazgeçirmeye çalışacaktır. Bu nasıl olur peki? Birkaç örnekle açıklayalım. 

Zina gibi çok büyük bir günahın içine batmışsınızdır (Allah muhafaza). Tevbe edip Allah’a dönmek isterseniz; şeytan size gelip, “boşuna tevbe ediyorsun. Allah’ın seni affedeceğini mi düşünüyorsun? İşlediğin rezillikten sonra sen ancak cehennemliklerden olursun. Allah seni affetmeyecektir…” gibi sözler söyler. 

Haram içerikli sitelere girmişsinizdir (Allah muhafaza). Yanınızda yine şeytanı bulacaksınız. Size diyecek ki, “Ey filan! Sen bu kadar iğrenç yerlerde dolaştın, harama baktın, hem de bir kez de değil, sürekli yapıyorsun bunu! Tevbe edip bozuyorsun, bir daha yapmayacağım söz diyorsun, ancak yine bozuyorsun! Şaka mı zannediyorsun sen tevbeyi!” gibi sözler söyler. Sizin en hassas noktanızdan vurur. Sizin gibi düşünür ve ona göre hareket eder. 

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Sizin hatalarınızı yüzünüze vurur. “Utanmıyor musun sen? O kadar pisliğe bulaştın hâlâ tevbe mi edeceksin? Onlarca kez tevbe ettin de ne oldu yine günaha battın işte!” 

Evet, bunları söyleyecektir şeytan size. Ona asla kulak asmayın. Rabbinize kulak verin, bakın o ne diyor: 

“Allah, sizin tövbenizi kabul etmek istiyor. Şehvetlerine uyanlar ise sizin büyük bir sapıklığa düşmenizi istiyorlar.”
| Nisa 27

4. Tevbe ihtiyar işi değildir.

Evet, tevbe yaşlı işi değildir; genç işidir. Bu elbette yaşlılar tevbe edemez demek değildir. Ancak genç bir kul daha çok günah işleme potansiyeline sahiptir. Tevbe genç işidir. 

“Kadir gecesinde namaza başlayacağım.”, “Ramazan ayı hele bir gelsin, söz yeni bir sayfa açacağım!” ve benzeri sözler şeytanın telkinlerinden başka bir şey değildir. Kişi böylece kendisini kandırır. Kadir gecesi veya Ramazan ayı geldiğinde de tevbe eder, namaza başlar belki ancak bu parlayıp sönen kibrit gibi olacaktır, uzun süreli gitmez. Bir hafta kadar namazınızı kılar, sonra tekrar eski günlerine döner. 

Burada da önemli bir nokta var: Düşe kalka öğreneceğiz. Bir bebek nasıl doğar doğmaz yürüyemiyor, koşamıyorsa; bizde tevbe eder etmez muhteşem bir insan olamayabiliriz. Dediğimiz gibi düşe kalka öğreneceğiz. 1 hafta namaz kıldık, sonra nefsimize ağır geldi ve terk mi ettik? Tekrar başlayacağız. Tekrar, tekrar ve tekrar. Günah işledik diyelim, girmememiz gereken sitelere girdik; hemen tevbe etmeliyiz. Günaha batarsak, tekrar çıkmasını da bilmeliyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
3 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
3
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
63
HARİKA
HAHA HAHA
3
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
3
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
9
BAŞARILI

12 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allahım çok pişmanım işlediğim bütün günahlara tövbemizi bozuyoruz her seferinde şeytan kandırıyo nefsimize yenik düşüyoruz nolursa olsun yine tövbe etmeyi nasip et sen çok merhamet sahibisin sen günahları affedensin merhamet edensin günah işleyipde ardından tövbe eden kullarına yardım et sen sana inanalara kalpden seni düşünerek senin affetceğini düşünerek mutlu olarak bizi görüp duyduğunu bilerek tövbe etmeyi nasip et şeytan keşkeleri sokuyo kafamıza Affet yüce rabbim yucelerin yücesi sen bizim amel defderimizi sağımızdan vermeyi bizlere layık gör yüce rabbim amin 🤲🏻nolursun Allahım

 1. Allah razı olsun.Böyle bir yazıya çok ihtiyacım vardı,Allah(c.c) tövbelerimizi kabul eder inşallah (amin).

 2. Sanırım bu konuda uzman sayılırım yani düşmek ve kalkmak konusunda kardeşlerime uzun uzun anlatmak isterdim ama bilmiyorum buraya sığar mı… günaha sayamayacağım kereler, tekrar ve tekrar aynı günahı defalarca işlemişimdir. Bazen düzeltiyordum sonra tekrar kendimi o günahın içinde buluveriyordum kaç kez inanın sayamam Allah beni affetsin bazen benden adam olmaz, bazende o kadar tevbe ettim bak yine bozdum deyip yine günaha düşüyordum. Ne yapsam olmuyor şeytan hep beni alt ediyordu ben düzelmeye çaĺışıyordum o bir fırsatını bulup yine beni bulaştırıyordu. İnanki 10 yıldan fazla oldu bu düşüp kalkmalar yeri geldi pes ettim, vazgeçtim. Baktım olmuyor böyle tekrar namaz niyaz dua… en son şunu anladım. Madem şeytan beni bırakmıyor, ben ne zaman tevbe etsem o hemen bir yolunu bulup beni yenmeye çalışıyor , madem o hiç vazgeçmiyor Karar verdim bende onun gibi asla vazgeçmiyecem her düştüğümde Allahın izniyle bir daha, bir daha kalkacam pes etmek yok, vazgećmek yok AYNEN ONUN GİBİ işte bunu ben düşmanımdan öğrendim .
  Birde mevlanın tevbeni 40 defa bozmuş olsanda yinede gel sözünü çok iyi anladım.
  Yenilgi yenilgi büyüyen zaferin tadını alıyorum şimdilerde Rabime hamd ediyorum huzurunda yüzümü secdelere sürüyorum. Bilmiyorum beni affeder mi bilmiyorum ama onun için asla vazgeçmiyicem çünkü ben onu çok seviyorum o benim Rabbim efendim beni yoktan var eden alemlerin Sultanı.

  1. Aynen kardeşim bende senin gibiyimm. Ağzına sağlık çok iyi konuştun.
   Rabbim hepimizin yardımcısı olsn hepimizin günahını af eylesn inşAllah

 3. Selamün aleyküm ben çok ağır bir imtihandayım hata ettim ve allahin izni ile çok tövbe ederek bir daha yapmamaktan emin ağlayarak gerçek hissimle tövbe ettim hala ediyorum ve rabbim izin verdikçe ömrüm ne kadar yeterse tövbe dilimden düşmeyecek ve tövbe namazı da kilacam, dünden itibaren başladım acaba rabbimin affetme ihtimali nedir, şüphesiz onun rahmeti sonsuzdur ama korkuyorum. Duanızı esirgemeyin

  1. Kul olarak bizler nasılki yaptığımız iyi işlere güvenip cenneti hak ettim demeye hakkımız yoksa ki yok çünkü iyi işleride Rabbimizin inayeti sayesinde yapıyoruz bunun için O na hamdederiz kötü iş yaptık diyede kesin cehenneme giderim demeye hakkımız yok belki yaptığımız kötü işlerden dolayı gerçekten cehennemi hak etmişizdir ama bize acıyıp bizi seven kurtuluşa ermemizi isteyen Rabbimiz var hamd olsun yeterki biz O ndan ümidimizi kesmeyelim tevbeye sarılalım kötü işlerden O hoşnut olmaz diye uzak durmaya çalışıp iyi işlermizide O hoşnut oluyor diye arttırmaya gayret edelim bunu becerebilmek içinde yine Rabbimize sığınıp yardımını talep ederek iyi insanlarla beraber olmaya gayret edelim selam ve dua ile dua eder dua bekleriz

 4. Allahım çok pişmanım işlediğim bütün günahlara tövbemizi bozuyoruz her seferinde şeytan kandırıyo nefsimize yenik düşüyoruz nolursa olsun yine tövbe etmeyi nasip et sen çok merhamet sahibisin sen günahları affedensin merhamet edensin günah işleyipde ardından tövbe eden kullarına yardım et sen sana inanalara kalpden seni düşünerek senin affetceğini düşünerek mutlu olarak bizi görüp duyduğunu bilerek tövbe etmeyi nasip et şeytan keşkeleri sokuyo kafamıza Affet yüce rabbim yucelerin yücesi sen bizim amel defderimizi sağımızdan vermeyi bizlere layık gör yüce rabbim amin 🤲🏻nolursun Allahım

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı