Stresler İçinde Kavrulan Gence 10 Tavsiye


0

Mü’min için hayat ahiret hayatıdır. Allah katlanılamaz bir yük yüklemememiştir. Sıkıntılarımızın kaynağı biziz. Yaşamayı, giyinmek, yemek ve gezmek olarak gördüğümüz için bunalıyoruz. Stres gereksizdir. Huzur mü’minin eli altındadır. Huzurlu ve kedersiz bir hayat için şunları not al:

1- Dertlerin başı şirktir; imanı kavrayamamaktır.

Dil ucuyla iman eden, imanı sözlü bir iki cümle tekrarından ibaret gören, imanının ne anlama geldiğini bilmeyen bunalır. Ona dünya dar gelir. Huzur imandadır. İman ettikten sonra, Salih ameller de peşinden geldi mi, ölüm bile ürkütmez. En büyük gelecek olan ahiret geleceğini önüne koyan, üç gün sonrasına gelecek adını vermez.

şirk-ateş

2- Cahillik beladır. En büyük cahillik yaratanı bilmemektir. Kur' an ve hadis bilgisi, yaşadığımız hayatın fıkhını öğrenmek, huzurun kaynağıdır.

cehalet-kitap

3- Zikir ehli olmayanlara Allah Teâlâ dar bir hayat, bunalımlı bir dünya vaat etmiştir.

Zikir ehli olmak gerekir. Zikir iki şeydir. Birincisi, Allah’ı ve isimlerini, sıfatlarını dille tekrar etmek. Ne kadar tekrar edilirse o kadar bereket olur, lezzet olur, kalp açılır, kanatlanır.

İkincisi de, her işte Allah’ı hatırlamaktır. O’nu, cennetini, cemalini hatırlamak, haramlarla yüz yüze gelince cehennemi hatırlayıp geri durmak bir zikirdir.

zikir

4- Kindar, hasetçi, dedikoducu, ödlek, cimri insan kendine bile yararı olmayan insandır. Bu huylardan kalpte kalmasın.

temiz kalp

5- İnsanlara yararı olan bir hizmette muhakkak bulun; enerjin içinde erimesin. Allah’ın yardımını görürsün.

6- Örnek olarak hayat standardı daha aşağıda olanlara bakmak gerekir. Ahiret amellerinde de daha iyi durumda olanları izlemekte yarar vardır.

ibret

7- Sadece bugüne bak. Geçmişi irdeleme. Geleceği dert etme!

geçmişe bakma

8- Önemli işlerle öncelikli işler arasında tercih, öncelikliden yana olmalıdır.

öncelikli

9- Duasız yol alınmayacağını bilmek gerekir. Dua en büyük silahımızdır. Dua etmek ve dua almak büyük bir kazançtır.

dua

10- Göz fazla bakmasın, dil çok konuşmasın, kulak çok dinlemesin, mideye çok yemek girmesin, baş yastıkta çok kalmasın! Bunların tamamı ömür eritir, kalp ezer.

harama bakma

Nureddin Yıldız’ın Kıblegah Evler isimli eserinden alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En büyük sorunumuz bu bence: Göz fazla bakmasın, dil çok konuşmasın, kulak çok dinlemesin, mideye çok yemek girmesin, baş yastıkta çok kalmasın! Bunların tamamı ömür eritir, kalp ezer.

  2. En sevgiliye kavuşmak için her türlü cefaya katlanmak gerek.En Sevgili için yenilen az yemek az uyku vs. hepsi de aşktır.Bunları bilirsen çok farklı manevi tatlar alırsın.