İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

“Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” 3 Madde İle Ufka Yolculuk Kültür ve Bilgi Yarışmaları

Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Esselamu Aleykum!

“Çeşitli milletler, çeşitli kültürler demektir. Çeşitli görgüler, bilgiler, âdetler, örfler demektir, çeşitli kafalar demektir. Çeşitli milletlere mensup olan İslâm ümmetinde hadîs-i şerîfler bir kültür birliği meydana getirmiştir, bir davranış birliği sağlamıştır. Milletleri ümmet olarak kaynaştırmıştır. Onları bid’atlere sapmaktan korumuştur. Dejenerasyondan, başka yabancı kültürlerin içinde -entegrasyon dediğimiz- onlara uymaktan, erimekten, bozulmaktan korumuştur.” Prof.Dr. Mahmud Es’ad Coşan rahmetullahi aleyh 

1-Ufka Yolculuk Nedir?


Her yıl düzenlenen Ufka yolculuk kültür yarışması, insanlara faydalı kitapları okuyarak ilim öğrenmeye teşvik ediyor bunu tatlı bir yarışma ve ödüller ile bizlere biraz daha şevk vererek yapıyor. Bu yıl ki yarışma konusu ise “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” sloganıyla Esad Coşan Hoca Efendi’nin rahmetullahi aleyh Hadislerle Kur’an ve Sünnet isimli sohbetlerinden derlenmiş bir kitabı. Her yıl katılımcı sayısını artıran yarışma yüz binlerin okumasına ve öğrenmesine vesile oluyor. Aynı zamanda İl bazında ve Türkiye bazında derece yapanlara umre, para ödülü ve ipad gibi hediyeler veriyor. 7’den 70 herkese ulaşmaya hedefleyen yarışma da çocuklar için ayrı, din görevlileri için ayrı ve bizler için de ayrı birer kategori içeriyor. Böylece herkes kendi bilgi birikimine göre istifade edip edindiği bilgiler ile test sınavına girip kendini deneyebiliyor.
Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün “Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları” çerçevesinde uluslararası gerçekleştirdiği ve 7’sinden 70’ine katılım fırsatı veren “Ödüllü Kitap Okuma Yarışmaları” bu yıl da hızını artırarak devam ediyor.Birincisi hicri 1434, miladi 2013 yılında Ankara Asilder Gençlik ve Spor Kulübü’nün katkısıyla Ömer Nasûhi Bilmen’in Büyük İslâm İlmihali kitabından düzenlenen yarışmamıza Türkiye genelinde 89 bin 870 kişi kayıt yaptırdı.İkincisi hicri 1435, miladi 2014 yılında Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu’nun katkısıyla düzenlenen Kur’an-ı Kerim Meâli konulu yarışmamıza 339’u yurtdışından olmak üzere 174 bin 451 kişi kayıt yaptırdı.Üçüncüsü hicri 1436, miladi 2015 yılında Son Peygamber Platformu’nun katkısıyla “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” kitabından düzenlenen Son Peygamber’in (sas) Hayatı konulu yarışmamıza 396’sı yurtdışından olmak üzere 265 bin 397 kişi kayıt yaptırdı.Dördüncüsü hicri 1437, miladi 2016 yılında Son Peygamber Platformu’nun katkısıyla “Riyazü’s Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi” adlı kitaptan düzenlenen Hadis yarışmamıza 598’i yurtdışından, 9 bin 834’ü cezaevlerinden olmak üzere 369 bin 712 kişi kayıt yaptırdı.Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları’nın beşincisi hicri 1438, miladi 2017 yılında Kur’an-ı Kerim Meali konulu yarışmamıza bin 754’ü yurtdışından, 6 bin 969’u cezaevlerinden olmak üzere Türkiye geneli ve 98 ülkeden 595 bin 372 kişi kayıt yaptırdı.Türkiye’nin 81 ili, 853 ilçesi, KKTC, Almanya, Belçika, Kazakistan, İngiltere ve İsveç’teki sınav merkezlerinde, 235 cezaevinde, ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden ise dünya genelinde başarıyla tamamlanan bu organizasyonumuza 17 bin 246 gönüllü destek verdi.Uluslararası Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları’nın altıncısı hicri 1439, miladi 2018 yılında “Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” konusunda düzenleniyor. Yazılsın her yere, kalplere, gönüllere, dağlara taşlara; SÜNNET OLMADAN ÜMMET OLMAZ

2-Ufka Yolculuğun Amacı

Ufka Yolculuk, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Allah (cc)’ın rızasını kazanmak için çıktığı yolculukta, hanelerimize âyet ve hadis bütünlüğünün bereketini sunmayı, insanlığı Allah katında son din olan İslâm’ın temel iki büyük kaynağıyla buluşturmaya amaçlamaktadır.

Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması H.1439 / M.2018-2019 yılında Türkiye’de(yaş gruplarına göre farklı kategori ve kitap şekilleriyle) yazılı olarak Türkçe ve Arapça, dünya genelinde ise online olarak İngilizce ve Arapça dillerinde düzenlenecektedir.

Yarışma kayıtları 13 Kasım’da başlayıp 04 Mart tarihinde sona erecektir. 8 Nisan 2018 tarihinde yazılı sınav olacaktır.

Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü konusuyla hedefi;

Kur’an ve Sünnet’in ayrılmaz bir bütün olduğunu anlamak,

Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayıp yaşamak,

Toplumun her kesimini Son Peygamber’in (sav) mesajları ile buluşturmak,

Yüce dinimiz İslam’ı sahih kaynaklar ile daha doğru anlamak ve anlatabilmek,

Hadis-i Şerifleri önemsizleştirip yok sayarak Kur’an-ı Kerim-i yanlış uygulatmayı amaçlayan tuzaklardan korumaktır.

Ayrıca okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, insanlarımızın sahih kaynaklarla buluşmasına bir nebze de olsa katkı sağlamaktır.

3-Katılım ve Ödüller


Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları’nın beşincisi hicri 1438, miladi 2017 yılında Kur’an-ı Kerim Meali konulu yarışmamıza bin 754’ü yurtdışından, 6 bin 969’u cezaevlerinden olmak üzere Türkiye geneli 81 il ve 98 ülkeden 595 bin 372 kişi kayıt yaptırdı. Yarışmaya ufkayoculuk.com adresinden kolayca kayıt yaptırabilir oturduğunuz ilçe de size en yakın okulu tercih edebilirsiniz. Yarışmacılar için sınav günü ve öncesi her türlü kolaylık ve imkan sağlanmaya çalışılıyor. Ödüller ise şöyle; A-B-C-D-E-F KATEGORİLERİ İÇİN: Birincilere: 2 Umre Seyahati + 2.500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 2.500 TL İkincilere: 2 Umre Seyahati + 1.500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 1.500 TL Üçüncülere 2 Umre Seyahati + 500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 500 TL 4.- 10. Olanlara:Apple iPad Air 16GB 9.7″ Wi-Fi. Ayrıca il bazında ödülleri öğrenmek için  ödüller sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Bu hayır yarışına sizlerde katılın ve sevdiklerinizi de katılmaları için teşvik edin. Böylece “Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.” (Tirmizî, İlm, 14) Hadis-i Şerifi ile sevaba ortak olup insanların sünneti anlamasına vesile olmuş oluruz inşaAllah. 
Dinimizin en önemli ikinci kaynağı sünnet ile verilen savaşa karşı sizde sünnetin safında yerinizi almayı unutmayın. Sünneti anlamak ve yaşamak böylece Efendimiz aleyhissalatu vesselam Hazretleri’ne komşu olmak temennisiyle. Dua eder dualarınızı bekleriz. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Esselamu Aleykum!

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>