Şu 4 Maddeyi Uyguladıysan, Tertemizsin!


0

Bismillah.

Güzel kardeşim, bacım, arkadaşım, ağabeyim! Biliyoruz ki hepimiz günahlar içindeyiz. Kuluz ve yanlışlar yapmaya çok müsaitiz. Bir yandan şeytanın bitmez tükenmez desiseleri, diğer yandan da nefslerimizin sonu gelmez arzuları arasında Rahman’ın bize emrettiklerini yapmaya uğraşıyoruz. Ancak her zaman başarılı olamıyoruz… Bazı hassas taraflarımız ve imtihan edildiğimiz noktalar var. An geliyor, yenik düşebiliyoruz… Ancak biz müslümanlar ümidimizi asla kaybetmiyoruz çünkü iman etmek umut etmek demektir… Defalarca yanılmış olsak bile yılmadan, Allah’a güvenerek, yeniden, yeniden ve yeniden tevbe ederiz. Biliriz ki, Allah Azze ve Celle’nin affı ve merhameti  bizim arş-ı Ala’ya varan günahlarımızdan da fazladır ve O’nun her şeye gücü yeter!

Kullar olarak biz, yola çıkmaktan, yolda olmaktan ve seferden sorumluyuz; zaferden değil… Şeytan bizleri çok fazla tevbe ettğimiz ve bu tevbelerimizi bozduğumuz için umutsuzluğa süreklemeye gayret etmekte… Ancak bu tuzağa Allah’ın izniyle düşmeyeceğiz ve Allah’a sığınarak gayretimizi arttırmaya çalışacağız. 

O sebeple, günahlarımız ne kadar fazla olursa olsun şu 4 adımı uygulayarak, gücümüzü yeniden kazanacağız, inşaAllah!

1. Pişmanım Ya Rabb!: Pişmanlık Duymak.

Pişmanlığımızı derinden hissedeceğiz… Gözlerimizden yaşlar akacak ve yüreğimiz yanacak. Yaptığımız ayıbı Rabbimiz gördü, O’ndan haya etmedik… O’ndan asla kaçamayız, her yanlışı Rabbimiz bizi izlerken yaptık, işte buna çok ama çok üzüleceğiz…

2. Bıraktım O Günahı!: Günahı Hemen Terk Etmek.

Bırakacağız, bırakmaya gayret edeceğiz. Bizi o günaha sürükleyen tüm sebepleri öncelikle ortadan kaldırmaya çalışacağız. Hayatımızı belirleyen seçimlerimizdir. Nelere “evet” ve nelere “hayır” dediğimizi çok iyi bilmeliyiz. Bizler yeniden dirilmeye iman etmiş bireyler olarak, sadece dünya odaklı düşünemeyiz…

3. Asla Bir Daha Yapmam!: Günahı Terk Etmeye Kesin Karar Vermek.

Niyetimiz o işlediğimiz günahı bir daha yapmamak olmalıdır. Bu çok önemli! Bu yüksek hedefe inanmalıyız! Ancak bizi günaha götüren tüm yolları tıkmayı da bilmeliyiz. Günleden bir gün, eğer tevbemizi bozar ve o günahı  tekrar işlersek, yine de umudumuzu kaybetmeyiz ve pes etmeyiz! Bu seferde hem günahımıza hem de tevbemizi bozduğumuza tevbe ederiz! Asla ve asla bu yoldan dönemeyiz ve şeytanın bizi kedere ve üzüntüye sürüklemesine izin veremeyiz. Umudumuz, gayretimiz ve kendimize inancımız bittiğinde, şeytan kazanır! Kazanmasına izin veremeyiz!

4. Eğer Kul Hakkıysa, Helallik Alacağım!

Kul hakkı Rabbimizin affetmediği tek şeydir.. Kul hakkından çokça sakınmamız gerekmektedir. Eğer işlediğimiz günah kul hakkı çiğnemek ise, o kişi ya da kişilerden helallik almalıyız. Ancak bu şekilde, yükümlülükten kurtulmuş oluruz ve tevbemiz kabul olur, inşaAllah. 

5. Ez Cümle...

Her daim tevbe edeceğiz ve tevbemizde Rabbimize sadık kalmaya çalışacağız.  

Yılmadan, üşenmeden, ertelemeden ve vazgeçmeden!

Tevbeyle ilgili hadislerimizde, Rabbimize halis bir niyetle ve gayretle tevbe ettiğimzide, bütün günahlarımızı af edeceği ve daha da önemlisi o günahlarımızı sevaba çevireceği bildirilmekte. Allahuekber! SubhanAllah! Bu ne güzel müjdedir… Dahası, iki omzumuz üzerindeki meleklerin dahi, o güanhları unutacağı da anlatılmakta.

Hamd olsun bu güzel nimetlere. 

Gelin güzel kardeşlerim ve ağabeylerim, hemen şimdi, hala vakit varken tevbemizi edelim ve yüreğimizi Rabbimize açalım…

Kaynaklar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
4
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tövbe ediyorum ama sonra şeytan ve nefs dürtüsüyle yine yapıyorum.vazgecemiyorum günah olduğunu biliyorum ama bir türlü olmuyor bi ara tamam artık aklımda yok bitti gitti ama bi an oluyor tekrar şiddetli bir şekilde dürtüyor çok korkuyorum ama inşallah bunu yeneceğine inanıyorum bir gun ?

  1. Sevgili kardeşim,
   Bu durum karşısında üzülüyor, yoruluyor ve zaman zaman ne yapacağınızı bilemiyor olmalısınız. İnanın, bu durumların hepsi oldukça insani bir şey ve kulluğumuzun gereği… Benzer durumları yaşıyoruz. Ancak umudunuzun olması ve bu yolda tevbeyle ilerleyecek olmanız, en güzel güç kaynağı… Hamd olsun ki, umudunuz var. İnşaallah bir gün, Rabbimin izniyle yaşadığınız sıkıntı da son bulacak. Dua edelim ve gayret edelim inşaAllah…
   Esselamu aleyküm.

  2. Aklınıza geldikçe Allahım masiyetinin lezzetini bana haram kıl ve beni taatinin lezzetiyle rızıklandır diye dua edin. Allahın izniyle faydasını görürsünüz.

 2. Selamünaleyküm,
  Bu güzel dua ve katkınız için Allah razı olsun kardeşim. İnşaAllah hepimiz faydasını görürüz.
  Hayırlı günler dileriz. 🙂

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı