İslam

Sünnete Uygun Sağlıklı Bir Uyku İçin 7 Tavsiye

“O sizin için geceyi örtü, uykuyu dinlenme fırsatı ve gündüzü çevreye dağılıp çalışma zamanı yaptı.”

| Furkan Suresi 47. Ayet Meali

Uyku, Allah’ın büyük nimetlerinden ve mucizelerinden biridir. Her nimet gibi uyku da; Şeytanın ilgilenip ifsat etmek istediği şeylerdendir. Dolayısıyla, her nimet gibi, değerlendirilemediğinde musibete dönüşebilir. 

Bunun için de, uykuyu İslami esaslara oturtmak, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin sünnetine uyarak yaşamak gerekir.

1. Uyku için geceyi tercih et.

Yatsı namazından sonra, zaruret olmadıkça beklememek sünnettir. Bilhassa mâlâyâni ile meşgul olmamak, sabah namazını ve vücudun hakkını korumak bakımından önemlidir. Erken yatıp erken kalkılmalıdır.

2. Yatmadan önce abdest al.

Yatmadan önce namaz abdesti gibi bir abdest alınır. Yatağa girildiğinde: “Fatiha, İhlas, Felak, Nâs” sureleri ve “Ayete’l Kürsi” okunur.  34 defa tekbir (Allahuekber), 33 defa tesbih (Subhanallah)  ve 33 defa tahmid (Elhamdülillah) yapılıp, avuçların içine üflenir ve vücudun el değen kısımlarına sürülür. Sonrasında ise uyku bastırıncaya kadar o günkü ameller düşünülüp istiğfar edilir.

3. Yatma şekline dikkat et.

Çıplak denecek şekilde yatılmamalıdır. Uyurken de edebimiz korunmalıdır. Karnın üstüne yatmak mekruhtur. Uyurken de rehberimiz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem olmalıdır. 

4. Dengeli uyu.

Uyku ne az olmalı ne de çok. İnsandan insana uykunun süresi değişebilir. Ortalama uyku 6 saatten az, 7.5 saatten çok olmamalıdır. Devamlı aynı saatte yatıp kalkılmalıdır.

5. Uyumadan hemen önce yemek yeme.

Uyku vaktinden 3-4 saat önce yeme ve içme ile ilişki kesilmelidir. Bilhassa uyarıcı görevi yapan içecekler alınmamalı, ağır bir akşam yemeği yenilmemelidir.

6. Yatsı namazından önce uyumamaya gayret et.

Yatsı namazından önce uyumayı sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem kerih görmüşlerdir.

7. Uykudan önce değersiz şeyler konuşma.

Uykunun hoş olmayan rüyalarla bölünmemesi için, uyku öncesinde değersiz şeyleri konuşmamak gerekir. Buna rağmen hoş olmayan bir rüya gören, euzu besmele çekip yattığının ters tarafına dönerek uyumaya devam etmelidir. Sabah olunca da rüyasını anlatmamalıdır.

Kaynaklar

Nureddin Yıldız | Mü’min Kimliğimiz – Uyku Kılavuzu (sf. 262-264)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

    Selamun aleyküm paylasımlarınızdan ziyadesiyle istifade ediyorum ve çevremdekilerle de paylaşıp onları da sayfanıza yonlendiriyorum. Allah sizlerden razı olsun. Allah başarılarınızı daim eylesin.selametle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>