İslam, Liste

Şükretmek İçin 18 Sebep

Bismillahirrahmanirrahim

Ruh şükürle süslenmişse, Eş-Şakir de kalpteki memnuniyet tohumlarını yeşertir. Şükür çok seyrek bulunan bir duygudur ve Allah şükredenlerin rızıklarını arttırır, hiçbir isteklerini boş çevirmez. O, bu konuda Kur’an’da şöyle demiştir:

“Hani Rabbiniz şöyle buyurmuştu: Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi arttırırım. Eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir. ” (İbrahim Suresi 7. Ayet)

Genellikle şükürden bahsederken verilen ilk tepki kesinlikle hoş olmuyor. İnsanlara sorunlarını sorduğumuzda, bitip tükenmeyen bir liste sıralarlar, öyle ki yazmaya kalksak muhtemelen kitabın sayfaları ve kalemin mürekkebi biter. Şükretmeleri gerektiğini söylediğimizde “Annem ölümcül derecede hasta”, “Kocam beni çıldırtıyor, sürekli bir savaş halindeyiz”, “Çocuklarım bana bağırıyorlar”, “Acınacak haldeyim! Kariyerim berbat oldu”, “Sevdiğim birini kaybettim” ve bunlar gibi hayatlarını tepetaklak eden sayısız cevap alıyoruz. Peki, onlar gerçekten ne için şükredecekler?

“Hayat şiddetle akan yorucu bir mücadeleden başka bir şey değil, öyleyse, neden şükredeceğiz?”

Ömer (ra), Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i işlenmiş deriden oluşan ve sırtında izler bırakan yer yatağından kalkarken görünce ağlamaya başladı. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem niçin ağladığını sorunca Ömer “Kisra’nın, Perslerin, Sezar’ın ve Romanın saraylarını gördüm ve siz kesinlikle daha iyilerini hak ediyorsunuz, Ya Resulullah” dedi. Peygamberimiz’in verdiği derinden etkili cevabı şuydu: “İstemez misin ya Ömer, dünya onların, âhiret de bizim olsun!” Biz bu zamanları unuttuk mu?

Bunun üzerine iyice düşünün! Dünyaya gelmiş en mükemmel insan Ahsenül Halikin(Herşeyi en güzel şekliyle yaratan) hakkında hiç şikâyetçi olmamıştır. Sıkıntılarına rağmen tevazu ile yaşamıştır. Çünkü O sahip olduğu şeylerle yetinmiş, hiçbir zaman Dünya için fazlasını istememiş ve her zaman güzel bir ahiret arzulamıştır.

Hakikaten nefes almamız mücadelenin de devam ettiği anlamına geliyor. Çalışıp didinmek ve mola vermek üzere doğduk ancak bu, lütufları görmezden geldiğimiz ve Allah’ın kıymetli nimetlerini kabul etmeyerek O’nu göz ardı ettiğimiz anlamına gelmez.

Biz daima diğerlerinin bizden daha mutlu olduğu yanılgısına düşeriz, ama inanın onlar da değiller. Hepimiz ciddi travmalar geçiriyoruz, her zaman dünyanın bir yerlerinde trajik olaylar oluyor ve sizin şartlarınız bunlardan hala çok daha iyi. Hala, Allah’ın büyük bir rahmetle size, siz daha istemeden bahşettiği sayısız nimet var.

Her şey için olmasa bile kesinlikle biraz olsun samimice elhamdülillah diyebilmek için ve en azından aşağıdaki sebepler için en sevgili, Kayyum olan Allah’ın kapısını şükür ile çalalım.

1. Ahsen-i Takvim(En güzel biçim)’in mükemmel bir örneği olduğumuz için

ahseni takvim

Evet! Elhamdülillah, Tamamen zinde olduğumuz için, fiziksel ve ruhsal hiçbir endişe verici hastalığımız olmadığı için şükretmeliyiz! Dünyada kaç kişinin gözü, eli, ya da bacağı yok? Elhamdulillah ki bütün organlarımız var ve birbirleriyle uyum içinde çalışıyorlar. Tıpkı Allah’ın bizi yarattığı mükemmellikte (Ahsen-i Takvim) kusursuz sağlıklı bir vücudumuz, hayran edici vasıflarımız, bize has özelliklerimiz var.

2. Hac ve Umre

hac ve umre

Her Müslümanın geçmiş günahlarının bağışlanması, Allah’a yaklaşması ve Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i ziyaret edip onun yürüdüğü yollarda yürüyebilmesi için muhteşem bir fırsattır.

Ebû Hureyre (r.a.)’den rivayete göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz:

“Bir umre, kendisiyle öbür umre arasında işlenmiş küçük günahlar için kefarettir.” (Buhari 1683, Müslim 1349)

.

3. Sevecen bir aileye ve dosdoğru arkadaşlara sahip olduğumuz için

sevecen arkadaş

Herkes böyle bir mutluluk kaynağına sahip değildir. Yetimhaneleri ziyaret edin, tevazu ile duygulanacaksınız. Bizi tamamlayan bir ailemiz ve güvendiğimiz dosdoğru arkadaşlarımız varsa, bir mümin başka ne isteyebilir ki? Huzur dolu ve sevecen bir aile size bir ömür verir ve her kim ailesiz büyürse, o yeri doldurulması çok zor bir boşluk hisseder.

4. Temel ihtiyaçlarımız için

Başınızın üstündeki çatı, musluğunuzdan akan temiz su ve varlığınızı besleyen saf su için şükredin. Ciğerlerinize giden muhteşem havadan size rızık kaynağı olan, işinizde değer katan eğitiminize kadar hepsi nimettir.

5. Fitneden uzak topraklarımız için

fitneden uzak topraklar

Serbest bir çevrede yaşamak ve bombaların içinde nefes almamak gerçek bir nimettir. Suriye, Afganistan ve Filistin’den farklı olarak siz asla bir füzenin evinize düşüşünü ve sevdiğiniz insanların gözlerinizin önünde öldürülüşünü görmediğiniz bir yerdesiniz.

6. Mükemmel ve Berrak Bir Doğa için

doğa tabiat şükür

Odanızın yalnızlığında camdan dışarıyı seyretmenin gerçek lezzetini hiç hissetmediniz mi? Yeşil çimenlerden mavi gökyüzüne, cıvıldayarak uçan kuşlardan susamış dünyayı ıslatan ve ona canlılık veren yatıştırıcı yağmura kadar El-Musavvir’in mükemmel eserleri üstüne iyice düşünmek rahatlatıcı bir deneyimdir. Dimdik duran büyük dağlardan akan nehirlerin sessizliği, mükemmel bir şekilde değişen mevsimlerden harikulade çiçek çeşitliliğine kadar her şey en cömert olan El-Halik’in işaretleridir. Etrafınızdaki güzellikler için O’na şükredin ve teşekkür edin.

7. Faydalı bilgiye kolayca ulaşabildiğimiz için

suffa

İnternet yararlanabileceğiniz ve hayatınızı sonsuza dek değiştirebilecek bilgilerle dolu. Kur’an tefsirleri, tecvit dersleri, İslami konular, tefekküre teşvik eden İslami videolar, kolay Arapça öğrenme metotları ve kursları ve daha neler neler… Seçeneklerin listesinin sonu yok. Her şey elinizin altında ve bir tık uzakta, Subhanallah!

8. Hiçbir sebeple, iyi ya da kötü, size ihanet etmeyecek en iyi arkadaşlarınız için

Sizin en iyi arkadaşlarınız Sadaka, Kıyam ve Kur’an’dır. Kur’an doğruyu yanlıştan ayırmamızda bize yardım eder. Tüm hayatımıza rehberlik eder. Pusula gibi bizi hem bu hayatta hem de öbür dünyada kurtuluşa erdirecek tek yola yönlendirir. Kur’an şifadır. Bunu, Allah(cc) bize şu ayette söylemiştir:

“Biz Kur’an’dan, müminler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz. Zalimlerin ise Kur’an, ancak zararını arttırır.” (İsra Suresi, 82. Ayet)

Sadaka günahlarımızı siler. Kıyam Allah’a yaklaştırır. Gecenin son zamanlarında Allah kullarına kendisinden ne istediklerini sorar. Asla Kıyam ve Sadaka’nın lütuflarını göz ardı etmeyin.

9. Allah Es-Settar olduğu için

Şüphesiz bizler suçlu olsak da Allah günahlarımızın üstünü örtmeseydi, alçalmış bir halde ölürdük. Allah hatalarımızı örter. O bizim zayıf anlarımızı gizler. Bir an için hayal edin, eğer herkes herkesin günahlarını bilseydi, nereye gidebilirdik? Ne yapabilirdik? Allah’a bu güzel ismi için şükredin ve dualarınızda O’na bu ismiyle yalvarın. O’ndan kusurlarınızı ve günahlarınızı bağışlamasını isteyin.

“En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin ve O’nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır.” (A’raf Suresi, 180. Ayet)

10. Tövbe kapısı sürekli açık olduğu için


Kaç kere hataya düşmüş olsak da, bağışlanmak için adeta üstümüze fırlatılan milyonlarca şansımız var. Günahlar ve ahlaksızlıklar tarafından yenildikten sonra bile yeniden başlamak için çok büyük bir fırsat var. Basit bir zikir olan 100 defa “Sübhanallahi ve bi-hamdihi” demek sizi denizdeki damlalar kadar çok da olsa günahlarınızdan temizler. Bu hatırlatmaların üzerine derinlemesine düşünün.

“Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Furkan Suresi, 70. Ayet)

11. İlahi bağ için

Kur'an

En mübarek ve kıymetli bağ Rab ile kulu arasındaki bağdır. Öyle yakın ve özel bir ilişki ki yerine koymaya çalışılacak başka her şey başarısız olur. Allah aşkı 70 anne sevgisine eşdeğerdir. O bize şah damarımızdan daha yakındır. Allah bizim cennete gitmemizi istiyor. O’nu hatırlamakla huzur ve teselli buluruz. O bize bizim isteyebileceğimiz en muhteşem hediye olan Kur’an-ı Kerim’i vermiştir.

12. Alçaklar, görünmez tehlikeler ve yıkıcılar için

Şeytanın toplulukları bütün ruhları günaha düşmesi için aklını çeler. Ama ne kadar büyük günah işlenirse, günahkârlara o kadar fazla ıstırap çekecek demektir. Bu döngü günahkârları yalvaran gözlerle ve kalkan avuçlarla El-Aziz’e döndürür. Ve kul pişmanlık ve tevazu ile Allah’a döndüğünde Allah onun derecesini yükseltir ve günahlarını bağışlar. Görünen dertlerimizi ve başımıza gelen felaketleri günahlardan kurtulma vesilemiz kılar. İmtihanlarımız bize uygun yapılmıştır, kaldıramayacağımız yükler yüklenmemiştir. SubhanAllah, imtihanlarımızda bile Allah’ın büyük bir lütfu vardır.

13. Ramazan için

Ramazan

Bu ayda Müslümanlar imanlarını yenileme, iyi davranışlarını arttırma ve bütün geçmiş günahlarından bağışlanma fırsatı yakalarlar. Müslümanlar bu şansı her Ramazan elde ederler, kalpleri şükürle dolar. Kur’an ile bağlantımız yenilenir. Namazlarımız kusursuz olur. Ramazanda Leyletül Kadr ile mübarekleşiriz. Kadir gecesi yapılan ibadetler bin gecelik yapılan ibadetlere denktir.

14. İhlaslılara Verilen Cennet Sözü için

Allah’ın yalnızca bu sözü yeterli bir armağandır. O’nun diğer nimetlerini düşünmemize gerek bile yok. Bu cennet sözü yeterli ve aslında arzu ettiğimizden daha fazladır. Cennette, gözün daha önce görmediği, kulağın duymadığı, aklın hayal dahi edemeyeceği ve sözcüklerin ifade edemeyeceği şeyler var. Ancak unutmamalıyız ki, Allah’ın yarattığı cennet ucuz değil.

“İman edip salih ameller işleyenlere, kendileri için; içinden ırmaklar akan cennetlerin olduğunu müjdele. Cennetlerin meyvelerinden kendilerine her rızık verilişinde, Bu (tıpkı) daha önce (dünyada iken) bize verilen rızık! Diyecekler. Halbuki bu rızık onlara (dünyadakine) benzer olarak verilmiştir. Onlar için orada tertemiz eşler de vardır. Onlar orada ebedi kalacaklardır.” (Bakara Suresi, 25. Ayet)

15. Alimler ve Hocalar

11

Bilgili insanlar rehberlik yapan ışıklar gibidir, bize cehaletin karanlığında gidilecek yolu gösterirler ve doğru yolda kalmamız için bize yardım ederler. Hiç müfessir, müftü ve imam olmadığını hayal edin, bize kim rehberlik ederdi?

16. Uyku mekanizması için

uyku

Vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirmek için hiç vaktinizin olmadığını düşünün. Yenilenmek ve gençleşmek için. Uyku, kaliteli yaşam sürmek ve sağlıklı olmak için hayati rol oynuyor. Doğru saatlerde yeterli ve kaliteli bir uyku almak, ruhsal ve fiziksel sağlığınızı ve kaliteli hayatınızı korumada yardımcı olur. Araştırmalar iyi bir gece uykusunun öğrenmeyi geliştirdiğini gösteriyor. Gece ve uyku Allah’ın işaretleri arasındadır.

“O (Allah), geceyi içinde dinlenesiniz diye sizin için yaratan, (çalışıp kazanmanız için de) gündüzü aydınlık kılandır. Şüphesiz bunda dinleyen bir toplum için ibretler vardır.” (Yunus Suresi – 67)

17. Yaşadığımız güzel anlar, çeşitli duygular ve hayatın mükemmel bir şekilde planlanmış ve sonradan neşeyle anılacak evreleri için

18. Fırtınadan sonraki mutluluk için, evet! Uzun süre beklenen ve bize geçmişin izlerini unutturan rahatlıklar için

Liste sonsuz, saymak istesek sürekli devam edebiliriz. O’nun verdikleri çok fazla, nimetler sınırsız ve eğer sınırsızca verdikleri için ona şükretmede yetersiz olursanız, yalnız kendinize acı çektirmiş olursunuz. Dünyanın doyumsuzluğu çok aldatıcı ve tehlikeli, sizi cehennem ateşinin çukurlarına çekecek ve ölüm sizi susturana kadar sonu gelmeyecek. Öteki taraftan şükür, size büyük bir mutlulukla mücadele edeceğiniz bir dünya ve cömertçe ödüllendirileceğiniz bir ahiret garantisi veriyor. Seçim tamamen size ait.

Kaynak:  theidealmuslimah.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>